Osekání imunity opět neprošlo, poslanci odešli z práce

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
17. 12. 2010 14:08
Koalici chyběli poslanci v sále, ČSSD a KSČM pro omezení nehlasovaly
Zas to nevyšlo!
Zas to nevyšlo! | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Další pokus omezit doživotní imunitu českých poslanců a senátorů spadl pod stůl.

Pro zvedli ruku jen přítomní poslanci trojkoalice.

Koaličním poslancům chybí k ústavní většině 2 hlasy, spoléhali na to, že je podpoří i opozice. Problém ale byl i v tom, že na hlasování o ústavní změně bylo ve sněmovně ze 118 vládních poslanců pouhých 85.

A ČSSD spolu s KSČM návrh potopily.

Hlas tří sociálních demokratů a jednoho komunisty tak k ústavní většině ani zdaleka nestačil. Byla to od nich jen hra, komentovala to poté koalice.

Celkově chyběly na tomto hlasování téměř dvě pětiny poslanců -z dvousetčlenné sněmovny tak hlasovalo jen 124 poslanců. Někteří z nich ve sněmovně byli, ale odešli ze sálu.

Kdo za to může? My ne, znělo z obou stran

Koalice se ještě ve chvíli, kdy už bylo jasné, že návrh nemá šanci projít, pokusila ústy šéfa poslanců TOP 09 Petra Gazdíka projednávání přerušit, tento návrh ale neprošel. Koalice přitom na to měla koalice dost hlasů, stačila prostá většina. Několik poslanců ODS se ale překvapivě zdrželo a část z Věcí veřejných byla dokonce proti této záchraně novely na poslední chvíli.

Hned po zamítavém hlasování se strhla další emotivní debata - tentokrát o tom, kdo za to může.

"Ten návrh jste nemohli myslet vážně, když máte ve sněmovně jen 85 poslanců," řekl poté úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

"Měli jsme to v programu všichni a teď vidíme, jaká je praxe," okomentovala hlasování předsedkyně poslanců Věcí veřejných Kristýna Kočí.

"Měli jsme možnost vzdát se privilegií pro vyvolené, neudělali jsme to," prohlásil ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Doživotní imunita zůstává

Vládní koalice navrhovala omezit trestní imunitu zákonodárců pouze na dobu výkonu mandátu. Dosud platilo - a i nadále bude platit, že pokud parlamentní komora odmítne svého člena vydat k trestnímu stíhání, je toto stíhání vyloučeno navždy.

Například v britském parlamentu přitom platí imunita jen na projevy ve sněmovně, mimo sněmovnu je britský poslanec jako každý jiný občan.

Druhou změnou mělo být naprosté škrtnutí přestupkové imunity. Pokud totiž spáchá poslanec nebo senátor jakýkoliv přestupek, vyhne se běžnému řízení s policií nebo na úřadu - jeho přestupek řeší jen parlamentní výbor, tedy zase jen jeho kolegové.

Jeroným Tejc z ČSSD chtěl změnu: ponechat přestupkovou imunitu pro případy "související s výkonem mandátu".

"Jde mi hlavně o právo shromažďovací a právo na svobodu projevu," vysvětloval Aktuálně.cz Tejc. "Aby mě nemohla policie zadržet třeba na mítinku, když prohlásí, že není mítink řádně ohlášený."

Protože koaliční poslanci tuto změnu odmítli, opoziční poslanci smetli změnu jako celek.

ČSSD: Chybí vám ústavní většina

Nepomohla ani několikahodinová debata před hlasováním.

Oba tábory se vzájemně obviňovaly, že s druhou stranou nejednají. Opoziční ČSSD si stěžovala, že s ní koalice nevyjednávala podporu této změny Ústavy, jak slibovala. Koaliční poslanci zas namítali, že omezení imunity slibovala před volbami většina politických stran a že tedy mohli s hlasy ČSSD počítat.

"Jednejte, pánové, vy ty hlasy nemáte," hřímal Jiří Paroubek (ČSSD).

Koalice úder vracela tím, že ani ČSSD s nikým nevyjednala podporu návrhu svého poslance Tejce.

V podstatě mělo jít o výměnný obchod: opoziční poslanci požadovali, aby koalice podpořila návrh Jeronýma Tejce - a poslanci to opakovali i v rozpravě, která se rozvinula ještě po hlasování.

Zástupci poslanců koalice poté slíbili, že omezení imunity předloží znovu.

O omezení imunity se v českém parlamentu mluví řadu let. Žádný pokus jakýmkoliv způsobem ji omezit ale nikdy neprošel.

 

Právě se děje

Další zprávy