Registr smluv se opět odkládá. Neverending story, říká autor původního návrhu

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
16. 9. 2015 14:20
Klíčový protikorupční zákon se ve Sněmovně projednává už více než tři roky. Podle posledních plánů by měly státní instituce, kraje i obce zveřejňovat všechny smlouvy nad 50 tisíc korun od července příštího roku. Rok poté by navíc měla začít platit sankce neplatnosti - nezveřejněná smlouva automaticky neplatí. Kvůli dalšímu odkladu v dolní komoře se však může zavedení novinky zdržet.
Foto: Rekonstrukce státu

Praha - "Děkujeme, že schválíte registr smluv," vítali ve středu ráno členové iniciativy Rekonstrukce státu poslance cestou do Sněmovny. Tulipány a zákusky ale zákonodárcům rozdávali předčasně - poslanci dlouho odkládaný zákon znovu neprojednali.

Na schválení klíčové protikorupční normy několika vlád se přitom čeká více než tři roky. "Je to neverending story. Dělají si z toho tak trochu legraci, registr smluv zařadili až za body, u kterých bylo jasné, že se protáhnou a registr se znovu nestihne," komentoval to poslanec za TOP 09 a Starosty Jan Farský, autor původního návrhu.

Farský se pokusí registr protlačit do pátečního programu, kdy se ale plánuje projednání kontroverzní elektronické evidence tržeb a protikuřáckého zákona. "Pokud bychom to nezvládli ani v pátek, bude se to znovu protahovat," dodal Farský. Přijetí zákona navíc zřejmě zkomplikuje Senát - očekává se, že poslancům normu vrátí.

Původní plán počítal s tím, že zákon začne platit v červenci příštího roku. Ještě rok poté ale bude registr fungovat v jakémsi testovacím provozu - nebude zatím platit podmínka, že nezveřejněná smlouva je automaticky neplatná. Malé obce navíc dostanou dvouletý odklad.

"Pokud se příprava nezrychlí, vláda si sice bude moci odškrtnout, že zákon schválila, ale v jejím volebním období reálně platit nebude," komentoval to Nikola Hořejš z Rekonstrukce státu.

Účelový odklad

Rekonstrukce státu upozorňuje, že na Slovensku trvalo zavedení podobného zákona tři měsíce. "Před pár dny na toto ostatně upozornila i BIS, když kritizovala odkládání přijetí tohoto zákona jako bezdůvodné a účelové," uvedl Jan Vurbs z Rekonstrukce státu.

Aktivisté i poslanec Farský navíc poukazují na rozpor mezi rychlostí zavádění registru smluv a například výše zmíněnou elektronickou evidencí tržeb. "Když má něco splňovat stát, dá si na to lhůtu 18 měsíců. A podnikatelům mají na evidenci tržeb stačit čtyři měsíce," dodal Farský.

Poslanec proto bude navrhovat, aby se testovací období zkrátilo na šest měsíců. Podle údajů Rekonstrukce státu by měly ročně kraje, obce, stát a jejich organizace zveřejnit v registru smlouvy za 690 miliard Kč.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Rozsáhlý požár zasáhnul vrakoviště v Ostravě, předcházela mu exploze

Při rozsáhlém požáru autovrakoviště v Ostravě-Vítkovicích, který od rána likvidují hasiči, platí už třetí stupeň požárního poplachu. Na místě zasahuje podle posledních informací 21 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Pomáhá také vrtulník policie s bambivakem. Řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp.

"Vyhlásili jsme třetí stupeň. V praxi to znamená, že na místě je víc než 11 jednotek. Kolik jich máme momentálně, ale přesně nedokážu říct," řekl Popp. Velitel čety moravskoslezských hasičů Jakub Kozák uvedl na twitteru, že na místě je 21 jednotek. Popp dodal, že z Brna kolem 10:00 dorazil policejní vrtulník, který hasí s pomocí bambivaku. Jeho plnění zajišťují hasiči přímo v areálu.

Policie na Twitteru uvedla, že masivnímu požáru předcházela exploze. Nikdo se při ní podle policie nezranil. Informaci o případných zraněných nemají ani hasiči.

Hoří v areálu společnosti SPV Recycling, která se zabývá ekologickou likvidací vozidel. Její ředitel Jiří Šašek to potvrdil. "Jsme momentálně uprostřed zásahu," řekl lakonicky s tím, že společnost se vyjádří později během dneška nebo v úterý.

Hustý kouř z je viditelný ze vzdálenosti několika kilometrů, podle policie nemají místní otvírat okna. Na místě zřejmě hoří i plasty a barvy. Vedení radnice v Ostravě-Vítkovicích doporučuje lidem, aby nevycházeli. "Požár není zcela bezpečný. Ještě několik hodin potrvá. Doporučujeme lidem, aby zavřeli okna, nevětrali, nevycházeli. Pokud musí z domovů, měli by si chránit dýchací cesty. Řekli nám, že tam hoří i plasty a barvy," řekl ČTK starosta ostravské části Vítkovice Richard Čermák.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Reprezentační asistent Galásek bude působit v Baníku Ostrava

Fotbalisty Ostravy povede i v příští sezoně trenér Ondřej Smetana. Jeho novým spolupracovníkem se vedle Jana Baránka mladšího stává reprezentační asistent Tomáš Galásek, který přichází z Norimberku. V realizačním týmu nahradí Václava Daňka.

Smetana s Daňkem a Baránkem vedli mužstvo po únorovém odvolání Luboše Kozla. "Realizační tým pod vedením Ondry Smetany mužstvo na jaře zvedl, ale chtěli jsme ho ještě posílit o dalšího perspektivního a ambiciózního trenéra, ideálně s vazbou na Baník, a to přesně se snoubí v osobě Tomáše Galáska," uvedl na klubovém webu sportovní ředitel Alois Grussmann. "Pětadvacet let strávil v zahraničí jako hráč i trenér, řadu roků působil ve slavném Ajaxu, hrával za národní tým. Přinese nový náhled na fotbal a spoustu zkušeností ze zahraničního fotbalového prostředí. Není náhoda, že si ho Jaroslav Šilhavý vybral jako asistenta k reprezentaci."

před 18 minutami

Výroba masa stoupla v prvním čtvrtletí o více než dvě procenta

Výroba masa v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,2 procenta na 113 329 tun, nejvíce rostla produkce rostla u drůbežího, kde šlo o 4,4 procenta a u vepřového s nárůstem o 2,3 procenta. Naopak o tři procenta klesla výroba hovězího. Nákup mléka klesl o 4,2 procenta na 754,2 milionu litrů, uvedl v pondělí Český statistický úřad. Ceny zemědělských výrobců klesly u prasat o 30,5 procenta, u kuřat se zvýšily o 1,9 procenta. Výkupní cena mléka meziročně klesla o 1,2 procenta na 8,78 Kč/l.

Zdroj: ČTK
Další zprávy