Kdo z poslanců zbohatl a kdo má nejvíc dluhů?

Jan Němec Jan Němec
4. 4. 2010 18:06
Kdo z poslanců si koupil nejdražší byt, kdo vydělal ve správních radách a kdo se nejvíc zadlužil?
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Kdo z poslanců v tomto volebním období nejvíc zbohatl, kdo nadělal naopak nejvíc dluhů, kdo si koupil nejdražší auto nebo postavil dům, kdo vlastní cenné papíry?

To všechno by měla veřejnost vyčíst z registru majetkových přiznání, které musejí poslanci, senátoři, ministři i další politici a vysocí úředníci musí rok co rok předkládat.

Přiznat by měli nově nabyté nemovitosti, dary nebo koupě věcí v souhrnné ceně nad půl milionu korun, své podíly ve firmách, vedlejší příjmy - a také všechny nesplacené úvěry.

Nový zákon o střetu zájmů platí od začátku roku 2007. K nahlédnutí jsou tak majetková přiznání za léta 2007 a 2008. Na odevzdání přiznání za loňský rok mají zákonodárci čas do konce letošního června.

Zaměřili jsme se na ty, kteří budou velmi pravděpodobně našimi zástupci i po květnových volbách - tedy kandiduují, a to na volitelných místech.

Byty, domy, pozemky

Za tyto dva sledované roky se ve sněmovně nejvíc vzmohl, alespoň podle dostupných přiznání, místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka - koupil si byt za více než 7 milionů korun. Vzal si hypotéku milion a půl. Už dříve přiznal, že si na byt našetřil z poslaneckých náhrad. A přiznal i to, že to není v pořádku, ale dodává, že zákon neporušil.

Za 5 milonů a 600 tisíc korun zrekonstruoval svůj byt Boris Šťastný z ODS, bezmála za 5 milionů si ale vzal hypotéku.

Podobně jsou na tom Zdeněk Škromach (ČSSD) - rodinný domek za bezmála 5 milionů, téměř 3 miliony hypotéka - nebo Petr Gandalovič (ODS) - dostavěl domek za 4 miliony a jeho hypotéky vyšplhaly zhruba na stejnou částku.

Zdeněk Škromach.
Zdeněk Škromach. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Dva byty celkem za 5 milionů (s hypotékou na 3) si koupil také současný ministr vnitra a jednička na pražské kandidátce ČSSD Martin Pecina, ještě jako předseda Úřadu na ochranu hospodářské soutěže.

Hypotéky, úvěry, vyrovnání s manželkou

Už legendárním dlužníkem této sněmovny se stal Daniel Petruška (ODS). Jeho hypotéka dosáhla 10 milionů korun, k tomu se přiřadila půjčka od soukromého věřitele za další milion a půl.

Ve světle této částky za ním o polovinu zaostává s pětimilionovou hypotékou odcházející předseda jeho strany Mirek Topolánek.

U banky si půjčil přes 5 milionů i předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD), a to u rakouského ústavu Privat Bank AG Linz.

Jan Vidím (ODS) splácí pětimilionovou půjčku od Jiřího Vidíma.

Za těmito dlužníky pak zbytek sněmovny pokulhává. Vlasta Parkanová (dříve KDU-ČSL, teď TOP 09) přes 3 a půl milionu, Jiří Paroubek necelé 3 miliony v roce 2007.

Jaroslav Fiala (ČSSD) přiznal nesplacené majetkové vyrovnání s Jaroslavou Fialovou 1 milion a 600 tisíc.

Rychlým splacením se naopak může pochlubit David Šeich (ODS). Za rok 2007 přiznává hypotéku 2 a půl milionu korun, rok nato už nic. Aktuálně.cz potvrdil, že ji splatil. Vzhledem k tomu, že za rok 2008 přiznává prodej akcií za 5 milionů, měl z čeho.

Umíme vydělat i bokem

Poslanecký plat a náhrady nejsou pro řadu zákonodárců jedinými zdroji příjmů.

