Podívejte, jak se v Lógaru chová bourec morušový

Podívejte, jak se v Lógaru chová bourec morušový
Místo ruin sídla bývalého polního velitele ještě z dob afghánské občanské války se před rokem začala v Powraku stavět nová budova, která teď slouží k produkci vajíček bource morušového a ke zpracování kokonů.
Na stavbě našlo práci deset místních dělníků z obce Powrak. Asi deset dolarů denně, které si vydělají, jim pomáhá uživit rodinu a nejsou vystaveni takovému tlaku a vydírání ze strany povstalců.
Ti často nabízejí chudým Afgháncům peníze za útoky na koaliční síly.
Poslední úpravy. Budova hedvábnické farmy má devět místností a podsklepení, přiléhá k ní ještě technický domek s generátorem a studna s čerpadlem a nádrží na vodu pro zavlažování morušového sadu.
Foto: PRT Lógar
Lucie Kalivodová
12. 6. 2011 7:51

Provincie Lógar - Velká žlutá budova u hlavní silnice na afghánskou metropoli Kábul svítí novotou. Jde o farmu na chov bource morušového, jeden z projektů českého rekonstrukčního týmu v provincii Lógar.

"Hedvábnictví poskytuje hodně pracovních míst, zároveň je nenáročné na technologie, proto je jedním z oborů vhodných pro rozvoj afghánského zemědělství," vysvětluje Lenka Huberová, zemědělská inženýrka českého PRT.

Farma slouží k zásobování místních farmářů vajíčky a housenkami bource morušového. Fungovat začala v letošním dubnu, v těchto dnech se vylíhli první motýlci bource. Několik stovek rodin se v okolí Powraku chovem bource morušového živilo ještě před otevřením farmy. Vajíčka na chov ale musely shánět až v Kábulu, kam také mířily kokony ke zpracování.

Hedvábnická farma postavená českým PRT jim má ulehčit život a zvýšit jejich zisky z chovu bource, zároveň podporuje produkci hedvábí v celém Lógaru.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Zeman jmenuje Balaše ministrem školství ve středu, v úterý se s ním sejde, řekl Fiala

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje ministrem školství poslance hnutí STAN a ústavního právníka Vladimíra Balaše. V úterý se s ním sejde. Po pondělní schůzce s prezidentem na zámku v Lánech to novinářům řekl premiér Petr Fiala (ODS).

Místo ministra školství se uvolní na konci června, kdy hodlá rezignovat dosavadní šéf resortu Petr Gazdík (STAN). Podle Fialy už Gazdík demisi k 30. červnu podal. Ministr slíbil odstoupit kvůli kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem z kauzy Dozimetr. Balaše do čela ministerstva navrhlo hnutí STAN, premiér se s kandidátem sešel dnes odpoledne.

Fiala Balaše označil za zkušeného právníka, který se zabývá otázkami mezinárodního práva s ekonomickými aspekty. Má podle něj předpoklady k výkonu funkce ministra školství. Za jeden z jeho hlavních úkolů označil změnu rámcových vzdělávacích programů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie obvinila řidiče kamionu kvůli srážce s vlakem na přejezdu ve Šluknově

Řidiče kamionu, který minulý týden zůstal stát ve Šluknově na železničním přejezdu a střetl se na něm s osobním vlakem, policie obvinila z obecného ohrožení z nedbalosti. Při nehodě utrpělo pět lidí zranění, dva lidé byli s lehkým zraněním ošetřeni v nemocnici. V případě prokázání viny hrozí 23letému cizinci až pětileté vězení. V tiskové zprávě to v pondělí uvedla policejní mluvčí Eliška Kubíčková.

Vlak se s nákladním autem střetl ve čtvrtek, ve vlaku cestovalo deset lidí. "Mladý řidič kamionu vjel na železniční přejezd, patrně nezvládl nákladní vozidlo vytočit do ulice Sukova a návěsem kamionu zůstal stát na železničním přejezdu, na kterém se spustila zvuková a světelná signalizace zabezpečovacího zařízení. Následně se střetl návěs nákladního vozidla s osobním motorovým vlakem, jedoucím ze směru z Dolní Poustevny do Rumburku," uvedla Kubíčková. Tragédii zřejmě zabránil strojvedoucí, který stačil zabrzdit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy