Hledání nové vládní sestavy politiků zatím nemůže být přesnější než los pomocí mince. Na jedné straně levicová koalice, na druhé pravicová. Preference ODS a ČSSD jsou natolik vyrovnané, že nelze předem odhadovat nejen vítěze, ale ani zisk poslaneckých křesel. A vyrovnanost dalších kandidátů na vstup do parlamentu zase udržuje ve hře všechny kombinace koaličního uspořádání.
K tipování konečné vládní koalice by se k minci hodila ještě hrací kostka. Nejprve mincí rozhodnout, zda vláda bude mířit vpravo nebo vlevo. A na kostce vylosovat koaliční sestavu.
Rozehrané kombinace
Nejméně pravděpodobná je menšinová pravicová vláda, kterou by sestavila pouze ODS a pak se spoléhala na momentální tichou podporu KDU-ČSL a Strany zelených.
ODS bude ke zformování případné vlády muset uzavřít koalici právě s lidovci a zelenými, nebo alespoň s jednou z těchto stran. Vše záleží na konkrétním volebním zisku. Podle posledních preferencí se ale právě varianta tříčlenné středopravé koalice z těchto variant ukazuje jako nejpravděpodobnější.
Vlevo od středu jsou šance jednotlivých variant vyrovnanější.
ČSSD může zkusit postavit menšinovou jednobarevnou vládu a spoléhat se na hlasovací pomoc komunistů. V posledních měsících si v Poslanecké sněmovně tento model úspěšně vyzkoušela. Otevřená spolupráce obou stran je méně pravděpodobná, ale v konečném důsledku by takový kabinet prosazoval podobné věci, jako jednobarevný menšinový. Jen komunistům by se dostalo více významnějších funkcí a stoupl by jejich vliv.
Stejně jako ODS může i ČSSD zkusit koalici s lidovci, zelenými nebo oběma stranami najednou.
Mrtvý stále není ani projekt velkého koaličního spojení ČSSD a ODS.
Hlavní souboj a jeho výsledek
Podle dosavadních prognóz se na vyhozené minci točí v pravolevém souboji koalice ODS + KDU-ČSL + Strana zelených proti menšinové vládě ČSSD tiše podporované komunisty.
Od případné první vlády lze očekávat nejprve o něco více peněz v peněženkách (rovná daň, jednodušší zákony podporující podnikání, přidané peníze důchodcům), které bude ale o něco později potřeba vynaložit například na platby u lékaře nebo při studiu.
Vítězství druhé kombinace by znamenalo větší zásahy státu do životů lidí. Lidé s vyššími příjmy by museli například podávat majetková přiznání a stát by zřejmě silněji zasahoval do oblasti justice. KSČM, která by vládu sociálních demokratů netolerovala zadarmo, chce například činnost státních zástupců podřídit přímo vládě.
Přesnější profil jednotlivých koalic určí až konečné výsledky. Následující odkazy vám pomohou se zorientovat v hlavních cílech jednotlivých stran, najdete v nich porovnání volebních programů a můžete si připomenout, co vám lídři stran slíbili v odpovědích v předvolebních rozhovorech. Při sestavování nové vlády si právě zde můžete zkontrolovat, nakolik politici drží slovo.
Porovnání slibů ve stranických programech | |
Rozbor výhod a nevýhod jednotlivých koalic | |
Co vám politici slíbili před volbami |