Pecina: Když vracet poplatky, tak přímo lidem

Tomáš Fránek
21. 10. 2008 16:38
Proti zákonu nepůjdeme, odvětil Rath
Foto: Aktuálně.cz, Tomáš Adamec

Brno - Do povolebního sporu o placení či neplacení zdravotních poplatků vstoupil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Jeho šéf Martin Pecina prohlásil, že pokud se kraje rozhodnou vracet lidem poplatky, musejí peníze vracet přímo lidem, ne nemocnicím.

Podle ÚOHS je tak možné předběžně konstatovat, že pokud budou krajské úřady kompenzovat tyto poplatky přímo občanům a nikoliv zdravotnickým zařízením, k diskriminaci zdravotnických zařízení tak nedojde. "Poplatky je třeba koncipovat jako příspěvek občanům, a proto by z hlediska veřejné podpory neměl být žádný problém," stojí v prohlášení.

Při vracení poplatků nesmí zvýhodňovat krajské nemocnice. "Pokud by poplatky vracely jen v krajských nemocnicích, jak plánují, mohly by se vystavit riziku veřejné podpory a o takovém systému by musela rozhodovat Evropská komise," řekl Pecina.

Plány neměníme, vzkázal Rath

ČSSD, která zvítězila ve všech krajích, plánuje, že by za pacienty z krajských nemocnic platil přímo krajský úřad. Kromě Středočeského kraje chtějí proplácet všechny poplatky v krajských nemocnicích také lídři vítězné ČSSD na jižní Moravě a v Pardubickém kraji.

V Karlovarském, Plzeňském a Olomouckém kraji a na Vysočině si pacienti i nadále budou hradit poplatky za pobyt na nemocničním lůžku. V Královéhradeckém kraji mají být od poplatků osvobozeni jen senioři a děti.

"Na svém plánu nic neměníme," nechal se v České televizi slyšet kandidát na hejtmana Středočeského kraje David Rath. "Když bude vznikat ta konkrétní technická část návrhu, tak nepochybně to s Antimonopolním úřadem zkonzultujeme," vysvětlil. "Sociální demokracie splní svůj slib," vzkázal voličům.

Sociální demokraté vyloučili, že by svůj plán prosazovali navzdory zákonu. "To ani nemůžeme," citoval server České noviny možného libereckého hejtmana Stanislava Eichlera.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Únosci misionářů na Haiti žádají výkupné 17 milionů dolarů

Ozbrojenci, kteří v sobotu na Haiti unesli 17 misionářů z USA a Kanady, žádají za jejich propuštění výkupné 17 milionů dolarů (372,6 milionu korun), napsal dnes list The Wall Street Journal. Haitská policie i americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) jsou s únosci v kontaktu. Vyjednávání s nimi by mohla trvat i několik týdnů, varoval haitský ministr spravedlnosti Liszt Quitel. Bílý dům uvedl, že politikou USA je s únosci nevyjednávat.

Skupina unesených, mezi nimiž je i pět dětí, se hlásí ke křesťanské organizaci Christian Aid Ministries. Cizince unesli v haitské metropoli, když se po návštěvě sirotčince chystali k cestě autobusem na letiště. Za únosem stojí kriminální skupina 400 Mawozo, která působí v dané oblasti.

před 2 hodinami

Na severu Indie zemřelo kvůli záplavám v posledních dvou dnech 41 lidí

Nejméně 41 životů si na severu Indie vyžádaly záplavy a sesuvy půdy, které způsobily několik dní trvající silné deště. Uvedly to dnes podle agentury AFP indické úřady. Meteorologové navíc varovali, že i v nadcházejících dnech očekávají v oblasti intenzivní srážky.

Úřady severoindického státu Uttarákhandu, který z větší části tvoří pohoří Himálaj, oznámily, že sesuvy půdy dnes zabily 35 lidí a v pondělí 6 osob. Podle jednoho z místních představitelů oslovených AFP napáchaly intenzivní srážky v odlehlých místech této horské oblasti značné škody. Kvůli výstrahám meteorologů byly v Uttarákhandu zavřeny školy a pozastaveny turistické aktivity.

Sesuvy půdy postihují himálajské oblasti Indie pravidelně, jejich počet ale podle odborníků narůstá kvůli globálnímu oteplování, tání ledovců, odlesňování a budování přehrad s vodními elektrárnami, napsala agentura AFP. V únoru zahynulo zhruba 200 lidí, když se pod druhou nejvyšší indickou horou Nandá Déví utrhl kus ledovce a zřítil se do řeky. Ohromná masa vody následně zničila jednu menší přehradu s vodní elektrárnou a druhou větší poškodila.

Povodně v posledních dnech postihly i jih Indie. Ve státě Kérala si podle agentury AP vyžádaly nejméně 28 obětí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy