Schůze sněmovny nezačala, opozice zavrhla program

Kateřina Eliášová
25. 11. 2008 18:22
Proti byli i rebelové z vládních stran
Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky.
Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Vláda Mirka Toplánka má po dnešním dni další důkaz toho, že nemá v Poslanecké sněmovně většinu.

Její jednání totiž skončilo tím, že si poslanci neodhlasovali program.

Je to poprvé od roku 1996, co se řádně nahlášená schůze nekoná.

"Bylo by velmi laciné říct, že socialisté a komunisté chtějí Vánoce a nechtějí pracovat, i když i to může být pravda," komentoval situaci Topolánek.

Ten krátce po skončení schůze oznámil, jak bude ODS pokračovat. "Svoláme schůze mimořádné, které budou řešit ty problémy, bez kterých nemůže fungovat Česká republika. Nepochybně na téma rozpočet nebo mise českých vojáků v Afghánistánu."

Schůze skončila hlasy opozice a rebelů

Opozice chtěla na této schůzi projednat zrušení poplatků pro děti a důchodce a vyřadit hlasování o radarových smlouvách. To se jí ale nepodařilo.

"Proto jsme neviděli důvod hlasovat pro program," řekl místopředseda klubu ČSSD David Rath.

Rebelové Juraj Raninec, Jan Schwippel a Vlastimil Tlustý se na jejich stranu přidali kvůli daním.

"Nelíbilo se nám, že s námi koalice nedohodla kompromis u daní z příjmu, dochází tady k porušení loňské dohody. Ministr Kalousek přišel se svým návrhem, se kterým my nesouhlasíme. Proto jsme pro program nehlasovali," vysvětlil pro Aktuálně.cz Schwippel.

Tlustého to může stát místo v poslaneckém klubu. Jeho předseda Petr Tluchoř po krachu jednání sněmovny bez podrobností oznámil, že klub souhlasil s takovou změnou jednacího řádu, která umožní vyloučit jeho člena.

Schůze příští úterý?

Poslanci ODS se pokusí hned zítra podat návrh na svolíní mimořádné schůze.

"Pokud mě poslanci požádají o svolání mimořádné schůze, tak ji svolám. Nejdříve za pět, nejdéle za deset dnů. Počítám, že bych na příští úterý mohl schůzi svolat," reagoval na to předseda Poslanecké sněmovny ČR Miloslav Vlček.

Je vysoce pravděpodobné, že koalice navrhne na program jednání pouze "své" návrhy. Na opoziční se tak nedostane.

"Každý ministr připraví návrhy zákonů a smluv, které jsou pro něj významné k projednání. Myslím si, že bychom to neměli redukovat," uvedl předseda zelených Martin Bursík.

ČSSD zvyšuje cenu

Koalici se sice může podařit mimořádné schůze svolat, na začátku se bude hlasovat opět o programu. A opět se může stát, že opozice návrh nepodpoří. Pak by mohl nastat vážný problém, že se klíčové zákony jako je rozpočet či daně nepodaří schválit včas.

Sněmovna se opět zablokovala ve chvíli, kdy se vyjednavači koalice snaží dohodnout "příměří" mezí ní a ČSSD v době českého předsednictví Evropské unii.

Podle Bursíka je stále taková dohoda možná. "Zvýší se tím cena té dohody a "velkorysosti", kterou poté opozice nabídne vládě v průběhu českého předsednictví. Dnes šlo jen o to ukázat, že za současné konstelace měla opozice spolu s nezařazenými poslanci většinu," myslí si.

Premiér Topolánek dnes řekl, že návrh dohody co nejdřív projedná s koaličními partnery a do tří týdnů se všichni tři sejdou s Jiřím Paroubkem.

Podle informací Aktuálně.cz dnes předseda vlády sociálním demokratům řekl, že chce dohodu schválit ještě před kongresem ODS. Ten začíná příští týden v pátek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Bývalý protikorupční policista dostal pokutu za podvod, zaplatí 1,5 milionu

Bývalému protikorupčnímu policistovi Jindřichu Látovi obžalovanému z podvodu uložil Okresní soud pro Prahu - západ peněžitý trest 1,5 milionu korun. Peněžité tresty uložil i dalším dvěma obžalovaným, posledního stíhaného Ladislava Tesaříka potrestal dvouletou podmínkou s odkladem na 2,5 roku. Informaci o trestech poskytl mluvčí soudu Dominik Duchoň. Obžalovaní vinu odmítají. Verdikt není pravomocný.

Okresní soud původně Láta obžaloby zprostil, zbylé obžalované potrestal peněžitými tresty. Rozsudek ale zrušil odvolací Krajský soud v Praze. Nové rozhodnutí vynesl prvostupňový soud na počátku března.

Obžaloba tvrdí, že Lát svému známému Tesaříkovi sliboval, že mu za peníze poskytne ochranu v případě, kdy by byl trestně stíhán, nebo že do kauz přímo zasáhne. Celkem za to od Tesaříka podle spisu převzal 520 tisíc korun. Podle obžaloby ale Lát muže uvedl v omyl a žádnou činnost pro něj nevykonával, proto je obžalován z podvodu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brněnské tunely se budou v dubnu zavírat, silničáři potřebují udělat údržbu

Všechny čtyři brněnské silniční tunely čeká v dubnu krátkodobá uzavírka, aby silničáři mohli provést potřebnou údržbu. Kvůli co nejmenšímu omezení provozu ji Ředitelství silnic a dálnic chystá na noční hodiny, většinou od 21:00 do 5:00. Pouze Královopolský tunel, který jako jediný umožňuje obousměrný provoz v jednom tubusu, bude uzavřený i přes den. Jako první se uzavře v pondělí Pisárecký tunel, napsala v tiskové zprávě mluvčí silničářů Lucie Trubelíková.

V Pisáreckém tunelu se bude pracovat od 3. do 9. dubna, od 10. do 16. dubna budou práce v Husovickém tunelu a 24. až 27. dubna na Hlinkách. V Královopolském tunelu se ze 17. na 18. dubna uzavře galerie Voroněžská a o den později galerie Záhřebská, obě pouze přes noc. Ve středu 19. dubna se od 6:00 do 5:00 dalšího dne uzavře jeden z tubusů a ve čtvrtek 20. dubna na stejnou dobu druhý z tubusů. Od pátku 21. dubna od 21:00 do neděle 23. dubna 21:00 budou uzavřené oba tubusy.

Objížďky silničáři vyznačí, Pisárecký tunel se bude objíždět Rybnickou ulicí, objízdná trasa pro Husovický tunel povede Merhautovou a Provazníkovou ulicí, Královopolský tunel bude možné objet ulicemi Králova Pole a mimoúrovňovou křižovatku Hlinky Veslařskou ulicí a okolo Anthroposu či přes Žlutý kopec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy