ODS sílí, od ČSSD ji dělí už pouhá čtyři procenta

Domácí Domácí
18. 3. 2009 14:30
Podle sociologů Akademie věd si ČSSD od prosince pohoršila o více než šest procent
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Volební preference ODS rostou, zatímco obliba ČSSD se propadá, potvrdil další průzkum veřejného mínění.

Podle Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) by nyní občanským demokratům dalo hlas 31,5 procenta lidí. Od února tak jejich obliba vzrostla o 2,5 %.

Stejný počet voličů naopak utekl ČSSD, od největšího rivala ODS. Sociální demokraté by přesto nyní volby vyhráli se ziskem 36 procent.

Neútočte, chtějí voliči levice

Za propadem preferencí ČSSD je podle šetření, které si pro své vlastní potřeby nechali vypracovat sociální demokraté, znechucení voličů z útočné politiky.

Lidem jsou unaveni bojovou rétorikou Jiřího Paroubka. V době krize si také nepřejí, aby vláda padla.

ČSSD pravo-středovou koalici nepodpoří, zopakoval předseda ČSSD Jiří Paroubek po jednání s Mirkem Topolánkem
ČSSD pravo-středovou koalici nepodpoří, zopakoval předseda ČSSD Jiří Paroubek po jednání s Mirkem Topolánkem | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
Čtěte více:
 Nech Topolánka žít, dozvěděl se Paroubek od voličů

Navzdory tomu Paroubek své projevy nezměkčil a v úterý znovu avizoval pokus vyslovit kabinetu nedůvěru. Vyhlídky Mirka Topolánka vypadají bledě. Od posledního pokusu socialistů vládu položit znovu přibylo v řadách koaličních poslanců přeběhlíků, dva vládní poslanci jsou dlouhodobě nemocní, ministři kvůli předsednictví země EU pendlují po Evropě.

Mirek Topolánek. Ilustrační snímek.
Mirek Topolánek. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters
Čtěte více:
Topolánkova vláda je nejblíže pádu od svého vzniku

Preference nejsilnější opoziční strany klesají už od loňského prosince. Tehdy ochotu volit ČSSD deklarovalo 44,5 % respondentů (ODS si za stejnou dobu polepšila o 4,5 procenta).

Lidovci a zelení? Tak tak

Velmi mírně si polepšili v pořadí třetí komunisté, jejichž volební lístek by nyní do urny vhodilo 16 procent voličů.

Lidovci od února o dvě procenta propadli a nyní jsou na pětiprocentní hranici volitelnosti do sněmovny. Sedm procent hlasů by získali zelení.

Podle prvně jmenované agentury by nyní socialisty volilo 35,3 procenta lidí, ODS 27,8. Median naproti tomu tvrdí, že obě strany dělí pouhého 1,6 % (38:36,4). Tazatelé CVVM oslovili během prvního březnového týdne 1139 respondentů.

..a premiér Topolánek neudržel smích.
..a premiér Topolánek neudržel smích. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Čtěte více:
 ODS nabírá důvěru voličů. Náskok ČSSD se snižuje
 Median: ODS je v závěsu za ČSSD, zelení mimo sněmovnu
 

Právě se děje

před 28 minutami

Syrská armáda zasáhla proti izraelským střelám nad Damaškem

Syrská protivzdušná obrana zasáhla proti izraelskému raketovému útoku mířícímu na jižní okraj Damašku. V neděli o tom informovala syrská televize a další média, na něž se odvolala agentura Reuters. Sýrie zatím neohlásila žádné oběti. Mluvčí izraelské armády odmítl informaci o útoku komentovat.

Syrská armáda tvrdí, že protivzdušná obrana většinu izraelských střel zlikvidovala dřív, než dopadly na cíl. "Naše protivzdušná obrana nad Damaškem zneškodnila nepřátelské rakety," oznámila syrská agentura SANA.

Izrael podniká v Sýrii útoky hlavně na íránské oddíly a jejich spojence z libanonského Hizballáhu. Jeho snahou je zabránit Íránu Hizballáh vyzbrojovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy