ODS zesiluje tlak na ostatní: Zvolte Klause, žádá

jaa
24. 9. 2007 11:50
ODS zvolila vyjednávací tým, teď navrhne v koalici, jak dál
Sociální demokrat a předseda sněmovny Vlček (v oranžové kravatě) přišel pozdravit občanského demokrata a předsedu senátu Sobotku (v modté ktavatě)
Sociální demokrat a předseda sněmovny Vlček (v oranžové kravatě) přišel pozdravit občanského demokrata a předsedu senátu Sobotku (v modté ktavatě) | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Občanská demokratická strana začala oficiální část vyjednávání v půlroční akci, která má jediný cíl: udržet na Hradě Václava Klause i pro dalších pět let.

Nový prezident se bude volit na počátku března 2008. Šéf senátu a jeden z představitelů ODS Přemysl Sobotka v pořadu České televize Otázky řekl, že si myslí, že by ODS mohla vypracovat dodatek koaliční smlouvy. Zelení a lidovci by se v něm zavázali, že spolu s ODS zvolí Klause hlavou státu.

"Myslím, že i o tom bude třeba jednat," řekl Sobotka na otázku moderátora Václava Moravce, zda bude ODS chtít po koaličních partnerech - KDU-ČSL a Straně zelených - aby se spolu s občanskými demokraty dohodli na společném postupu při prezidentské volbě.

Klausovi agenti začínají pracovat

Prohlášení Přemysla Sobotky přišlo den poté, co se širší vedení ODS, tzv. výkonná rada dohodla, že ustaví čtyřčlenný vyjednávací tým, který se bude snažit přesvědčit poslance a senátory ostatních parlamentních stran, aby dali svůj hlas Klausovi.

V týmu je předseda Mirek Topolánek, místopředseda ODS Pavel Bém a šéfové poslaneckého a senátorského klubu Petr Tluchoř a Tomáš Julínek.

Příští týden ve středu se sejdou předsedové pěti hlavních parlamentních stran,  aby si řekli, za jakých podmínek by mohl být volen prezident přímo. Je však zřejmé, že už nemohou stihnout přijmout jakékoliv změny ústavy, které by dovolily volit takto už v březnu příštího roku. Na konferenci v Senátu se bude ovšem také mluvit o prezidentských pravomocích.

Prezident Václav Klaus je zatím jediným politikem, který má podporu konkrétní politické strany. ODS se už za svého čestného předsedu jasně postavila.

Dienstbier, Švejnar, Pithart, Pačes, eso...

Ostatní strany zatím jasno nemají. Už několik týdnů "zkouší" různá jména. V médiích i na jednáních politiků se tak objevilo jméno bývalého ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera, předseda Akademie věd Václava Pačesa, ekonoma Jana Švejnara či lidoveckého místopředsedy Senátu Petra Pitharta. Ten v pondělí oznámil, že kandidaturu, kterou mu nabídla jeho vlastní strana, nepřijímá.

Tento týden však ČSSD vypustila do éteru další jméno. Máme eso, říkal Paroubek. Esem v rukávu má být osobnost váhy exprezidenta Havla. Ten to však odmítl.

MF Dnes zveřejnila v sobotu informaci, že onou silnou osobností by měl být předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Jeho postoj k volbě je zatím rezervovaný, zmíněný deník odkázal na svůj dávný výrok, podle něhož je se svým nynějším postavením spokojen.

Dienstbier objíždí kraje

Z jmenovaných kandidátů na kandidáta bere kandidaturu nejvážněji exministr Dienstbier. Nedávno sestavil tým, který by mu měl případně pomoci v boji o Hrad. Spolu se svým týmem začal objíždět regionální politiky a ucházet se o podporu u oblastních lídrů.

Zbývající dva jmenovaní kandidaturu s rezervou. Podle jejich vyjádření zatím jasnou nabídku nedostali, ale nevylučují, že by ji přijali.

Přesto z analýzy deníku Aktuálně.cz vyplývá, že z těch, kdo projevili zájem proti Klausovi kandidovat, je nejsilnějším soupeřem pro Klause akademik Pačes. Analýza ukazuje, že má šanci získat mezi voliteli prezidenta, poslanci a senátory, silnou podporu.

 

Právě se děje

Další zprávy