První místopředseda klubu ČSSD Birke rezignoval. Nástupce vyberou poslanci tajně

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
Aktualizováno 28. 12. 2018 16:43
Starosta Náchoda, poslanec a také první místopředseda klubu Jan Birke se v pátek vzdal poslední jmenované funkce. Od příštího roku už nebude druhým nejdůležitějším členem poslaneckého klubu sociální demokracie. Podle informací Aktuálně.cz by na jeho místo mohla postoupit Kateřina Valachová.
Poslanec a starosta Náchoda Jan Birke
Poslanec a starosta Náchoda Jan Birke | Foto: Milan Bureš

"Vedly mne k tomu časové důvody. Jiné v tom nehledejte," vysvětlil Aktuálně.cz svou rezignaci na post prvního místopředsedy Birke s tím, že čekal na výsledek komunálních voleb v Náchodě. Ty pro něj dopadly dobře, a tak se rozhodl věnovat hlavně postu starosty, který letos na podzim obhájil.

"Bude lepší být řadový poslanec, kterým jsem byl v minulém období, protože se chci maximálně věnovat starostování a svému oblíbenému Náchodu. Jako řadový poslanec budu prospěšnější," dodal Birke.

Nového prvního místopředsedu budou poslanci sociální demokracie volit tajně. Podle informací redakce může do vedení klubu "povýšit" bývalý primátor Brna Roman Onderka nebo jihočeský poslanec Ondřej Veselý.

Onderka v odpovědi napsal, že o kandidatuře neuvažuje. Naopak Veselý zájem o post už projevil. "Mohu potvrdit, že kandidaturu zvažuji. Ještě jsem ji ale nepodal," odpověděl Veselý na dotaz Aktuálně.cz.

Výměna funkcí by ale mohla být ještě složitější. Veselý by totiž pravděpodobně nenahradil Birkeho na postu prvního místopředsedy. O tuto pozici stojí současná řadová místopředsedkyně a bývalá ministryně školství Kateřina Valachová. Ta by tedy ve vedení klubu mohla posílit a Veselý by se stal řadovým místopředsedou klubu místo ní.

Birke patří mezi výrazné tváře strany. Ještě minulý rok byl místopředsedou ČSSD a přibližně tři měsíce také volebním manažerem. "Tehdy jsem ovšem neměl funkce ve sněmovně. Byl jsem řadový poslanec," uvedl. Birke je členem hospodářského a zemědělského výboru a také podvýboru pro sport.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 27 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválila přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO), později informaci potvrdil i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.

"Jsem rád, že vláda dnes schválila převedení 5 mld. Kč z rozpočtové rezervy do rozpočtu ministerstva obrany. Je to alespoň částečné naplnění slibu vojákům a výsledek složitých jednání. Věřím, že v únoru vláda projedná i přesun zbylých finančních prostředků," napsal Metnar na svém twitterovém účtu.

Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna. Ministr Metnar věří i nadále tomu, že vláda v únoru projedná vrácení zbývajících peněz. 

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy