Sjezd lidovců: Boj regionů vrcholí

Martina Macková
9. 12. 2006 13:45
Brno - Hlavní favorit na předsedu strany Jiří Čunek v předvolebním projevu vyzval delegáty, aby nevolili členy starého vedení, pokud by se tak stalo, odmítl stranu vést. Uvnitř: GALERIE
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Jiří Čunek v předvolebním projevu uvedl, že předsednickou funkci nepřijme v případě, že by strana zvolila do čela některého z členů předchozího vedení. "Volte mě, či nevolte, ale já bych neuměl být předsedou, kdyby někdo ze starého vedení byl znovu zvolen," řekl Čunek.

Co řekli kandidáti

Jiří Čunek: Volte mě, či nevolte, ale já bych neuměl být předsedou, kdyby někdo ze starého vedení byl znovu zvolen.

Adolf Jílek: Strana musí zůstat věrná svému názvu - měla by být křesťanská, demokratická a lidová.

Jiří Karas: Nesmí být rozpor mezi hodnotami, které hlásáme, a které prosazujeme. Lidé nás přestávají volit, protože jsme nečitelní.

Vlasta Parkanová: Musíme přejít od konzervatismu katolickému ke konzervatismu lidovému.

Výjimkou je podle něj náměstek pardubického hejtmana Roman Línek, který nebyl u rozhodnutí předsednictva před zahájením jednání s ČSSD o vládě podporované komunisty. "Nebyl u toho a vyslovil se jinak," řekl Čunek. Podle něj strana nepotřebuje reformy, protože je zdravá.

Jeho největší konkurentka Vlasta Parkanová se naopak vyslovila pro její otevření. "Musíme vystupovat zásadově v otázkách hodnot, ale neargumentujme věroukou. Naše cesta by měla vést od konzervatismu katolického ke konzervatismu lidovému," řekla Parkanová a navrhla, aby strana mezi svá témata zařadila i přístup Turecka k EU či zneužívání sociálních dávek.

Pikantní začátek

Lidovecký sjezd odstartoval poněkud pikantně, a to výzvou, aby vůbec začal.

Když už delegáti sjezdu seděli ve velkém sále čtyřicet minut a vedení strany mezi nimi nebylo, ujala se slova náměstkyně brněnského primátora Barbora Javorová a delegáty přivítala. Neodpustila si ale štiplavou poznámku na adresu předsednictva.

"Je to den 'D', na který jsme čekali měsíce a měli bychom k tomu přistupovat zodpovědně. Vyzývám vedení, aby se ujalo sjezdu, zahájilo jej a nepohrdalo delegáty sjezdu," řekla Javorová.

První tři čtvrtě hodinu totiž zasedal celostátní výbor, který řešil některé problémy kolem kandidatur. Delegáti mezitím čekali v sále.

"Sjezd je nejvyšší orgán strany. Není dobré, když jednají někde schovaní a ne tady s námi," řekla Aktuálně.cz Javorová.

Ani ne pět minut poté, co se takto vyjádřila, se tribuna určená pro vedení strany zaplnila a po odeznění české hymny sjezd začal.

V zákulisí boj o posty

Na zasedání celostátního výboru měla podle zákulisních informací část užšího vedení strany tlačit na jihomoravského hejtmana Stanislava Juránka, aby se vzdal kandidatury na místopředsedu. Ten ale potvrdil, že kandidovat bude.

Sobota, půl deváté ráno. Jiří Čunek přichází na sjezd KDU-ČSL v Brně.
Sobota, půl deváté ráno. Jiří Čunek přichází na sjezd KDU-ČSL v Brně. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Co chtějí uchazeči o předsednický post? Ani jeden ze čtyř kandidátů nemíní spojit stranu s ODS, měnit její název či zrušit protikomunistický závazek. 

Stáhnutím kandidatury Juránka chtěli ještě před hlasováním odpůrci vsetínského starosty a kandidáta na předsedu Jiřího Čunka oslabit jeho šance na zvolení. Čunek totiž s Juránkem počítá jako s nejbližším spolupracovníkem. 

Čunek odmítl jednání výboru komentovat s tím, že by to mělo zůstat za zavřenými dveřmi. Jeden z vlivných členů strany však ČTK řekl, že boj na život a na smrt už propukl.

"Probíhá bitva dvou táborů. Jde o to, kdo prosadí nejvíce svých lidí, obchody regionů. Aktuálním úkolem dneška je svrhnout staré a nastolit nové. Ani nové vedení bez chyb nebude," potvrdil zákulisní boje na sjezdu ve svém proslovu úřadující předseda Jan Kasal.

 

Už ne Kalousek versus Svoboda

 

Zákulisní jednání podle informací Aktuálně.cz pokračují a zástupci regionů se mezi sebou snaží dohodnout na vzájemné podpoře svých kandidátů. "Za podporu kandidáta na předsedu se domlouvá podpora jiného kandidáta na místopřednický post," potvrdil Aktuálně.cz jeden z delegátů. 

