"S žádostí o důvěru nebudeme čekat 30 dní," řekl premiér. "Bude to lhůta nepochybně kratší, která bude vyplývat z jednání o podpoře kabinetu."
Jdeme za Paroubkem
Tu chce Topolánek získat u ČSSD. Za Jiřím Paroubkem hodlá jít spolu s šéfem zelených Martinem Bursíkem a předsedou lidovců Jiřím Čunkem co nejdříve.
"Dohodli jsme se, že po jmenování vlády se sejdeme s panem Paroubkem ve složení Topolánek, Bursík, Paroubek, Čunek. A budeme mluvit o dalším vývoji," potvrdil Rádiu Impuls šéf lidovců Jiří Čunek.
A šéf občanských demokratů doplnil: "Nejprve budeme podporu hledat u ČSSD a neuspějeme-li, pak u jednotlivých poslanců."
Topolánek se také striktně ohradil proti slovům prezidenta Klause, který v rozhovoru pro časopis Týden označil za chybné hledat podporu u "přeběhlíků". Podle prezidenta to vytváří korupční prostředí.
"Rozhodně nejsem ten, kdo by chtěl zvyšovat napětí mezi vládou a prezidentem. Nebudu proto reagovat na celou řadou věcí v tom rozhovoru. Ale co říci musím - že vylučuji jakoukoli formu korupce při hledání podpory pro vládu," uvedl Topolánek. "Nepůjde o nějaké kuloárové přetahování. Budu postupovat transparentně a veřejnost o svých krocích informovat."
Otálení a přestřelky
Jinak premiér přivítal, že se prezident rozhodl jeho ministerský tým jmenovat. "Doufám, že tím končí alespoň pro tento čas období spekulace a nejistoty. Nová vláda začne fungovat hned zítra, přímo z Hradu pojedou ministři hned na první jednání."
Hrad s rozhodnutím, kdy bude nová vláda jmenována, dlouho vyčkával.
Oficiálním důvodem byly chybějící potřebné dokumenty několika ministrů, například Karla Schwarzenberga, který má být ministrem zahraničí, Martina Bursíka a dalších ministrů Strany zelených.
Šlo o čestná prohlášení, že u nich nehrozí konflikt zájmů.
"Prezident republiky Václav Klaus v úterý 9. ledna 2007 v 11.00 hodin na Pražském hradě jmenuje na návrh premiéra Mirka Topolánka novou vládu České republiky," uvedl ráno Klausův tiskový mluvší Petr Hájek.
Klausovi se vláda nelíbí
Prezident dává otevřeně najevo, že nový kabinet nejmenuje zrovna s radostí. Nejvíce mu vadí Karel Schwarcenberg jako nový šéf diplomacie. Proti mysli je Klausovi i fakt, že vláda nemá ve sněmovně vyjednanou podporu.
V rozhovoru pro časopis Týden Klaus ostře kritizoval i celou ODS za spolupráci se Stranou zelených.
Zezelená ODS?
Klaus uvedl, že "zelenání" pravicových stran je nyní celosvětovým fenoménem. "Přátelství pana Topolánka a pana Bursíka je něčím podobným tomu, co dělá pan (David) Cameron uvnitř své (britské) Konzervativní strany. Takže to jako úplnou výjimku nevidím, ale považuji to za neuvěřitelně nešťastné," řekl prezident Týdnu.
Podle Klause bude zmíněný fenomén možná důvodem k tomu, aby vzniklo nějaké jiné politické hnutí, "které by to vidělo takto ostře".
Předseda europoslanců ODS Jan Zahradil si myslí, že Bursík má na dění v ODS negativní vliv a je chybou, že se tomu strana nedokáže bránit. "Pan Bursík dokáže využívat ODS k prosazování vlastních politických cílů a my na to přistupujeme," řekl dnes Zahradil ČTK.
Podle ministra průmyslu Martina Římana má Klaus pravdu v tom, že jsou si ODS a zelení ideově hodně vzdálení. Pokud chce ale ODS sestavit nějakou koalici, nemá příliš na výběr. Alternativou je pouze dohoda s ČSSD, která je od ODS rovněž programově velmi daleko. "Je to jeden za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet," řekl.
Topolánek dnes tyto diskuse odmítl: "Považuji principielně lepší, když se spojím se stranou sice ideově vzdálenou, ale nezatíženou korupčními skandály, než se stranou, která své korupční skandály neřeší," uvedl ve zjevné narážce na Klausem preferovanou spolupráci s ČSSD.