Na obstrukce máte právo, je ale těžké s nimi přestat, vzkazuje Sobotka opozici

Václav Dolejší, Jiří Kubík
18. 9. 2015 11:00
Sněmovnu čekají obstrukce pravicové opozice, aby co nejvíc oddálila schválení elektronické evidence tržeb - opatření, od něhož si vláda slibuje vyšší výběr daní od drobných podnikatelů, restauratérů nebo řemeslníků. Premiér Bohuslav Sobotka ještě jako lídr opozice dělal totéž. V minulosti ČSSD pod jeho vedením bránila přijetí penzijní reformy nebo církevních restitucí, které zaváděla Nečasova vláda. "Sám jsem jako opoziční lídr několik obstrukcí v minulosti vedl, tak vím, že je docela jednoduché obstrukce začít. Nejhorší je najít ten správný okamžik, kdy byste měli s obstrukcemi přestat," říká v rozhovoru.
Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka ještě jako lídr opozice dělal totéž, čemuž dnes a další týdny bude čelit. Tedy obstrukcím pravicové opozice, která bude zdržovat, aby co nejvíc oddálila schválení elektronické evidence tržeb - opatření, od něhož si vláda slibuje vyšší výběr daní od drobných podnikatelů, restauratérů nebo řemeslníků.

"Sám jsem jako opoziční lídr několik obstrukcí v minulosti vedl, tak vím, že je docela jednoduché obstrukce začít. Nejhorší je najít ten správný okamžik, kdy byste měli s obstrukcemi přestat. V určité fázi totiž přestávají plnit efekt upozornění na problém. Potom se může veřejné mínění obrátit proti vám," zní doporučení zkušeného bývalého obstrukčníka Sobotky. V minulosti ČSSD pod jeho vedením bránila přijetí penzijní reformy nebo církevních restitucí, které zaváděla Nečasova vláda.

Zásadní bitva o prosazení elektronické evidence tržeb je před vámi. Ministr financí Andrej Babiš s tím chtěl spojit důvěru vládě, je to i pro vás tak stěžejní věc?

Ještě si pamatuji, když jsme psali koaliční smlouvu a vytvářeli vládu. Sociální demokracie a lidovci měli v programu registrační pokladny, což je vlastně decentralizovaný systém evidence tržeb fungující na Slovensku, v Maďarsku, v Itálii nebo ve Švédsku. Hnutí ANO o tom také uvažovalo, nicméně v té době byl propagován chorvatský model evidence tržeb, na němž jsme se v koalici dohodli. Je to nová generace registračních pokladen, určitý technologický pokrok. Já už jako ministr financí prosadil zavedení registračních pokladen, ale následná vláda je zrušila. ČSSD elektronickou evidenci tržeb podporuje, protože myslíme, že to může omezit šedou ekonomiku, narovnat podnikatelské prostředí, a může to také zvýšit příjmy veřejných rozpočtů. Nejde jen o DPH a daň z příjmů, ale také o odvody na sociálním a zdravotním pojištění, protože to z části zasáhne do problému černého zaměstnávání. Ale nejsou to efekty, které by strukturálně zachránily státní rozpočet a jeho schodek. Ale určitě pozitivní efekt pro příjmy státu to mít bude.

Ministerstvo financí odhaduje deset miliard, věříte?

Pokud ten systém poběží celý rok, tak odhady jsou takové.

Opozice chystá obstrukce, chce jimi bránit přijetí – prý jste si jako parlamentní matador vzal pod sebe proceduru, jak obstrukce zlomit? Jak to zvládnout, když jste sám několik obstrukcí dělal?

Určitě chceme dát opozici prostor, aby mohla uplatnit své legitimní právo kritiky. Ale není možné, aby parlament fungoval systémem, kdy většinu má menšina. To bychom asi byli jediná země ve vyspělém světě. Bohužel jednací řád Sněmovny je nastaven tak nešťastně, že budeme muset pravděpodobně absolvovat několik týdnů po sobě třetí čtení zákona, než se vyčerpá a ukončí rozprava, aby bylo možné o návrhu hlasovat. Jednací řád je formulován tak nešťastně, že třetí závěrečné čtení může probíhat pouze ve středu a v pátek, takže očekávám, že Sněmovna bude permanentně jednat středa – pátek, středa – pátek. Vzhledem k tomu, že jsem sám jako opoziční lídr několik obstrukcí v minulosti vedl, tak vím, že je docela jednoduché obstrukce začít. Nejhorší je najít ten správný okamžik, kdy byste měli s obstrukcemi přestat. V určité fázi to totiž přestává plnit efekt upozornění na problém. A současně už potom se může veřejné mínění obrátit proti vám. Já upozorňuji naše ctěné kolegy z opozice, že velká část veřejnosti podporuje zavedení EET. Je to vnímáno jako opatření proti daňovým únikům, a pokud bude pravice obstruovat, velmi snadno může vyvolat pocit, že je stranou podvodníků, protože nechce podporovat opatření, které podvodům zabrání.