 

Zdá se, že je konec časů, kdy se lidovci dělili na dva tábory - "Kalouskovce a Svobodovce", podle toho, kterého z vrcholných politiků strany podporovali. Dnes se zdá, že jde spíš o souboj regionů. 

Čtvrtý z kandidátů na předsedu strany Jiří Karas sledoval jednání sjezdu z galerie. Ve volbě předsedy dostal jen 11 hlasů.
Čtvrtý z kandidátů na předsedu strany Jiří Karas sledoval jednání sjezdu z galerie. Ve volbě předsedy dostal jen 11 hlasů. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

 

Moc ve straně se snaží převzít skupina regionálních politiků v čele s kandidátem na předsedu Čunkem a jihomoravským hejtmanem Stanislavem Juránkem. Podporovat by je měl podle informací Aktuálně.cz také náměstek pardubického hejtmana Roman Línek.

 

V opozici proti nim naopak stojí olomoučtí lidovci, za které kandiduje na šéfa strany šéf senátorů Adolf Jílek. "Je to v lidské povaze hledat jednoduchá řešení a silné vůdce. Rozum pak přichází až ve druhé etapě," řekl Aktuálně.cz europoslanec Jan Březina.

 

Březina patří ke skupině křesťanských demokratů, která odsuzuje vystěhování romských neplatičů starostou Vsetína Čunkem. "Je to v principu ghetto, i kdyby tam byly pozlacené kliky. A transport na Jesenicko a Prostějovsko za těch podmínek, jak proběhl, by do arsenálu politika KDU-ČSL neměl patřit," míní Březina.

 

Proti Čunkovi se demonstrovalo

 

Proti Čunkovi se největší šance dávají Vlastě Parkanové, která už naznačila, že by ráda radikálněji změnila prezentaci strany navenek. Další soupeři jsou senátor Adolf Jílek ze Šumperka, Čunkův kritik vystěhování romských neplatičů a tvrdý odpůrce potratů Jiří Karas.

Proti zvolení Čunka se už brzy ráno konala v centru Brna demonstrace romského sdružení. Protestovat ale nakonec přišlo jen několik lidí.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Vsetín zřejmě porušil ústavu při vystěhování Romů. Nad dvěma rodinami, které Jiří Čunek nechal přestěhovat, visí hrozba exekuce.

Poté, co sjezd zvolí nového vůdce, bude volit nejprve prvního, a pak další místopředsedy KDU-ČSL. Diskutovat budou delegáti mezi volbami.

Kasal: udělali jsme chyby

Úřadující předseda strany Jan Kasal v projevu zhodnotil nejen výsledky voleb, ale i pokus Miroslava Kalouska o koalici s ČSSD, který vedl k jeho pádu.

"Měli jsme nejlepší volební program v historii. Bylo ale chybou naší, že jsme poněkud předběhli dobu a veřejnost postrašili placením u lékaře a školným na vysokých školách. V kampani pes zakopán také není," míní Kasal. Podle něj mohl být důvodem třeba i jednoznačný postoj strany v aféře ministerského předsedy Grosse nebo dokonce její "vypjatý antikomunismus".

"Mnozí zastávají názor, že jsme se také před volbami zřetelně přiklonili k ODS. Co na tom, že důkazy chybí. Příčinu zdánlivého pohybu doprava vidím pohybem našeho potencionálního koaličního partnera ČSSD ke komunistům. Tam jsme je přece nemohli a nechtěli následovat," řekl Kasal, který se také zastal expředsedy Kalouska.

Pak se ale dozvěděli, že přímo před vchodem stát nemohou.
Pak se ale dozvěděli, že přímo před vchodem stát nemohou. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Jeho krok přeoral politickou scénu i naši stranu, byl chybou, za který nesu i já svůj díl viny. Kdyby ale pokusu nebylo, už by tady byla menšinová vláda ODS, která by se opírala o opoziční smouvu s ČSSD," řekl a ostře napadl atmosféru ve straně.

"Lidovec lidovci není bratrem, ale vlkem. Úcta se vytratila, já nechci pracovat v prostředí nenávisti. Dnes se dobrý lidovec pozná podle toho, jak hlasitě dokáže kritizovat a nadávat na poměry ve straně. Je příjemnější ukazovat prstem výš: Já ne, já ne, to ty, to ty!" hřímal Kasal.

Omluva Kalouskovi

Zajímavým momentem sjezdu byla také vystoupení hostů - konkrétně vdovy po Josefu Luxovi, Věry Luxové a předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděždy Kavalírové.

Zatímco Luxové ve svém proslovu jednoznačně podpořila Jiřího Čunka na post předsedy a obměnu předsenictva strany, Kavalírová se překvapivě omluvila expředsedovi Kalouskovi za výroky po jeho vyjednávání o vládě s ČSSD.

Dnes řekla, že političtí vězni vyjádření Kalouska, který svůj postup zdůvodnil obavou z dohody ČSSD a ODS na změně volebního zákona, která by menší strany zlikvidovala, "vzali jako hotovou věc, aniž bychom zkoumali podstatu souvisejících politických dějů," řekla Kavalírová.

 

Právě se děje

Další zprávy