Nechceme velké koalice, hřímá Paroubek den před volbami

Martina Macková
23. 10. 2008 14:00
Bendl zrušil schůzku s Rathem
ČSSD po vítězství v krajských volbách.
ČSSD po vítězství v krajských volbách. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Předseda ČSSD Jiří Paroubek opět zopakoval, že sociální demokraté nechtějí jednat o velkých koalicích s ODS.

Šéf socialistů se včera sešel s lídry a budoucími hejtmany a den před druhým kolem senátních voleb dementoval zprávy z médií, podle kterých ČSSD uvažuje o koalicích s ODS hned v několika krajích.

"Nejednáme ani v jednom z krajů o velké koalici," řekl Paroubek. "Nemám takové informace. A není to naše priorita," ujišťuje předseda opoziční strany.

Vyjednavači ČSSD se však v regionech scházejí s lídry ODS. A podle informací Aktuálně.cz se jich ptají, nakolik jsou ochotni spolupracovat a zda by splnili tzv, koaliční minimum, které si socialisté před volbami stanovili.

"Popírám, že by takovéto úvahy některá organizace měla. Ani v jednom kraji se neuvažuje o koalici s ODS a žádná jednání o takové koalici nebyla. Je to manipulace s fakty, která má za cíl poškodit ČSSD před druhým kolem voleb. Je to normální komunikovat, jde přece o přechod správy krajů pod hejtmany ČSSD," dodal Paroubek.

Petr Bendl
Petr Bendl | Foto: Ludvík Hradilek

Bendl zrušil schůzku s Rathem

Také v případě dnešní schůzky poslance a lídra ve Středočeském kraji Davida Ratha a hejtmana Petra Bendla to Paroubek vidí jednoznačně.

"Je to běžná pracovní schůzka, musí se vyjednat převzetí krajského úřadu. Je to normální," vysvětlil předseda. Petr Bendl ovšem nakonec setkání zrušil. Právě kvůli Paroubkovi prohlášení, že velké koalice nepřichází v úvahu.

Na dotaz deníku Aktuálně.cz, zda by ČSSD jednala s ODS o koalici v případě, že by byla ochotna splnit programové podmínky uvedl: "Neřekne to, byla by nekonzistentní. Ale i kdyby, budeme hledat jiné řešení."

Velké šance nemá ani duhová koalice

Jiné řešení podle ČSSD znamená, pokusit se o dohodu nejprve se středovými a pak s levicovými stranami. Možnost takzvané duhové koalice - ČSSD, KDU-ČSL a ODS, předseda Paroubek zatím také nechce příliš připustit.

Právě taková koalice by mohla vzniknout například ve Zlínském nebo Olomouckém kraji. "Když naše minimum údajně nedělá problém ODS, nebude to dělat problém ani jiným partnerům," řekl.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 3 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy