Praha - Novou předsedkyní mandátového a imunitního výboru byla zvolena bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová z ODS.
Němcová na tomto postu vystřídala svého spolustraníka Marka Bendu, který na členství ve výboru rezignoval.
Členové výboru o tom rozhodli na svém pondělním zasedání, plénum Sněmovny toto rozhodnutí následně jednohlasně potvrdilo. Pro Němcovou hlasovalo 140 poslanců, proti byli dva.
Kromě toho rozhodli poslanci výboru o doporučení k vydání k trestnímu stíhání poslance hnutí ANO Bronislava Schwarze. Jednání o druhé žádosti, týkající se poslance Bohuslava Svobody, poslanci podle informací ČTK přerušili.
Žádost Okresního soudu v Mostě o vydání poslance Schwarze je první žádostí o vydání poslance, o níž mandátový a imunitní výbor v tomto volebním období jedná.
Ten je obžalovaný za překročení pravomocí úřední osoby a omezování osobní a domovní svobody. Podle žalobce se tak mělo stát v roce 2006, kdy jako policista vnikl bez povolení do bytu, kde se posléze našel přístroj na výrobu drog; přítomné nechal spoutat a zadržet.
Okresní soud v Mostě sice Schwarze, který dnes ve městě šéfuje strážníkům, obvinění zprostil, odvolací soud ale v jeho rozhodnutí našel chyby a případ mu vrátil k novému rozhodnutí.
O vydání pražského exprimátora Bohuslava Svobody zase žádají orgány činné v trestním řízení v souvislosti s jeho obviněním v kauze Opencard.
To mají na starosti detektivové z ÚOOZ a případ je dozorován pražským státním zastupitelstvím. Kromě Svobody je z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže v kauze Opencard stíhán i jeho nástupce na primátorském postu Tomáš Hudeček a osm dalších současných i minulých radních za ODS a TOP 09.
Obvinění se týká zakázky na podporu systému, kterou loni získala za zhruba 74 milionů korun firma Haguess. Město údajně pochybilo tím, že nevypsalo otevřenou soutěž, čímž měla vzniknout škoda ve výši asi 25 milionů.
Svoboda již dříve uvedl, že o imunitu zájem nemá a že na plénu bude hlasovat pro své vydání.