Tripartita se shodla, že rozpočet by měl podpořit hospodářský růst a zaměstnanost

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 9. 2015 22:41
Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů se dnes při projednávání státního rozpočtu shodli, že by měl především podporovat hospodářský růst a zaměstnanost. Zaměstnavatelé měli výhrady ohledně snižování výdajů na aplikovaný výzkum, který by podle nich nastartoval růst, odboráři požadovali, aby rozpočet kladl důraz na zaměstnanost. Víc peněz chtějí i pro školství a zdravotnictví. Vláda bude rozpočet schvalovat na svém zasedání 23. září. Výdaje rozpočtu by měly být příští rok 1,249 bilionu korun a příjmy 1,179 bilionu korun.
Premiér Bohuslav Sobotka.
Premiér Bohuslav Sobotka. | Foto: ČTK

Praha - Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů se dnes při projednávání státního rozpočtu shodli, že by měl především podporovat hospodářský růst a zaměstnanost. Po mimořádném zasedání tripartity k návrhu státního rozpočtu na příští rok to uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Zároveň se podle něj tripartita bude nově věnovat i projednávání Státního závěrečného účtu, který každoročně shrnuje hospodaření státu.

Rozpočet má podle premiéra připraveny peníze na zvládnutí migrační krize. Peníze mají jednotlivé resorty a existuje také několikamiliardová rezerva v rozpočtu na neočekávané události.

"Pokud dojde k tomu, že budou potřeba nové dodatečné výdaje, tak využijeme té rezervy nebo ušetříme jinde v rámci rozpočtu. Prostor vždy existuje," uvedl premiér.

Zaměstnavatelé v rámci jednání o rozpočtu, který je navržen se schodkem 70 miliard korun, měli výhrady ohledně výdajů na aplikovaný výzkum. "Prostředky na aplikovaný výzkum se snižují. To je přitom jedna z věcí, která nastartuje hospodářský růst," uvedl viceprezident svazu Jan Rafaj. Zaměstnavatelé podle něj také upozornili na růst položek v rozpočtu, jako je nákup služeb.

Odboráři pak při jednání podle místopředsedy Českomoravské komory odborových svazů (ČMKOS) Víta Samka požadovali, aby rozpočet kladl především důraz na zaměstnanost. Více peněz také požadují pro školství a zdravotnictví.

V této souvislosti Sobotka uvedl, že ministerstvo práce a sociálních věcí by mělo v krátké době vypracovat analýzu struktury nezaměstnaných a volných pracovních míst.

"Úřady tak budou moci předložit konkrétní návrhy v aktivní politice nezaměstnanosti. Máme totiž 450 000 nezaměstnaných a přitom 100 000 volných pracovních míst," uvedl Sobotka.

Vláda bude rozpočet schvalovat na svém zasedání 23. září. Rozpočet musí kabinet schválit a poslat do Poslanecké sněmovny do konce září. Včetně peněz z EU a dalších finančních mechanismů by měly být výdaje rozpočtu příští rok 1,249 bilionu korun a příjmy 1,179 bilionu korun.

 

Právě se děje

Další zprávy