Podívejte, jak se v Lógaru chová bourec morušový

Foto: PRT Lógar
Lucie Kalivodová
12. 6. 2011 7:51

Provincie Lógar - Velká žlutá budova u hlavní silnice na afghánskou metropoli Kábul svítí novotou. Jde o farmu na chov bource morušového, jeden z projektů českého rekonstrukčního týmu v provincii Lógar.

"Hedvábnictví poskytuje hodně pracovních míst, zároveň je nenáročné na technologie, proto je jedním z oborů vhodných pro rozvoj afghánského zemědělství," vysvětluje Lenka Huberová, zemědělská inženýrka českého PRT.

Farma slouží k zásobování místních farmářů vajíčky a housenkami bource morušového. Fungovat začala v letošním dubnu, v těchto dnech se vylíhli první motýlci bource. Několik stovek rodin se v okolí Powraku chovem bource morušového živilo ještě před otevřením farmy. Vajíčka na chov ale musely shánět až v Kábulu, kam také mířily kokony ke zpracování.

Hedvábnická farma postavená českým PRT jim má ulehčit život a zvýšit jejich zisky z chovu bource, zároveň podporuje produkci hedvábí v celém Lógaru.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy