Nové Heřminovy/Praha - Ve Straně zelených se rodí nový spor. Tentokrát jde o plánovanou stavbu přehrady na řece Opavě, která má zatopit část obce Nové Heřminovy.
Návrh postavit u Bruntálu novou přehradu, která má ochránit Krnov a další obce před povodněmi, předložil do vlády ministr zemědělství Petr Gandalovič spolu s ministrem životního prostředí a předsedou zelených Martinem Bursíkem.
Jenže s tímto plánem, který kabinet už odhlasoval, nesouhlasí vedení severomoravské Strany zelených včetně poslankyně Věry Jakubkové, zvolené do sněmovny právě z tohoto regionu. Právě slib, že udělá všechno proti plánované stavbě přehrady, byl jedním z bodů její předvolební kampaně.
"Podle mě je to paskvil. To, že vláda už rozhodla, ještě nic neznamená," řekla Aktuálně.cz Jakubková. Dodala, že téma přehrady by měla v květnu projednat krajská konference strany, a pak by s tím chtěla jít na republikovou radu zelených.
V prvním kole neuspěla
Těsně před jednáním vlády o přehradě v Nových Heřminovech chtěla Jakubková definitivní verdikt aspoň oddálit. Napsala zeleným ministrům, ať se minimálně zdrží hlasování, a Bursíka požádala, aby se pokusil projedávání tohoto bodu z programu stáhnout.
"Nedostala jsem žádnou reakci," řekla Aktuálně.cz Jakubková, která chtěla dosáhnout toho, aby se o přehradu napřed jednalo v poslaneckém klubu Strany zelených.
Jakubkové vadí i to, že heřminovská radnice nebyla přizvána k jednání o posuzování rlzných variant protipovodňové ochrany. "Bylo by vhodné k tomu připustit veřejnost," soudí poslankyně, podle níž schválená přehrada zdaleka neřeší ochranu celé oblasti před velkou vodou.
- Čtěte dále: Vláda nechá zatopit obec. Aby nepřišla povodeň
"Všechna navrhovaná řešení, ve kterých figurovala přehrada, byla připravena bez účasti obce a za zavřenými dveřmi," postěžoval si heřminovský starosta Radovan Jílka, podle něhož existují i jiné možnosti protipovodňové ochrany, které jsou šetrnější a desítky domů v Nových Heřminovech by nemusely skončit pod hladinou nové přehrady.
Bez přehrady to prý nejde
Ministerstvo zemědělství ovšem tvrdí, že ze všech zkoumaných protipovodňových opatření vyšla přehrada jako nejlepší.
"Studie ukázaly, že pouhé zvýšení kapacity koryta řeky Opavy a hráze by se při povodni promítly níže na toku. Nejefektivnějším se ukazuje zadržení a zpomalení povodně na horním toku," poznamenal mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček.
S tím souhlasí i ministerstvo životního prostředí, které považuje za úspěch, že se mu aspoň podařilo prosadit malou přehradu místo plánované velké přehrady. Zatímco velké přehradě mělo padnout za oběť 156 domů, z toho 87 obytných, pod hladinou menší hráze skončí 56 budov, z toho 24 obytných.
"Pro majitele zasažených nemovitostí jsme připravili řešení v podobě nadstandardních náhrad za jejich domy a hospodářské objekty," slíbil ministr zemědělství Petr Gandalovič. Vláda vyčlenila na kompenzace 200 milionů korun.