Praha - Zástupci koalice začali připravovat dodatek koaliční smlouvy, kterým Věci veřejné podmiňují své setrvání ve vládě.
Dodatek má řešit programové i personální otázky. Novinářům to po dnešním jednání koaličních lídrů řekli předsedové poslaneckých klubů ODS, TOP 09 a VV.
Domluvili se prý také na harmonogramu schvalování vládních reformních zákonů s výhledem až do konce září. Obsazení míst ve vládě, které dosud vyvolávalo největší spory, ale koaliční strany zatím neřešily. Znovu si pouze vyměnily své návrhy k této věci.
"Projednali jsme harmonogram Poslanecké sněmovny v zásadě až do konce září a harmonogram projednávání sněmovních zákonů ve vládě a ve sněmovně, pak jsme se domluvili na harmonogramu jednání v K9, a pak jsme zahájili společně přípravu písemného dodatku ke koaliční smlouvě," řekl novinářům předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura.
Předsedkyně sněmovní frakce VV Karolína Peake poznamenala, že má z jednání pozitivní dojem. VV přitom v úterý oznámily, že na konci června z vlády odejdou, pokud koaliční partneři nesplní jejich podmínky. Dodatek se podle Peake bude týkat například požadavku VV na zrušení listinných akcií na majitele či zdanění hazardu. Zatím je podle ní ale dohoda spíše v rovině plánu dalších schůzek.
Předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík ocenil, že koaliční strany konečně mají před sebou konkrétní materiál. "Personálie jsme dnes příliš neřešili. Ty hlavní otázky personálií budou patrně na jednání pana premiéra s jednotlivými předsedy stran," dodal.
VV žádají, aby dodatek koaliční smlouvy vedle nového vymezení resortů a jejich obsazení zahrnoval i zrušení akcií na doručitele či dohodu o obsazení pozic náměstků na ministerstvech. Koaliční strany si už na několika schůzkách vyměnily své návrhy řešení situace, aniž dospěly k dohodě.
Petr Nečas nabízí VV funkci vicepremiéra pro boj s korupcí a šéfa legislativní rady vlády, Věcem veřejným se ale takové zastoupení ve vládě zdá nedůstojné. V dubnu VV požádaly také o odchod ministrů obrany a zemědělství za ODS Alexandra Vondry a Ivana Fuksy a ministra financí za TOP 09 Miroslava Kalouska, jejich strany za nimi ale stojí. Nečas považuje za test koaliční soudržnosti hlasování o reformních zákonech na nynější schůzi dolní komory. Naznačil současně, že od ODS se posuny v pohledu na požadavky VV nedají očekávat.