Prodavačky v první chvíli nevěří. Je to skutečně žena premiéra? Pak sprásknou ruce: "Je to ona, vážně. To by nás nenapadlo, že taková paní přijede do Proskovic. A jak vypadá dobře, v televizi není taková drobná - šikovná je," prohlíží si ji bez obalu od hlavy až k patě.
Na dohled od Ostravy, a přece vesnice. Ale stále obvod, kam patří i velkosídliště Dubina a kde obhajuje senátorský post ODS. A kde bydlí její senátor Milan Balabán.
Celebrita na vsi
Topolánková ale bojuje - s politickou stranou Jany Bobošíkové Politika 21 v zádech. A když na to přijde, i jako nezávislá.
"Já nevím, asi jste mě ukecali," přijde ještě několikrát nahlédnout na blonďatou kandidátku majitel restaurace - živnostník, který zásadně volí ODS. "Ale pořád se mi na tom jedna věc nezdála, to, co říkala paní Bobošíková o panu Topolánkovi. Kdybych aspoň věděl, s kým tam budete hlasovat," dívá se tázavě muž.
"Já jsem nezávislá kandidátka," zdůrazní stručně manželka toho, který je společně s Jiřím Paroubkem podle Bobošíkové tím nejhorším pro tuto zem. A vzápětí dodává: "A s kým bych asi hlasovala? Jsme pravicová strana. Já to nechci říkat takto naplno."
Ženy v samoobsluze, která od dob socialismu změnila jen jméno a sortiment, také váhají. "No my volime Balabána, ten je tady z dědiny a známe ho. On je odborník," říká jednoznačně Stanislava Hořínková. "Ale vlastně nevím, jak se pozná, jestli je senátor dobrý, nebo ne," připouští.
"Pan senátor by si měl už jít odpočinout, do důchodu, ne? Chtělo by to změnu," navrhuje Topolánková. Ženy se krátce zamyslí a přikývnou.
"Ale měli by už cosi začít dělat, abychom nemuseli jít později do důchodu, a ty dělnické platy. Hotová katastrofa. My robíme celý život za čtyři a půl tisíce, kde bysme vzali těch dvacet, jak furt hlásí v televizi, že průměrný plat," hartusí nad volebním programem senátorů.
Mám tady kořeny
Kandidátka Topolánková je už tři čtvrtě roku Pražačka, Ostravy se ale vzdát nehodlá. Bydlela tu, má tady známé, rodiče. Vlastně tu stále ještě je.
Její program je jasný: vyřešit problémy nezaměstnaných, matek-samoživitelek, seniorů, dopravy, parkování, bezpečnost, nedostatek dětských hřišť či školek v regionu. "Sami lidé mi říkají, co by potřebovali, já poslouchám," říká Topolánková.
Když rozdává letáky se svojí fotografií, na názory se nicméně nikoho neptá. Nestydí se však jít do té nejzapadlejší hospůdky a oslovit každého. Ne tak učitelku s dětmi ze školky, které předpisově zdraví. "Ne, to se nesmí, zatahovat do toho děti," říká rozhodně učitelka-kandidátka Topolánková, která rozdá podpisy i nesmělým mužům ze stolařské dílny a přehlédne tiché poznámky skupinky nezaměstnaných u piva: "Klaus stejně nedovolí, aby mu sebrala hlasy."
Z rodinného rozpočtu Topolánkových na kampaň nejde ani koruna. Platí ji strana a především další kandidátka do Senátu za sousední obvod Jaroslava Kraftová, která vede prosperující firmu. "Dohodli jsme se tak. Já jsem vložila určité zkušenosti s vedením kampaní," říká Topolánková.
Tušil jsem to
Senátor Milan Balabán zůstává klidný alespoň na pohled. "Tušil jsem to, ale nerozumím tomu," říká ke své soupeřce o pravicové hlasy. A popisuje, jak fungují v ODS procesy volby kandidátů a jak dlouho trvají. To vše přece musela žena premiéra z ODS vědět. "V ODS se nenosí vstup do kandidátek shora," prohlašuje.
Navíc, Ostrava přece není jediný obvod, kde ODS kandiduje. Mohla si vybrat jiný, naznačuje. Vše je pikantnější i díky tomu, že se oba velmi dobře znají, kdysi spolu pracovali a tykají si. Od vyhlášení kandidatury spolu ale nemluvili. Zdá se, že je to skutečně boj.
