Kolik Čechů do Afghánistánu? Vondra spěchá kvůli volbám

Jakub Novák, Tereza Šídlová
6. 2. 2012 18:44
Ministr obrany chce vojáky udržet v zemi do roku 2014, s jejich počtem naráží u ČSSD
Válka v Afghánistánu
Válka v Afghánistánu | Foto: Reuters

Brusel - Ještě před tím, než se rozpoutá nejostřejší část kampaně před podzimními volbami do Senátu a do krajů, chce mít ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) schválený mandát pro prodloužení české vojenské mise v Afghánistánu. A to až do roku 2014.

Další vyslání vojáků do násilnostmi zmítané země může vládě zablokovat opoziční ČSSD v Senátu, kde má většinu jednoho hlasu. Vláda zjevně počítá i s tím, že po říjnových volbách může být oranžových křesel v horní komoře parlamentu ještě víc.

"Budeme žádat mandát na roky 2013 až 2014, tedy na dva roky. S tímto půjdu do vlády a samozřejmě do parlamentu. Chtěl bych, aby to bylo schváleno do léta," řekl Aktuálně.cz po jednání v Bruselu v NATO Vondra.

Přestože jde o mezinárodní závazek, je prosazení vojenské mise do nestabilních zemí, jako je Afghánistán, pro politiky velmi obtížná disciplína, zejména na domácí půdě.

Svědčí o tom i politické lavírování pod tlakem veřejného mínění, které v posledních dnech - alespoň v úrovni prohlášení - ukázaly Francie a USA. Ty totiž oznámily, že bojové jednotky stáhnou už příští rok. Jak amerického prezidenta Baracka Obamu, tak i francouzskou hlavu státu Nicolase Sarkozyho čekají letos klíčové volby. 

Míň než pět set

Když při posledním podobném rozhodování - v roce 2008 - český parlament prodlužoval mandát českým vojákům v Afghánistánu, bylo z toho sněmovní drama.

Pro jak velký počet vojáků bude mandát žádat, Vondra zatím neupřesnil. Právě o to se nyní bude hrát. V současnosti v Afghánistánu působí 600 českých vojáků.

Asi tři sta z nich hlídá české civilisty Provinčního rekonstrukčního týmu v Lógaru. Dalších několik desítek Čechů cvičí rekruty nově vznikajících afghánských bezpečnostních složek.

"Nechci teď říkat přesná čísla, ale příští rok by mělo být českých vojáků nasazených v Afghánistánu kolem pěti set a v roce 2014 to číslo bude zase o něco nižší," uvedl ministr.

I průběh jednání ministrů obrany zemí NATO konaného minulý čtvrtek a pátek v Bruselu ukázal, jak citlivým tématem je afghánská mise pro každou zemi aliance. Stále častěji se ozývají hlasy naléhající na to, aby byl termín odchodu ozbrojených sil NATO z Afghánistánu posunut dopředu o rok, tedy přibližně na léto 2013.

Odchod nebude úplný

Podle všeho jde ale o symbolický termín, ve kterém by se ze země měly stáhnout především bojové jednotky. Zůstat dál by však měly oddíly věnující se výcviku Afghánců, jako je právě malý český kontingent v provincii Vardak.

Vláda musí pro schválení misí počítat s opozicí
Vláda musí pro schválení misí počítat s opozicí | Foto: Ludvík Hradilek

"ISAF bude končit roku 2014, na tom se nic nemění. Ta míra přítomnosti a míra nasazení se bude postupně snižovat. Budou postupně odcházet bojové jednotky a budou nahrazovány spíše podpůrnými prostředky," uvedl Vondra.

Na domácí půdě ale nebude mít Vondra snadnou pozici.

"Ministr Vondra se unáhlil, když oznámil prodloužení mandátu českých vojáků v Afghánistánu bez toho, aby to konzultoval v parlamentu," řekl Aktuálně.cz stínový ministr obrany ČSSD Jan Hamáček. Podle něj bude opozice chtít, aby vláda předložila jasný plán dalšího nasazení českých vojáků v zemi, kde USA a jeho spojenci svádějí již více než deset let boj s fundamentalistickým hnutím Tálibán.

Harmonogram české mise musí vláda prezentovat nejpozději v květnu na summitu NATO v Chicagu.

Kabinet Petra Nečase musí mít na paměti, že pro svůj plán bude potřebovat hlasy ČSSD, zejména v Senátu. Vyslání vojáků musí schválit obě komory parlamentu.

Véčka chtějí počty snížit

I vládní Věci veřejné budou chtít ohlídat počet vojáků nasazených v Afghánistánu.

"Pro nás není otázka, jestli mandát prodloužit, nebo ne. Pro nás je klíčový počet českých vojáků nasazených v Afghánistánu. O tom budeme muset ještě jednat," uvedl poslanec Viktor Paggio, který VV zastupuje v obranném výboru sněmovny.

Naopak TOP 09 pravděpodobně proti nebude.

Naposledy parlament projednával prodloužení mise v Afghánistánu v roce 2008. Hlasování však ve sněmovně v předvánočním dramatu zablokovala ČSSD pod vedením Jiřího Paroubka.

Mandát českým vojákům v Afghánistánu tehdy dočasně musela prodloužit vláda, nakonec ale potřebné hlasy od opozice získala.

V Afghánistánu zahynulo od roku 2007 šest českých vojáků.

 

Právě se děje

Další zprávy