V tomto směru vyniká Boris Šťastný z ODS. Za soukromé poradenství a podnikání inkasoval v roce 2007 milion korun, o rok později to už bylo dva a tři čtvrtě milionu. Poradenství pro Správu Pražského hradu mu pak vyneslo navíc kolem 200 tisíc po oba roky.

Jan Bauer (ODS) si v roce 2007 zase přivydělal jako insolvenční správce - dostal odměnu přes půl milionu korun. Další půlmilion dostal jako starosta Prachatic.

Vynést může i členství ve správních nebo dozorčích radách. Tomáš Dub z ODS si takto v Pražské teplárenské přišel v roce 2007 na odměnu přesahující milion korun.

Tomáš Hasil (ODS) si zase přivydělal jako vládní zmocněnec pro Mistrovství světa v lyžování v roce 2009. V letech 2007 a 2008 si tak ročně přišel na bezmála čtvrt milionu korun.

Nezapomeňme, že mezi poslanci jsou i umělci. Na případu bývalého herce (a bývalého ministra) Vítězslava Jandáka (ČSSD) je ovšem vidět, že reprízované hry či filmy moc nenesou - ročně kolem 25 tisíc.

Hodinky, obrazy, sochy

Poslanci musejí přiznávat i dary, které stojí víc než 10 tisíc korun a souhrně vyšplhají na hodnotu 100 tisíc.

O narozeninových dárkách Ivana Langera z ODS se už psalo - hodinky za 300 tisíc, umělecké předměty, ať už darované nebo koupené za 380 tisíc.

Někteří z nás věří akciím

Investice do akcií nebo podílových fondů naopak není mezi poslanci příliš populární.

Kateřina Konečná.
Kateřina Konečná. | Foto: KSČM

Výjimkou je v tomto směru předseda lidovců Cyril Svoboda. Do fondů uložil 3,5 milionu korun.

O něco opatrnější je Ladislav Šincl (ČSSD) - přes 800 tisíc, nebo Václav Mencl (ODS - přes 600 tisíc. A čtvrt milionu se rozhodla do cenných papírů investovat i komunistka Kateřina Konečná.

Podílové listy za milion naopak prodal sociální demokrat Bohuslav Sobotka.

Proč chybí rok 2006

V pátrání po majetku poslanců narazí člověk na černou díru - tou je rok 2006. Před ním jsou k dispozici, byť stručné a leckdy nicneříkající přiznání, po něm onen registr podle nového zákona.

Za rok 2006 totiž měli zákonodárci odevzdat přiznání v první půlce roku 2007. To už ale platil nový zákon, který ale na přiznání z roku 2006 nepamatoval.

Sněmovna nebo Senát tak ani nesměly přiznání těch zákonodárců, kteří je chtěli předložit alespoň dobrovolně, evidovat.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Škola chce pomoci rodině otce, který při střelbě chránil dceru, založila veřejnou sbírku

Porubská Základní škola Ivana Sekaniny vyhlásila sbírku na pomoc rodině muže, kterého v úterý zastřelil útočník ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO). Muž vlastním tělem chránil svou dvanáctiletou dceru. Zavražděný muž byl jedním ze členů Spolku rodičů při ZŠ Sekaniny. Sbírka je účinná od dnešního dne, lidé mohou přispívat na účet 1012201912/5500.

Sbírkový účet založila i samotná FNO a je určen na podporu rodin obětí a zraněných. V pátek na ní bylo přes 1,4 milionu korun. Transparentní účet na pomoc pozůstalým po obětech střelby zřídila také Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO). Studenti a zaměstnanci tam mohou posílat své příspěvky. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ribéry se podrobil operaci kotníku a čeká ho deset týdnů léčby

Fotbalisté Fiorentiny se budou muset zhruba deset týdnů obejít bez francouzského záložníka Francka Ribéryho. Šestatřicetiletý bývalý reprezentant se podrobil operaci pravého kotníku a podle informací italského klubu může teprve za dva týdny začít s rehabilitací.

Ribéry si zranění způsobil na konci listopadu v ligovém utkání s Lecce. Kvůli zákroku odcestoval do Německa, kde v minulosti hájil barvy Bayernu Mnichov.

Další zprávy