Praha 2 vykázala zelené koloběžky do doby, než pro ně firma zřídí stanoviště

hell ČTK hell, ČTK
25. 10. 2018 17:25
Praha 2 jako první městská část vyšla do boje s firmou Lime, která provozuje elektrické koloběžky, jež se od konce září začaly objevovat v ulicích metropole. Úřad oznámil, že dokud firma nezačne respektovat pravidla domluvená v memorandu s pražským magistrátem, koloběžky na území městské části nesmí.
Zelené elektrokoloběžky Lime zaplavily pražské ulice.
Zelené elektrokoloběžky Lime zaplavily pražské ulice. | Foto: Tomáš Cetkovský

Praha - "Na základě jednání došlo k dohodě mezi naší městskou částí a firmou Lime, že firma Lime navrhne místa, kde budou mít elektrokoloběžky stanoviště tak, jak jim to ukládá memorandum. Do té doby stáhne elektrokoloběžky z území naší městské části," informovala na dotaz deníku Aktuálně.cz mluvčí Prahy 2 Ilona Chalupská.

Podle městské části přišlo několik stížností od občanů Prahy 2, že uživatelé elektrokoloběžek ohrožují chodce zakázanou jízdou na chodnících a také parkují koloběžky na nevhodných místech, kde vadí plynulému provozu.

Podle informací uživatelů koloběžek Lime je od čtvrtka území Prahy 2 označeno v aplikaci červenou barvou, takže tam koloběžky není možné nechat.

Magistrát sdílené dopravní prostředky podporuje a s jejich poskytovateli podepsal memorandum, ve kterém se firma zavázala zajistit dodržování legislativy. Firma říká, že se bude snažit své klienty instruovat a poučit o pravidlech bezpečné jízdy.

Americký start-up Lime vznikl v Kalifornii v lednu 2017. Působil hlavně ve Spojených státech, nyní expanduje i do Evropy. Před Prahou firma svoji službu spustila například v Paříži, ve Vídni, v Berlíně či v Madridu.

Lime koloběžky v centru Prahy mohou dopadnout jako segwaye | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Při nehodě dvou menších letadel v USA zemřelo osm lidí

Při nehodě dvou menších letadel u jezera Coeur d’Alene v americkém státě Idaho v neděli zemřelo osm lidí. S odvoláním na úřad místního šerifa to uvedla agentura AP. Podle svědků se letadla srazila nad vodou a následně zřítila do jezera.

Policie dosud uváděla dva mrtvé s tím, že šest dalších osob se pohřešuje. Úřady nevylučovaly, že jsou i tito lidé po smrti.

Na místě zasahovalo několik záchranářských i hasičských týmů. Z hloubky 40 metrů byla zatím vylovena těla tří obětí. "Nečekáme žádné přeživší," sdělil Ryan Higgins z úřadu šerifa. "Myslíme si, že všichni zemřeli."

před 2 hodinami

Kalifornský soud obnovil soud s Nikulinem

Federální soud v Kalifornii obnovil pozastavený proces s Rusem Jevgenijem Nikulinem, obžalovaným z hackerských útoků. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti. Nikulina vydalo do Spojených států předloni Česko po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.

Proces s Nikulinem v kalifornském San Francisku začal v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen. Soudce William Alsup nyní konstatoval, že procesu se již může zúčastnit alespoň šest ze 12 členů poroty, a soudní líčení proto může pokračovat.

Podle amerických vyšetřovatelů Nikulin napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Je například obviněn z toho, že ze sítě LinkedIn ukradl data z více než 167 milionů účtů. U kalifornského federálního soudu je Nikulin obžalován z počítačového útoku, krádeže a spiknutí, za což mu hrozí až 30 let vězení. Nikulin soudu již dříve řekl, že se cítí nevinen.

Další zprávy