Registr smluv se opět odkládá. Neverending story, říká autor původního návrhu

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
16. 9. 2015 14:20
Klíčový protikorupční zákon se ve Sněmovně projednává už více než tři roky. Podle posledních plánů by měly státní instituce, kraje i obce zveřejňovat všechny smlouvy nad 50 tisíc korun od července příštího roku. Rok poté by navíc měla začít platit sankce neplatnosti - nezveřejněná smlouva automaticky neplatí. Kvůli dalšímu odkladu v dolní komoře se však může zavedení novinky zdržet.
Foto: Rekonstrukce státu

Praha - "Děkujeme, že schválíte registr smluv," vítali ve středu ráno členové iniciativy Rekonstrukce státu poslance cestou do Sněmovny. Tulipány a zákusky ale zákonodárcům rozdávali předčasně - poslanci dlouho odkládaný zákon znovu neprojednali.

Na schválení klíčové protikorupční normy několika vlád se přitom čeká více než tři roky. "Je to neverending story. Dělají si z toho tak trochu legraci, registr smluv zařadili až za body, u kterých bylo jasné, že se protáhnou a registr se znovu nestihne," komentoval to poslanec za TOP 09 a Starosty Jan Farský, autor původního návrhu.

Farský se pokusí registr protlačit do pátečního programu, kdy se ale plánuje projednání kontroverzní elektronické evidence tržeb a protikuřáckého zákona. "Pokud bychom to nezvládli ani v pátek, bude se to znovu protahovat," dodal Farský. Přijetí zákona navíc zřejmě zkomplikuje Senát - očekává se, že poslancům normu vrátí.

Původní plán počítal s tím, že zákon začne platit v červenci příštího roku. Ještě rok poté ale bude registr fungovat v jakémsi testovacím provozu - nebude zatím platit podmínka, že nezveřejněná smlouva je automaticky neplatná. Malé obce navíc dostanou dvouletý odklad.

"Pokud se příprava nezrychlí, vláda si sice bude moci odškrtnout, že zákon schválila, ale v jejím volebním období reálně platit nebude," komentoval to Nikola Hořejš z Rekonstrukce státu.

Účelový odklad

Rekonstrukce státu upozorňuje, že na Slovensku trvalo zavedení podobného zákona tři měsíce. "Před pár dny na toto ostatně upozornila i BIS, když kritizovala odkládání přijetí tohoto zákona jako bezdůvodné a účelové," uvedl Jan Vurbs z Rekonstrukce státu.

Aktivisté i poslanec Farský navíc poukazují na rozpor mezi rychlostí zavádění registru smluv a například výše zmíněnou elektronickou evidencí tržeb. "Když má něco splňovat stát, dá si na to lhůtu 18 měsíců. A podnikatelům mají na evidenci tržeb stačit čtyři měsíce," dodal Farský.

Poslanec proto bude navrhovat, aby se testovací období zkrátilo na šest měsíců. Podle údajů Rekonstrukce státu by měly ročně kraje, obce, stát a jejich organizace zveřejnit v registru smlouvy za 690 miliard Kč.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy