Praha - V době oslav pádu totalitního režimu v Československu posilují čeští komunisté. Podporu u potenciálních voličů získávají na úkor velkých stran - ODS a ČSSD.
Listopadový průzkum preferencí vytvořený společností STEM ukazuje na skutečnost, že malé strany obecně posilují a socialistům s občanskými demokraty naopak podpory ubývá.
S ČSSD sympatizuje 25,4 procenta občanů, s ODS pak 23,3 procenta. Obě partaje si oproti minulému průzkumu pohoršily.
Ačkoli zkoumání preferencí odráží spíše sympatie voličů a nikoliv předpokládaný výsledek voleb, ukazuje šetření na některé zajímavé skutečnosti.
Například na sílící sympatie vůči komunistům, kteří by s 12,3 procenta - přepočteno na mandáty - získali 31 poslaneckých křesel.
Tedy o pět více než mají v současné poslanecké sněmovně.
Navíc je KSČM jedinou stranou, s níž lze - kromě velké koalice - sestavit většinovou vládu. Například se sociálními demokraty by měla sílu 103 mandátů.
Vládnímu spojení s komunisty ale ČSSD stále oficiálně brání takzvané bohumínské usnesení, v němž si podobnou spolupráci zakazuje.
Těží i další ´trpaslíci´
Z problémů největších stran profitují i další menší uskupení: lidovci a TOP 09. Ačkoli by získaly pouze 5,1 respektive 8,4 procenta, v přepočtu na mandáty by si připsaly deset a osmnáct křesel.
KDU-ČSL oproti říjnovému šetření mírně posílila, TOP 09 se drží na svých pozicích z minulého období.
Strana zelených se s třemi a půl procenty pohybuje neustále pod hranicí volitelnosti.
Šetření společnosti STEM do svých výsledků zahrnulo odpovědi 1278 lidí vybraných podle reprezentativního vzorku, kterých se ptala mezi 31. říjnem a 9. listopadem.
Výsledky průzkumu zahrnují i odpovědi nerozhodnutých lidí či těch, kteří nevědí, zda k volbám půjdou. Proto je nelze považovat za přesný odraz voličského rozložení v České republice.