Ale jaký bude výsledek? "Pokud už žena premiéra kandiduje, neměla by prohrát. To je pak prohra jeho," míní senátor a pokrčí rameny nad otázkou, jakou příchuť pro něj bude mít jako pro člena ODS vítězství, pokud vyhraje.
Balabán už ví, že nemůže voličům slibovat hory doly. "Práce v Senátu je o zákonech. Já se zabývám ekonomickými věcmi, a možná bych to neměl říkat, také lobbuju," říká muž, který rozjížděl ostravský vědecko-technologický park a naposled je podepsaný pod zákonem, který chce radikálně omezit imunitu zákonodárců.
"Struktura obvodu jsou především obyvatelé velkého sídliště, to je jiná sociální skupina než vesnice. Záleží ale také na tom, v jaké fázi budou právě jednání o vládě. A možná zasáhne i státní svátek a prázdniny, které jsou v době druhého kola," dodává bývalý náměstek ostravské radnice z dob primátora Tošenovského. Připouští si i možnost, že křeslo v Senátu nezíská nikdo z pravicových kandidátů, ale znovu levice.
Sídlištní radnice
V pozadí se tyčí výškové šedé paneláky sídliště Dubina, z oken radnice je ale příjemný výhled třeba do zeleného atria. V boji o Senát se utká i starosta Otakar Veřovský (ČSSD) a Jan Půček (KDU-ČSL), místostarosta z obvodu.
"Je dobré, že je velká konkurence a lidé si mohou vybrat. Každý má právo kandidovat. Moje práce na radnici je vizitkou," říká a oba kandidáti dodávají: "Víme, co náš obvod potřebuje, a už jsme pro něj ledacos udělali."
Stejný je také model, který by chtěli zavést - být současně vrcholným politikem radnice a senátorem. Stejně jako kolegyně Liana Janáčková z jiného ostravského obvodu. "Mohu tak lépe lobbovat a pomoci městu," chválí výhody, které jim chtěl ještě před nedávnem zhatit zákon prosazovaný politiky ČSSD, který souběh funkcí starosty a parlamentního politika zakazoval. Norma ale nakonec neplatí.
Muži jsou také pečlivě připraveni na otázku, zda by stihli obě funkce. "Jsem týmový hráč, mám kolem sebe kolegy, sám člověk nic neudělá," říká starosta Veřovský, který chce v Senátu prosadit rozšíření učňovského školství a přehodnotit roli státu a škol u maturit.
"Den má čtyřiadvacet hodin a politika je služba. Chce to osobní nasazení," říká také místostarosta Půček.
Ten by se zase v Senátu snažil hlasovat jen pro bezchybné zákony a prosadit ty pravé lidi na posty ústavních soudců.
Ostrava mě potřebuje
Pavla Topolánková má ale ještě jednu soupeřku, a to pro svůj argument: "Chtělo by to více žen v politice." Protikandidátkou je jí v obvodu Jana Volfová, bývalá sociální demokratka, dnes kandidující za Železného Nezávislé demokraty.
"Vždy jsem uměla vrátit se dveřmi, když mě vyhodili oknem. Navíc nyní žiju v Ostravě a v Praze mám kontakty. To je to, co Ostrava potřebuje. Aby měla šanci v Praze. Ne politika, který se bude muset první dva roky orientovat," rázně bojuje Volfová, která tvrdí, že je alternativou k tomu, aby se ze Senátu stala jedna velká duhová koalice.
A vzkazuje Topolánkové: "Nikdy bych neřešila rodinné problémy přes politiku."
Ostrava také možná potřebuje "novou" politiku. Za Stranu zelených kandiduje živnostník a obchodník s léčivými rostlinami Karel Szopa: "Zažil jsem v podnikání všechny vlády a mám ve srovnání s paní Topolánkovou zkušenosti s tím, co malí a střední podnikatelé potřebují."
Přiznává ale, že kandidatura ženy právě odstupujícího premiéra v Ostravě zamíchá kartami: "Může vzít hlasy nejen ODS, ale i ČSSD, protože ji budou volit ženy z této strany. Je to ale celé nezvyklé. Využila své jméno. A přitom se odstěhovala."