ČSSD slíbila konec poplatků. Už ví, jak to zařídit

Martina Macková
22. 10. 2008 13:45
Lídr z jižních Čech navrhuje: Budeme je proplácet
David Rath ještě dvě hodiny po začátku voleb stál u svého volebního autobusu před městským úřadem v Hostivici, zval občany k volbám...
David Rath ještě dvě hodiny po začátku voleb stál u svého volebního autobusu před městským úřadem v Hostivici, zval občany k volbám... | Foto: Ondřej Besperát

České Budějovice/Olomouc - Lídři sociálních demokratů potvrzují, že při plnění svých předvolebních slibů nepůjdou nezákonnou cestou. Lidé nakonec poplatky zaplatí a kraje jim je zpětně vrátí

Někteří si nicméně ještě nechají udělat právní rozbory, jestli nemohou placení předejít.

Obavy, aby nebyl porušen zákon, vyjádřil Antimonopolní úřad. Jeho šéf Martin Pecina prohlásil, že pokud se kraje rozhodnou vracet lidem poplatky, musejí peníze vracet přímo lidem, ne nemocnicím.

Zaplatíte a při odchodu inkasujete

Jak to bude podle budoucích hejtmanů ČSSD tedy v krajských nemocnicích s placením vypadat?

Zjednodušeně by se to dalo říct asi takto: Nemocnice budou mít dvě okénka - jedno na placení a jedno na proplácení.

"Pacienti musí zaplatit za pobyt a ošetření. Stejně jako v jiných nemocnicích, tak i v té krajské. Peníze jim ale vrátí na základě potvrzení, které si nechají vystavit. Necháme na svobodné vůli každého, jestli si peníze vyžádá," řekl Aktuálně.cz lídr jihočeské kandidátky Zimola.

Podle něj by nemocní pro peníze nemuseli chodit například až na krajský úřad. Zdravotní účtenky by jim mohli proplatit zaměstnanci nemocnic. Znamená to tedy, že se zřídí nové "poplatkové oddělení"?

"Nemyslím, z mého laického pohledu by lidem účtenky mohli proplácet například lidé z vrátnic či recepcí, které má každá nemocnice. Ale už s dalšími kolegy o technickém zajištění diskutujeme a určitě nějakou nejvhodnější variantu zvolíme," vysvětlil Zimola.

Ani v Olomouckém kraji, kde jsou jako v jediném regionu pronajaty všechny krajské nemocnice soukromé společnosti Agel, budoucí hejtman Martin Tesařík nevidí problém.

"Uvidíme ještě, jak přesně to zařídit, zda se dohodneme s nájemcem a umístíme našeho člověka do nemocnic, nebo zřídíme proplácecí místa v obcích. Ale slíbil jsem, že to zařídím, a zařídím to," řekl Aktuálně.cz Tesařík.

Právní poplatkové výklady

Sociálně demokratičtí vítězní lídři ještě přesto řeší, zda by přece jen nešlo peníze poslat přímo nemocnicím tak, aby lidé ani nemuseli peněženky vytáhnout.

Kandidát na hejtmana Jihočeského kraje Jiří Zimola.
Kandidát na hejtmana Jihočeského kraje Jiří Zimola. | Foto: ČSSD

"Někteří kolegové si dělají právní rozbory, zda by to přece jen nebylo možné," prozradil Zimola.

Antimonopolní úřad totiž říká, že krajské peníze jen do některých nemocnic by znamenaly nedovolenou veřejnou podporu.

"Je to stejné, jako když například samospráva postaví sportovní areál hned vedle soukromého areálu, musí jeho provoz dotovat. Jde přece o zvýšení kvality života lidí," míní Zimola.

Právní rozklad si nechává dělat David Rath, vítěz voleb ve středočeském kraji. "Naše řešení budeme s antimonopolním úřadem konzultovat," uvedl.

ČSSD, která zvítězila ve všech krajích, plánuje, že by za pacienty z krajských nemocnic platil přímo krajský úřad. Kromě Středočeského kraje chtějí proplácet všechny poplatky v krajských nemocnicích také lídři vítězné ČSSD na jižní Moravě a v Pardubickém kraji.

V Karlovarském, Plzeňském a Olomouckém kraji a na Vysočině si pacienti i nadále budou hradit poplatky za pobyt na nemocničním lůžku. V Královéhradeckém kraji mají být od poplatků osvobozeni senioři a děti.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 55 minutami

Němečtí ekologové se odvolali proti rozhodnutí, které povoluje dřívější obnovení stavby Nord Stream 2

Německé ekologické organizace se odvolaly proti rozhodnutí Spolkového úřadu pro lodní dopravu a hydrografii (BSH), které povoluje dřívější obnovení výstavby plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách. Toto nové povolení tak prozatím pozbývá platnosti, informovala v pondělí agentura DPA.

Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. BSH v pátek schválil okamžité pokračování výstavby plynovodu v německých vodách, zatímco dřívější povolení připouští pokračování výstavby až od konce května. BSH v pondělí potvrdil, že prostřednictvím elektronické pošty obdržel odvolání od ekologických organizaci Deutschen Umwelthilfe (DUH) a Naturschutzbund Deutschland (Nabu).

Zdroj: ČTK
Další zprávy