Moroz chtěl jít z vnitra za Johnem, Nečas je proti

Domácí ČTK Domácí, ČTK
22. 4. 2011 17:02
Dosavadnímu náměstkovi na vnitra bylo vyčítáno napojení na agenturu ABL
Michal Moroz.
Michal Moroz. | Foto: anov.cz

Praha - Náměstek ministra vnitra Michal Moroz, jenž byl v minulosti kritizován mimo jiné za úzké vazby na bezpečnostní agenturu ABL, odchází ke konci měsíce z ministerstva vnitra.

Oznámil, že bude nadále pracovat pro vicepremiéra a donedávna ministra vnitra Radka Johna (VV), který se ujme nové funkce vládního koordinátora boje s korupcí.

Svůj "přestup" zdůvodňoval tím, že právě jeho tým zpracovával protikorupční strategii vlády. Materiál kabinet přijal počátkem letošního roku. Moroz předpokládal, že bude mít na starosti naplňování této strategie a kontrolu, zda je skutečně plněna.

Odpoledne se ale proti jeho plánům postavil premiér Petr Nečas (ODS). "Náměstek vicepremiéra Johna by se musel stát zaměstnancem Úřadu vlády ČR. Pan Moroz zaměstnancem není a nikdy se jím nestane," vzkázal prostřednictvím svého mluvčího Jana Osúcha.

"Nebudu se k tomu prozatím vyjadřovat," reagoval pro Aktuálně.cz Radek John.

Vicepremiér a předseda Věcí veřejných John, jehož ve čtvrtek na ministerstvu vystřídal nestraník Jan Kubice, už dal najevo, že s Morozem do svého nového týmu počítá.

Johnův odchod z křesla ministra vnitra byl výsledkem jednání, která měla vyřešit hlubokou vládní krizi.

ODS premiéra Petra Nečase žádala, aby vnitro přestalo být ovládáno VV a také lidmi, kteří jsou podle ní spojeni s bezpečnostní agenturou ABL. Tu dříve vlastnil významný politik a bývalý ministr dopravy VV Vít Bárta, který kvůli podezření z možné korupce sám podal demisi.

John odchází, Kubice přichází:

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sestra severokorejského vůdce zavrhla nová diplomatická jednání se Spojenými státy

Sestra severokorejského vůdce zavrhla vyhlídky na brzké obnovení diplomatických jednání se Spojenými státy. USA mají očekávání, která jim mohou přinést velká zklamání, nechala se slyšet Kim Jo-čong podle agentur AP a Reuters. S prohlášením přišla poté, co poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Jake Sullivan označil nedávné vyjádření lídra KLDR za zajímavé signály.

Kim Čong-un minulý týden na stranickém zasedání oznámil, že by se země měla připravit na oboje: na dialog, ale hlavně na konfrontaci se Spojenými státy. Podle severokorejských médií při tom vycházel z podrobné analýzy politiky administrativy amerického prezidenta Joea Bidena vůči Pchjongjangu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy