Moroz chtěl jít z vnitra za Johnem, Nečas je proti

Domácí ČTK Domácí, ČTK
22. 4. 2011 17:02
Dosavadnímu náměstkovi na vnitra bylo vyčítáno napojení na agenturu ABL
Michal Moroz.
Michal Moroz. | Foto: anov.cz

Praha - Náměstek ministra vnitra Michal Moroz, jenž byl v minulosti kritizován mimo jiné za úzké vazby na bezpečnostní agenturu ABL, odchází ke konci měsíce z ministerstva vnitra.

Oznámil, že bude nadále pracovat pro vicepremiéra a donedávna ministra vnitra Radka Johna (VV), který se ujme nové funkce vládního koordinátora boje s korupcí.

Svůj "přestup" zdůvodňoval tím, že právě jeho tým zpracovával protikorupční strategii vlády. Materiál kabinet přijal počátkem letošního roku. Moroz předpokládal, že bude mít na starosti naplňování této strategie a kontrolu, zda je skutečně plněna.

Odpoledne se ale proti jeho plánům postavil premiér Petr Nečas (ODS). "Náměstek vicepremiéra Johna by se musel stát zaměstnancem Úřadu vlády ČR. Pan Moroz zaměstnancem není a nikdy se jím nestane," vzkázal prostřednictvím svého mluvčího Jana Osúcha.

"Nebudu se k tomu prozatím vyjadřovat," reagoval pro Aktuálně.cz Radek John.

Vicepremiér a předseda Věcí veřejných John, jehož ve čtvrtek na ministerstvu vystřídal nestraník Jan Kubice, už dal najevo, že s Morozem do svého nového týmu počítá.

Johnův odchod z křesla ministra vnitra byl výsledkem jednání, která měla vyřešit hlubokou vládní krizi.

ODS premiéra Petra Nečase žádala, aby vnitro přestalo být ovládáno VV a také lidmi, kteří jsou podle ní spojeni s bezpečnostní agenturou ABL. Tu dříve vlastnil významný politik a bývalý ministr dopravy VV Vít Bárta, který kvůli podezření z možné korupce sám podal demisi.

John odchází, Kubice přichází:

 

Právě se děje

před 12 minutami

Koronaviru podlehl slavný jazzový klavírista Ellis Marsalis

Ve věku 85 let ve středu v New Orleans zemřel známý americký jazzový klavírista Ellis Marsalis. Podle agentury AP za to může zápal plic vyvolaný koronavirem. Marsalis, který za své vzory považoval Oscara Petersona či Dukea Ellingtona, proslul zejména coby pedagog. Vychoval jednu z nejznámějších amerických jazzových rodin, jako hudebníci se proslavili také čtyři z jeho šesti synů: trumpetista Wynton, saxofonista Branford, trombonista Delfeayo a bubeník Jason. Českému publiku se Elis Marsalis představil v lednu 1999, kdy s triem vystoupil v pražském Rudolfinu po boku Českého národního symfonického orchestru řízeného americkým dirigentem Paulem Freemanem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy