ČSSD slíbila konec poplatků. Už ví, jak to zařídit

Martina Macková
22. 10. 2008 13:45
Lídr z jižních Čech navrhuje: Budeme je proplácet
David Rath ještě dvě hodiny po začátku voleb stál u svého volebního autobusu před městským úřadem v Hostivici, zval občany k volbám...
David Rath ještě dvě hodiny po začátku voleb stál u svého volebního autobusu před městským úřadem v Hostivici, zval občany k volbám... | Foto: Ondřej Besperát

České Budějovice/Olomouc - Lídři sociálních demokratů potvrzují, že při plnění svých předvolebních slibů nepůjdou nezákonnou cestou. Lidé nakonec poplatky zaplatí a kraje jim je zpětně vrátí

Někteří si nicméně ještě nechají udělat právní rozbory, jestli nemohou placení předejít.

Obavy, aby nebyl porušen zákon, vyjádřil Antimonopolní úřad. Jeho šéf Martin Pecina prohlásil, že pokud se kraje rozhodnou vracet lidem poplatky, musejí peníze vracet přímo lidem, ne nemocnicím.

Zaplatíte a při odchodu inkasujete

Jak to bude podle budoucích hejtmanů ČSSD tedy v krajských nemocnicích s placením vypadat?

Zjednodušeně by se to dalo říct asi takto: Nemocnice budou mít dvě okénka - jedno na placení a jedno na proplácení.

"Pacienti musí zaplatit za pobyt a ošetření. Stejně jako v jiných nemocnicích, tak i v té krajské. Peníze jim ale vrátí na základě potvrzení, které si nechají vystavit. Necháme na svobodné vůli každého, jestli si peníze vyžádá," řekl Aktuálně.cz lídr jihočeské kandidátky Zimola.

Podle něj by nemocní pro peníze nemuseli chodit například až na krajský úřad. Zdravotní účtenky by jim mohli proplatit zaměstnanci nemocnic. Znamená to tedy, že se zřídí nové "poplatkové oddělení"?

"Nemyslím, z mého laického pohledu by lidem účtenky mohli proplácet například lidé z vrátnic či recepcí, které má každá nemocnice. Ale už s dalšími kolegy o technickém zajištění diskutujeme a určitě nějakou nejvhodnější variantu zvolíme," vysvětlil Zimola.

Ani v Olomouckém kraji, kde jsou jako v jediném regionu pronajaty všechny krajské nemocnice soukromé společnosti Agel, budoucí hejtman Martin Tesařík nevidí problém.

"Uvidíme ještě, jak přesně to zařídit, zda se dohodneme s nájemcem a umístíme našeho člověka do nemocnic, nebo zřídíme proplácecí místa v obcích. Ale slíbil jsem, že to zařídím, a zařídím to," řekl Aktuálně.cz Tesařík.

Právní poplatkové výklady

Sociálně demokratičtí vítězní lídři ještě přesto řeší, zda by přece jen nešlo peníze poslat přímo nemocnicím tak, aby lidé ani nemuseli peněženky vytáhnout.

Kandidát na hejtmana Jihočeského kraje Jiří Zimola.
Kandidát na hejtmana Jihočeského kraje Jiří Zimola. | Foto: ČSSD

"Někteří kolegové si dělají právní rozbory, zda by to přece jen nebylo možné," prozradil Zimola.

Antimonopolní úřad totiž říká, že krajské peníze jen do některých nemocnic by znamenaly nedovolenou veřejnou podporu.

"Je to stejné, jako když například samospráva postaví sportovní areál hned vedle soukromého areálu, musí jeho provoz dotovat. Jde přece o zvýšení kvality života lidí," míní Zimola.

Právní rozklad si nechává dělat David Rath, vítěz voleb ve středočeském kraji. "Naše řešení budeme s antimonopolním úřadem konzultovat," uvedl.

ČSSD, která zvítězila ve všech krajích, plánuje, že by za pacienty z krajských nemocnic platil přímo krajský úřad. Kromě Středočeského kraje chtějí proplácet všechny poplatky v krajských nemocnicích také lídři vítězné ČSSD na jižní Moravě a v Pardubickém kraji.

V Karlovarském, Plzeňském a Olomouckém kraji a na Vysočině si pacienti i nadále budou hradit poplatky za pobyt na nemocničním lůžku. V Královéhradeckém kraji mají být od poplatků osvobozeni senioři a děti.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy