S prohlášením, že už nechtějí hlasování, pro které se ujal název "volba Vlčka za Vlčka" přišli sociální demokraté jen několik minut před druhou hodinou, kdy byla schůze svolána.
"Nemá to smysl v této chvíli," řekl Michal Hašek, předseda klubu poslanců ČSSD.
Převolbu předsedy sněmovny Miloslava Vlčka vykládala ČSSD jako ústavní pojistku pro případ, že Topolánkova vláda nezíská v pátek důvěru sněmovny. Ve chvíli, kdy Topolánek potřebné hlasy získal, už třetí jmenování nebude potřeba.
Sněmovna se tedy sešla jen krátce a po procedurálním hlasování zase skončila.
Jejím nejdůležitějším bodem tak byla rezignace poslance ČSSD Františka Vnoučka, který skládá mandát ze zdravotních důvodů, a slib jeho nástupce Zdeňka Kotouše.
Odstupte, volá klub
Kdyby však záleželo na sociálních demokratech, bylo by dnes rezignací na poslanecký mandát o dvě více.
Předseda klubu ČSSD Michal Hašek totiž za asistence Jiřího Paroubka vyzval Michala Pohanku a Miloše Melčáka, aby místo ve sněmovně opustili. Jednomyslně se na tom usnesl poslanecký klub, uvedl Hašek.
Výrok dne
premiér Mirek Topolánek- "Odmítám, aby byli oba poslanci nazýváni přeběhlíky. Vyjádřili svoje názory a k ničemu jinému než toleranci při hlasování o vládě se nezavázali. Bral bych je spíš jako odvážné než jako přeběhlíky."
- "Tlaku, který na ně je vyvíjen, mohu rozumět. Nemusím s ním souhlasit."
"Věříme, že pánové uváží, že mandáty nejsou jejich osobním vlastnictvím. Byli zvoleni za ČSSD," řekl předseda klubu.
Dodal, že náhradníci za oba poslance by v případě jejich rezignací měli slib skládat už na páteční schůzi, kde se bude rozhodovat o důvěře ve vládu Mirka Topolánka. "Tito náhradníci by pak mohli hlasovat proti vyslovení důvěry vládě, tak jak je zavazuje stranický program ČSSD. Jde o závazky, které jsme voličům dáli a díky těmto závazkům nás lidé volili. To by si měli oba poslanci uvědomit," dodal Hašek.
Muži silných slov
Předseda strany Jiří Paroubek pak řekl, že Pohanka a Melčák mandát složit musí. "Jestli to nedělají, tak jim jde jenom o koryta a o peníze."
Klub ČSSD dále sepsal prohlášení, v němž tvrdí, že poprvé od listopadu 1989 vznikne v Česku vláda, která neodráží vůli voličů. "Poslanci institucionalizují zradu jako cestu k moci," přečetl z prohlášení Lubomír Zaorálek.
Jiří Paroubek emotivně vyzval občany, aby si to s poslanci vyříkali. "To není žádné přehnané prohlášení," odmítl dotaz novinářů, zda v podstatě nevyzývá k "defenestraci" obou mužů. A dodal, že pokud nerezignují na svůj poslanecký mandát, podá na ně trestní oznámení. Po policii bude chtít, aby prověřila, zda nepřijali úplatky.
Tlak se stupňuje
Sociální demokraté vůbec stupňují veřejný tlak, který vyvíjejí na duo poslanců, jimž od včerejšího večera málokdy řeknou jinak než - zrádci. Už včera Pohankovi s Melčákem poslal Jiří Paroubek výhružku, že budou vyloučeni z ČSSD.
Michal Pohanka dnes vylučovací proceduru předešel. Jeho organizace v Brně oznámila, že ji písemně požádal o ukončení členství ve straně.
Melčák zatím odchod neplánoval. "Uvidím, jak se zachová předseda Paroubek a jaké principy nastolí v ČSSD. O mém odchodu ovšem budou rozhodovat jen členové strany - a my jsme byli vždycky strana demokratická," řekl dnes ráno Melčák, který je dlouholetým sociálním demokratem, v exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Na pomoc přichází Zeman
Melčáka a Pohanky se naopak zastal bývalý premiér a předseda ČSSD Miloš Zeman. ČTK řekl, že je nepovažuje za zrádce. Zda zůstanou přesvědčením sociálními demokraty, se podle něho ukáže, až se ve sněmovně bude hlasovat o některých návrzích ODS, především pak o rovné dani.
"Teprve kdyby tito dva poslanci tento návrh podpořili, tak bych to pokládal za zradu principů sociální demokracie," řekl ČTK Zeman.