Praha - Ještě před několika týdny byl Michal Moroz pro Věci veřejné natolik klíčovou postavou v plánu boje s korupcí, že kvůli jeho odmítnutí ze strany premiéra odešel z vlády šéf strany Radek John.
Nyní přebírá protikorupční agendu další vrcholný představitel VV - Karolína Peake. Pro ni už ale Moroz klíčovou osobou není. Naopak. Jeho angažmá v protikorupčním týmu jasně odmítla.
Nová vicepremiérka a budoucí šéfka Legislativní rady vlády a vládního výboru pro boj s korupcí Peake v současnosti vybírá své nejbližší spolupracovníky. V pondělí připustila, že do protikorupčního týmu chce přivést některé lidi, kteří se problematikou zabývali na ministerstvu vnitra.
"Zrovna jméno Michala Moroze není mezi těmi, které plánuji přetáhnout. Myslím, že on sám chce trochu ze státní správy vypadnout po tom, co se okolo něj strhla ta roztržka," řekla Peake.
Jména těch, se kterými do týmu naopak počítá, nechce říkat novinářům předtím, než je prodiskutuje s premiérem Petrem Nečasem. "Nechci si pinkat přes média koho ano, koho ne," dodala.
Michala Moroze odmítl v květnu Nečas do týmu schválit předsedovi VV a tehdejšímu protikorupčnímu vicepremiérovi Radku Johnovi.
John kvůli tomu z vlády odešel a odstartoval tak zatím poslední kolo sporů vládních stran, které bylo ukončeno až minulý čtvrtek podpisem dodatku ke koaliční smlouvě.
Za místopředsedu Peake chce Petra Mlsnu
V části své agendy, která se týká Legislativní rady vlády, přitom Peake zásadní změny nechystá. Jako svého místopředsedu v radě už nominovala Petra Mlsnu, který stejnou pozici zastával dosud, tedy v době, kdy radu vedl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.
"V oblasti boje s korupcí ale začínáme na úplně zelené louce. Tam není ani náměstek, ani lidi. To musím nově obsadit a tím se teď zabývám," řekla Peake. Logické by podle ní bylo převzít odborníky, kteří se bojem s korupcí zabývali na ministerstvu vnitra.
"Tam byl příslušný odbor zrušen. Byli to lidé, kteří psali strategii boje proti korupci, sledovali to plnění. Byla bych ráda, kdybych mohla využít jejich zkušeností," poznamenala.
Vláda by vicepremiérku měla formálně řízením Legislativní rady i protikorupčního výboru pověřit na svém zasedání příští týden. Právě na něm by chtěla formálně zřídit i týmy spolupracovníků. "Ráda bych postupovala co nejrychleji," vysvětlila.
Vládní výbor pro boj s korupcí zřídila vláda na konci dubna, tehdy se počítalo s tím, že jej povede předseda Věcí veřejných John. Letos na práci dostane 21,5 milionu korun. V příštích letech by měl hospodařit přibližně s 25 miliony korun. Pracovat by v něm mělo 13 lidí.