To je riziko jejich postoje. Jaký je váš rekord s obstrukcemi, kdy se to zlomilo, vy jste to někdy přepálil?

To je, ale je těžké najít ten moment. To je moje zkušenost z opozice. Jak kolega Kalousek, tak kolega Fiala budou mít problém najít ten moment, kdy už by měli přestat. Pokud to budou protahovat příliš dlouho, tak si myslím, že rozhodně žádné sympatie veřejnosti jim to nepřinese. My jsme vedli intenzivní obstrukce v horizontu dní, ty méně intenzivní pak několik týdnů. I když jsme to dělali, nezpochybňovali jsme nikdy princip demokraticky zvolené většiny na to, schválit zákon, pro který ta většina má mandát. My všichni jsme o opatření proti krácení tržeb mluvili, ČSSD, hnutí ANO i lidovci to měli nějakou formou ve svých programech. Pro naše voliče to není žádné překvapení, plníme program, pro který jsme dostali hlasy, a máme většinu v Poslanecké sněmovně. Většina voličů si to přála. V demokracii má jistě opozice právo protestovat, obstrukce jsou vrcholnou formou protestu, ale nemohou nikdy sloužit tomu, aby zabránily většině prosadit program. Toto není žádný podvod na voliče, na rozdíl třeba od církevních restitucí prosazovaných Nečasovou vládou. Když jsme proti nim vedli obstrukce, tak já to pokládal za podvod na voliče, protože například ODS takto formulované církevní restituce ve svém programu neměla.

Po všech zkušenostech s nepovedenými registry státu, včetně registru vozidel, nemáte strach, že i tento přinese obrovský zmatek a vztek? Dokážete se zaručit za to, že po spuštění chaos nevznikne?

Ten systém je technologicky připraven tak, že i v případě, kdy nebude mít v danou chvíli kvalitní internetové připojení, tak tržby budou zaznamenány v paměti – a později odeslány. Ty naše zkušenosti v České republice sice nejsou s některými registry úplně dobré, ale myslím si, že ministerstvo financí má možnost poučit se v zemích, kde elektronická evidence tržeb funguje. Nejsem informován o tom, že by v Chorvatsku byl nějaký technologický problém s fungováním systému. Je to prostě něco nového, co vyžaduje důkladnou přípravu. Proto jsme podpořili myšlenku, že musí být dlouhá doba mezi tím, kdy zákon začne platit a kdy se začne realizovat. Vše musí být dobře technicky připraveno a to je primárně odpovědnost ministerstva financí. Vláda nechce spouštět systém, který by vykazoval nějaké provozní nedostatky.

Připouštíte si, že jako politik máte velké štěstí? Jste podruhé ve vládě – podruhé v době slušného ekonomického růstu. V letech 2002 až 2006 po vaší éře na ministerstvu financí vzrostlo zadlužení státu, teď plánujete snižování schodku a výhledově vyrovnaný rozpočet. Je v tom nějaké ponaučení, ekonomické zmoudření?

Já jsem se snažil snižovat schodek rozpočtu i v dobách jako ministr financí. Dokonce můj poslední rozpočet, připravovaný a schválený pro rok 2007, dopadl s velmi nízkým schodkem. Určitě z části můžeme mít štěstí v tomto volebním období, na druhou stranu jsme mu velmi pomohli. Děláme promyšlenou politiku, která jde směrem k podpoře hospodářského růstu. Vyvolali jsme spotřebitelský optimismus prostřednictvím zvyšování platů ve veřejném sektoru, zvyšováním minimální mzdy. Jak vláda nastoupila do své funkce, tak to výrazně podpořilo spotřebu domácností, která před tím byla dlouhodobě velmi slabá. To, že dneska veřejné investice tvoří výraznou část celkových investic ve stavebnictví, to je součástí naší rozpočtové politiky. To, že jsme si od samého počátku řekli, že priorita číslo jedna, přes kterou nejede vlak, jsou evropské fondy. Ano, z části máme štěstí, z části se mu pokoušíme pomáhat rozumnější hospodářskou politikou, než tady byla v minulých letech. Pokud budeme mít možnost dál snižovat deficit, tak ho snižovat budeme. Myslím, že problém české ekonomiky nebo státního rozpočtu není ani tak v tempu snižování schodku, ale spíše v tom, že my naplánujeme schodek, naplánujeme výdaje a pak se velmi často ukazuje, že realita výrazně podstřeluje původní rozpočtové plány. Já očekávám i letos, že skutečný rozpočtový deficit bude nižší než plánovaných sto miliard korun. Může se to stát i v příštím roce, pokud bude pokračovat hospodářský růst. Tady je spíš otázka schopnosti státu realizovat výdaje, které si sám naplánoval v daném roce. Ta schopnost není příliš vysoká.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 3 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy