Nečasova vláda jede dál. Za kulisami to ale skřípe

Jan Němec (redaktor) Kateřina Eliášová, Jan Němec (redaktor)
7. 6. 2011 19:50
Věci veřejné se pokusily atakovat Drábkův a Pospíšilův reformní zákon
Drábkova reforma rozklížila koalici.
Drábkova reforma rozklížila koalici. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Lídři koalice se sice v úterý dopoledne shodli na tom, že vláda Petra Nečase zatím povládne minimálně do června, jak ale zjistili redaktoři Aktuálně.cz, během odpolední sněmovního schůze však Věci veřejné torpédovaly vládu dál.

Dělo se tak nicméně v naprosté tichosti, přitom vážně hrozilo, že vláda padne už během odpoledne.

Nejmenší koaliční partner totiž pohrozil, že potopí jeden z reformních zákonů ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP  09). Ten počítá s tím, že by dávky v hmotné nouzi nově nevyplácely obce, ale úřady práce.

"Máme s tím problém, klub teď jedná o tom, že zákon nepodpoří. Jsme si dobře vědomi toho, že kvůli tomu může vláda padnout, protože to bude vnímáno jako porušení koaliční smlouvy," prozradil Aktuálně.cz pod slibem anonymity poslanec strany.

Drábek musel vysvětlovat

Věci veřejné dokonce zastavily průběh jednání sněmovny a vzaly si pauzu na jednání klubu. Tam si pozvaly ministra Drábka, který jim musel slíbit, že normu změní tak, aby byl koaliční partner spokojen.

"Dohodli jsme se na tom, že vytvoříme pracovní skupinu, která bude požadavky našeho koaličního partnera řešit," potvrdil ministr. V ní zasednou vždy dva zástupci z každé koaliční strany.

Daný slib pád vlády zažehnal, VV ustoupily a slíbily, že zákon v prvém čtení propustí do dalšího projednávání.

"Chceme v první řadě zajistit, aby se výplatní místa pro sociální dávky lidem neoddalovala, ale spíše přibližovala. Ministr Drábek nás ujišťuje, že systém jednoho výplatního místa bude pro lidi jednodušší. Chceme si ale být jisti, že tomu tak bude skutečně u všech vyplácených dávek," uvedla  předsedkyně klubu VV Karolína Peake.

Právě tento Drábkův zákon se v koalici projednával ve chvíli, kdy koalice řešila odchod zakladatele strany Víta Bárty z ministerstva dopravy. Proto mají VV pocit, že ho koalice dostatečně neprobrala.

Další torpédo na Pospíšila

V naprosté tichosti pak proběhl jiný pokus o puč: odstřelit klíčovou normu ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS).

Už na začátku schůze navrhl poslanec Věcí veřejných Josef Novotný, aby sněmovna vůbec neprojednávala jeho občanský zákoník, který schválila vláda. Nikdo z jeho klubu se k němu však nepřidal.

"Vadí mi, že tam jsou opět akcie na doručitele. Budeme chtít, aby z toho zmizely, přes to pro Věci veřejné nejede vlak. Kolegové to ale chtějí udělat kultivovaněji než já," řekl Novotný.

Podle něj už tento týden mají začít jednání s ministrem Pospíšilem.

Věci veřejné zatím chtějí podle slov svého předsedy Radka Johna držet vládu do konce června. Pak se rozhodnou, zda vládu opustí. Mají hned několik podmínek. Kromě "důstojného zastoupení" ve vládě chtějí také více ministerských náměstků nebo křesla v dozorčích radách. Chtějí také písemný závazek, že vláda zruší již zmiňované akcie na doručitele.

Podle dostupných informací možná přestanou tlačit na odchod koaličních ministrů Alexandra Vondry (ODS), Ivana Fuksy (ODS) a Miroslava Kalouska (TOP 09).

 

Právě se děje

před 25 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy