Schůze sněmovny nezačala, opozice zavrhla program

Kateřina Eliášová
25. 11. 2008 18:22
Proti byli i rebelové z vládních stran
Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky.
Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Vláda Mirka Toplánka má po dnešním dni další důkaz toho, že nemá v Poslanecké sněmovně většinu.

Její jednání totiž skončilo tím, že si poslanci neodhlasovali program.

Je to poprvé od roku 1996, co se řádně nahlášená schůze nekoná.

"Bylo by velmi laciné říct, že socialisté a komunisté chtějí Vánoce a nechtějí pracovat, i když i to může být pravda," komentoval situaci Topolánek.

Ten krátce po skončení schůze oznámil, jak bude ODS pokračovat. "Svoláme schůze mimořádné, které budou řešit ty problémy, bez kterých nemůže fungovat Česká republika. Nepochybně na téma rozpočet nebo mise českých vojáků v Afghánistánu."

Schůze skončila hlasy opozice a rebelů

Opozice chtěla na této schůzi projednat zrušení poplatků pro děti a důchodce a vyřadit hlasování o radarových smlouvách. To se jí ale nepodařilo.

"Proto jsme neviděli důvod hlasovat pro program," řekl místopředseda klubu ČSSD David Rath.

Rebelové Juraj Raninec, Jan Schwippel a Vlastimil Tlustý se na jejich stranu přidali kvůli daním.

"Nelíbilo se nám, že s námi koalice nedohodla kompromis u daní z příjmu, dochází tady k porušení loňské dohody. Ministr Kalousek přišel se svým návrhem, se kterým my nesouhlasíme. Proto jsme pro program nehlasovali," vysvětlil pro Aktuálně.cz Schwippel.

Tlustého to může stát místo v poslaneckém klubu. Jeho předseda Petr Tluchoř po krachu jednání sněmovny bez podrobností oznámil, že klub souhlasil s takovou změnou jednacího řádu, která umožní vyloučit jeho člena.

Schůze příští úterý?

Poslanci ODS se pokusí hned zítra podat návrh na svolíní mimořádné schůze.

"Pokud mě poslanci požádají o svolání mimořádné schůze, tak ji svolám. Nejdříve za pět, nejdéle za deset dnů. Počítám, že bych na příští úterý mohl schůzi svolat," reagoval na to předseda Poslanecké sněmovny ČR Miloslav Vlček.

Je vysoce pravděpodobné, že koalice navrhne na program jednání pouze "své" návrhy. Na opoziční se tak nedostane.

"Každý ministr připraví návrhy zákonů a smluv, které jsou pro něj významné k projednání. Myslím si, že bychom to neměli redukovat," uvedl předseda zelených Martin Bursík.

ČSSD zvyšuje cenu

Koalici se sice může podařit mimořádné schůze svolat, na začátku se bude hlasovat opět o programu. A opět se může stát, že opozice návrh nepodpoří. Pak by mohl nastat vážný problém, že se klíčové zákony jako je rozpočet či daně nepodaří schválit včas.

Sněmovna se opět zablokovala ve chvíli, kdy se vyjednavači koalice snaží dohodnout "příměří" mezí ní a ČSSD v době českého předsednictví Evropské unii.

Podle Bursíka je stále taková dohoda možná. "Zvýší se tím cena té dohody a "velkorysosti", kterou poté opozice nabídne vládě v průběhu českého předsednictví. Dnes šlo jen o to ukázat, že za současné konstelace měla opozice spolu s nezařazenými poslanci většinu," myslí si.

Premiér Topolánek dnes řekl, že návrh dohody co nejdřív projedná s koaličními partnery a do tří týdnů se všichni tři sejdou s Jiřím Paroubkem.

Podle informací Aktuálně.cz dnes předseda vlády sociálním demokratům řekl, že chce dohodu schválit ještě před kongresem ODS. Ten začíná příští týden v pátek.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Babiš navrhl zvýšit zdanění hazardu, vynést má až 300 milionů korun

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl zvýšit zdanění většiny druhů hazardu, a to v rozmezí od dvou do sedmi procentních bodů. Pouze pro loterie a technické hry, tedy hlavně hrací automaty, chce ponechat nynější sazbu 35 procent, která je již nyní nejvyšší sazbou pro hazard. Do státního rozpočtu to má přinést až 300 milionů korun ročně. Svůj záměr vložil jako poslanecký pozměňovací návrh k vládnímu daňovému balíčku, který v úterý Sněmovna odeslala do závěrečného čtení. Babiš už k němu předtím vložil návrh na zrušení superhrubé mzdy a zdaňování hrubé mzdy sazbami 15 a 23 procent.

Premiér navrhuje zvýšit sazby daně z 23 na 25 procent u kurzových sázek, totalizátorových her, tombol a turnajů malého rozsahu. U binga a živé hry pak chce zvýšit sazby zdanění z 23 na 30 procent. "Toto navrhované navýšení sazeb koresponduje s původním návrhem úpravy zdanění dotčených hazardních her obsaženém v loňském vládním návrhu daňového balíčku," uvedl premiér.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Škodě Auto za devět měsíců klesl provozní zisk o 60 procent

Automobilce Škoda Auto za prvních devět měsíců letošního roku klesl provozní zisk o 60 procent na 469 milionů eur (12,9 miliardy Kč). Negativní dopad na hospodaření měl zejména nižší objem prodeje způsobený epidemií nemoci covid-19, vývoj směnných kurzů a také mimořádné výdaje spojené s emisemi. Tyto dopady částečně kompenzovaly nižší fixní náklady a náklady na vývoj a optimalizace nákladů na produkty. Oznámil to dnes mateřský koncern Volkswagen.

Tržby mladoboleslavské automobilce klesly o 25,9 procenta na 12 miliard eur (329 miliard Kč). Odbyt se snížil o 25,9 procenta na 596.000 vozů. Mezi nejoblíbenější modely patřily Scala, Kamiq a Octavia Combi.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida, uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy