Rušný pátek ve Sněmovně, poslanci budou řešit e-tržby i registr smluv. Noční jednání nakonec nebude

Lucie Stuchlíková Mikuláš Klang Lucie Stuchlíková, Mikuláš Klang
18. 9. 2015 8:06
Elektronická evidence tržeb, registr smluv a zákon o pojišťovnictví. Poslanci chtějí na páteční schůzi projednat hned několik sporných nebo dlouho odkládaných zákonů. Především kvůli e-tržbám hrozilo, že zákonodárci budou jednat až do noci, nebo dokonce do ranních hodin. To nakonec nejspíš odvrátila dohoda vedení Sněmovny a jednotlivých klubů.
Foto: hnutí ANO

Praha - V pátek obvykle poslanci opouštějí Prahu krátce po poledni, sněmovní schůze končívají nejpozději ve dvě hodiny. Tentokrát se zdálo, že vše bude jinak - kvůli projednávání elektronické evidence tržeb se očekávalo jednání až do nočních, nebo možná dokonce ranních hodin. To nakonec odvrátila večerní dohoda špiček Sněmovny.

Lídři jednotlivých frakcí a vedení dolní komory se totiž podle informací Aktuálně.cz nakonec dohodli, že pravicová opozice nebude jednání zbytečně natahovat. Pokud se nestane nic mimořádného, zákonodárci tak pracovní týden ukončí okolo páté hodiny. Pak bod přeruší a druhé čtení klíčové vládní normy nejspíš dokončí až sedmého října.

Na programu jsou třaskavé body - kromě evidence tržeb se budou poslanci zabývat i zákonem o registru smluv a zákonem o pojišťovnictví. Páteční schůze tak předznamenává hektický politický podzim, který Malou Stranu, sídlo parlamentu, čeká.

Zákon o pojišťovnictví vypadá na první pohled nevinně, nicméně kvůli této normě, jež určuje provize pro zprostředkovatele pojištění, se před prázdninami pohádala vládní koalice. Konkrétně sociální demokrat Ladislav Šincl a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Oba se navzájem obviňovali, že jdou na ruku lobbistům, a jejich spor vyvrcholil schůzkou, na kterou si Babiš přinesl složku s údajně kompromitujícími informacemi o Šinclovi a jeho rodině.

Přes léto se kabinet Bohuslava Sobotky dohodl, že strop na provize nakonec zavádět nebude, nově ale rozloží jejich výplatu do pěti let. Podle ministerstva financí je to výhodné pro klienty, kteří předčasně ukončí smlouvu, protože dostanou zpět větší část zaplaceného pojistného. Novela se proto dnes vrátí do druhého čtení. "Ano, máme takovou dohodu,“ potvrdil šéf klubu ČSSD Roman Sklenák.

S pojišťovnami se poslanci nejspíš vypořádají rychle, další dva zákony je ale zdrží. Roky odkládaný registr smluv se v pátek původně neměl řešit, aspoň takový byl vládní plán, který počítal s tím, že se přednostně projedná evidence tržeb. Poslanci ANO ale překvapivě odhlasovali, že chtějí nejprve jednat o registru. "Jsem zvědavý, kdy a jestli kvůli tomu na elektronickou evidenci tržeb vůbec dojde,“ neskrýval překvapení Sklenák.

80 hodin argumentů

Právě u e-tržeb, což je pro vládu klíčový systém elektronických účtenek, se očekává dlouhá debata. Opozice sice slibovala, že s obstrukcemi počká až na závěrečné čtení, ale něco ukáže už tento pátek. "Mám připraveno asi osmdesát hodin argumentů, proč je ten zákon špatný. Nechci je všechny vyčerpat v pátek při druhém čtení, ale nějakou dobu mluvit budu,“ uvedl místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Původně chtěli zákonodárci jednat i o zákazu kouření v restauracích a barech. "Na to už nedojde, skončíme evidencí tržeb. Protikuřácký zákon bude projednán na zářijové mimořádné schůzi,“ řekl předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Mimořádné schůze budou na konci září dokonce dvě – druhá bude svolána kvůli podezřelým tendrům v České poště, v nichž figurují i manažeři společnosti Agrotec z Babišova holdingu Agrofert.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy