Praha - Prezident Václav Klaus v pondělí označil podporu průvodu homosexuálů ze strany zahraničních ambasád za "bezprecedentní krok". Zdůraznil, že si nedovede představit, že by něco podobného udělali naši velvyslanci v jiné zemi.
Jak se však ukázalo, česká velvyslanectví letos v několika případech podporovala festivaly sexuálních menšin v cizině stejným způsobem, jaký nyní prezident ostře kritizuje.
Česko tak společně s dalšími zeměmi vyjádřilo podporu přehlídce Budapest Pride v Maďarsku či třetímu ročníku Baltic Pride, která se letos konala v estonském Tallinu.
"U příležitosti šestnáctého ročníku festivalu Budapest Pride vyjadřujeme naši podporu a solidaritu s lesbickými, gay, bisexuálními a transgender komunitami v Maďarsku," začíná společné prohlášení k maďarskému festivalu ze 17. června.
Společně jej vydala velvyslanectví Rakouska, Belgie, Kanady, Chorvatska, České republiky, Dánska, Finska, Německa, Irska, Lucemburska, Nizozemska, Norska, Portugalska, Slovinska, Španělska, Švédska, Švýcarska, Velké Británie a Spojených států.
Klaus jednání velvyslanců ostře kritizuje
Podobný je text k Baltic Pride, v němž diplomatičtí zástupci vlád evropských zemí mimo jiné ocenili oficiální uznání, kterého se přehlídce dostalo od estonské vlády.
"Prohlášení velvyslanců - které, jak jsem se i od několika z nich dozvěděl, ani nečetli - považuji za bezprecedentní krok, jaký nikdo z nás nepamatuje. Nedovedu si představit, že by si jakýkoli náš velvyslanec dovolil formou petice zasahovat do vnitropolitické diskuse v jakékoli demokratické zemi světa," uvedl v pondělí Klaus k analogické akci, kdy diplomaté ze 13 zemí včetně USA či Velké Británie vyjádřili v prohlášení podporu chystanému pražskému festivalu sexuálních menšin Prague Pride.
Za "kontraproduktivní a přebytečnou" označil snahu cizích diplomatů v ČR vyjadřovat podporu právům sexuálních menšin také ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Zdůraznil přitom, že tato práva nikdo nepopírá ani neupírá.
Rakouské velvyslanectví v Praze sdělilo, že velvyslanec v ČR Ferdinand Trauttmansdorff společné prohlášení diplomatů k pražské přehlídce podepsal jako výraz svého přihlášení k otevřeným a tolerantním společnostem.
"Adresátem tohoto prohlášení je Evropa, která má za sebou obzvláště tragické zkušenosti s netolerancí," uvedl mluvčí ambasády Andreas Wiedemann. Česká republika podle něj ztělesňuje dlouhou dobu společnost demokratické otevřenosti a tolerance, a proto je také tím správným místem pro takové přihlášení se k otevřenosti.
Zdůraznil také, že pražské prohlášení bylo připravováno dlouho předtím, než v České republice začala ostrá veřejná debata o této přehlídce sexuálních menšin.