Rath předělá nemocnice. Z akciových na neziskové

Petr Holub
23. 10. 2008 14:17
Využije k tomu svůj zákon z roku 2006
David Rath vytáhne zapomentuý zákon. A bude po jeho.
David Rath vytáhne zapomentuý zákon. A bude po jeho. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Sloučit všechny krajské nemocnice pod jednu střechu a pak požádat ministra zdravotnictví, aby holding převedl na neziskovou organizaci.

Takový osud chystají sociální demokraté nemocnicím, které ODS ve většině krajů převedla na akciové společnosti.

"Pro kraj to bude výhodné, protože pojišťovny budou mít povinnost hradit všechny obory, které se do žádosti napíšou," vysvětlil vítěz středočeských voleb a bývalý ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD).

Svůj plán předloží krajskému zastupitelstvu už na jeho druhé schůzi, která by se podle něho měla konat ještě do konce listopadu.

Nemusí, ale mohou

Rath využil toho, že nikdo nezrušil zákon o neziskových nemocnicích, který levicová sněmovna přes odpor Senátu i prezidenta přijala těsně před volbami v červnu 2006.

První Topolánkova vláda požádala Ústavní soud, aby zrušil nejvíc sporné paragrafy, které nařizovaly krajům, aby v každém okrese financovaly neziskovou nemocnici. Soudci v říjnu 2006 vyhověli a kraje skutečně nemusí neziskové nemocnice provozovat. Na druhé straně jim nic nebrání, aby zákon k jejich zřízení využili.

"Ministr bude muset krajům vyhovět, aby nekomplikoval provoz nemocnic. Také si nedokážu představit, že by ze seznamu odborností vyškrtl jedinou kliniku," předpokládá právník Asociace českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala.

Fiala považuje status neziskových nemocnic podle Rathova zákona za příliš strnulý a komplikovaný. Nemocnice však podle něho mohou fungovat, dokud se nenapíše lepší verze.

Nejen střední Čechy

Středočeský kraj může vytvořit neziskové nemocnice z ústavů na Kladně, v Mladé Boleslavi, Kolíně, Benešově a Příbrami.

Rath očekává, že stejnou cestu využijí i další kraje. "Jsem pověřen vytvořit metodické centrum pro oblast zdravotnictví. Plán převodu zpracujeme, budeme realizovat a dáme k dispozici ostatním," popisuje strategii ČSSD, která sestavuje všechny krajské koalice, a opatrně dodává: "Byl bych rád, kdyby se připojili další."

Pochybuje o tom, že k převodu dojde v krajích, kde sociální demokraté vytvoří koalici s ODS.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junior Lamparter předčil na MS dospělé sdruženáře, Vytrval byl 22.

Rakušan Johannes Lamparter udržel vedení po skoku a stal se sdruženářským mistrem světa na velkém můstku. Devatenáctiletý Rakušan mezi dospělými triumfoval jen tři týdny po té, co získal juniorský světový titul. Nejlepším českým reprezentantem byl tentokrát Jan Vytrval, který obsadil 22. místo, což je jeho nejlepší umístění na vrcholné akci.

Další zprávy