Kalousek: Stát za otravy nemůže, celníci udělali vše

Jakub Novák
18. 9. 2012 20:54
Aktuálně.cz vám přináší rozhovor s ministrem financí Miroslavem Kalouskem
Foto: Jan Langer

Praha - Celní správa činila v rámci svých kompetencí maximum a obviňovat z otrav metanolem stát je směšné.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz to říká ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), pod jehož úřad celníci spadají.

"Odpovědnost za své zdraví má především každý sám. A potom je odpovědnost na prodejcích tohoto zboží," říká ministr.

Zároveň však přiznává, že by celníkům prospělo rozšíření kompetencí, o které přišli po změně trestního zákoníku.

Tyto a další změny by přitom právě události posledních dnů mohly iniciovat.

A.cz: Která složka státního aparátu je podle vás zodpovědná za otravy metanolem, ke kterým dochází v posledních týdnech?

Dopředu chci říct, že naprosto odmítám teorii, že v této záležitosti selhal stát. Jedná se o trestný čin a odpovědnost za něj nese ten, kdo ho prodal, i ten, kdo ho distribuoval.

Co se týče obchodu s alkoholem, tak své kompetence má Státní zemědělská a potravinářská inspekce, která střeží zájmy ochrany spotřebitele, a kompetence správce daně - žádné jiné - má celní správa.

Pochopitelně, co se týče kriminální činnosti, tak je to policie, s níž celní správa poměrně úzce spolupracuje.

K výtkám, že celní správa pochybila či selhala, tak bych chtěl říct, že jen za rok 2011 bylo v souvislosti s nelegálním alkoholem provedeno více než deset tisíc kontrol, zadrženo bylo zhruba 1500 hl pančovaného etanolu.

Letos bylo provedeno více než osm tisíc kontrol a zajištěno třináct set hektolitrů etanolu, takže ta intenzita nepolevila.

A.cz: Takže celníci podle vás nepochybili?

Znovu říkám - jestliže zkontroluji činnost celní správy v oblasti boje s nezdaněným alkoholem, odmítám říct, že selhali nebo že v této činnosti polevili. Neexistuje na světě trh se zbožím zatíženým spotřební daní, který by byl naprosto neprostupný nelegálnímu zboží.

To je válka, kterou je potřeba stále vést, kterou nemůžete nikdy vyhrát, ale ani ji nesmíte vzdát.

V rámci pravidel, která jim dali zákonodárci, udělali celníci maximum - jiná věc je, zda by se ta pravidla neměla zpřísnit tak, aby ta represivní složka měla ulehčený boj s nelegálním alkoholem. Ale za to zodpovídá zákonodárce.

A.cz: A bude se to tedy teď zpřísňovat?

V to pevně doufám, sice se to netýká přímo ministerstva financí, ale rád bych to inicioval.

Evidentně totiž činnosti celní správy neprospělo ono vypuštění trestní odpovědnosti z trestního zákoníku, protože tím celníci přišli o možnost používat pátrací prostředky, které se běžně používají v přípravném trestním řízení.

A.cz: Kdo za vypuštěním této části trestního zákoníku stál?

Přiznám se, že nevím. Byl prostě nějaký návrh trestního zákoníku, který zákonodárci schválili. Nicméně si myslím, že by bylo velmi vhodné to tam vrátit.

A.cz: Proč se to neudělalo už dříve? Před dvěma lety byla zveřejněna tajná zpráva popisující situaci na černém trhu s alkoholem, proč se k podobným opatřením nepřistoupilo již dříve?

Upřímně řečeno, ten černý trh s alkoholem se ani nezhoršuje ani nezlepšuje, náš odhad je do deseti procent. A v rámci pravidel tu celní správa dělá maximum.

Už několik měsíců pracujeme s ministerstvem průmyslu na tom, aby obchodování s pohonnými hmotami bylo podmíněno licencí - tam jsou ty daňové úniky makroekonomickým problémem.

U lihu, i přes ty tragické důsledky, které to doteď mělo, nejsou daňové úniky makroekonomickým problémem.

To, co se teď stalo, je podle mě vhodným impulsem k tomu, abychom diskutovali o tom, zda i ostatní komodity zatížené spotřební daní - tedy tabák a alkohol - nepodřídit povinnosti mít licenci - aby šlo o živnost nikoliv volnou, ale vázanou a podřízenou licenci.

Tu diskusi chci iniciovat. Represivní složky potom můžou mít lepší možnosti.

A.cz: Budou tato opatření dostatečná na to, aby k omezení černého trhu opravdu došlo?

Představa, že bude někde v Evropě existovat trh bez pančovaného alkoholu, bez pašovaných cigaret a bez daňových úniků pohonných hmot, to nikdo nepředpokládá, snaha je o minimalizaci. Není v silách státu postavit inspektora, celníka nebo policistu ke každému hostinskému a ke každému prodejci alkoholu.

Tu trestní odpovědnost v tomto případě nesou ti prodejci.

Nikdo nemůže poctivě vyloučit, že se to někdy v budoucnu opět nestane. A netýká se to pouze rozvojových zemí, jak uvádí některá média, opakovaně s tím mělo problémy Norsko i řada jiných států.

Je to nemilé, nezbytné s tím bojovat, ale je naprosto směšné říct, že za to, co se stalo, může stát, to naprosto odmítám.

A.cz: Před dvěma lety jste v reakci na zmíněnou zprávu mapující černý trh s alkoholem řekl, že je potřeba přehodnotit priority celní správy.

My máme povinnost věnovat se všemu, jak padělanému oblečení, tak pohonným hmotám nebo alkoholu. Ano, v tento moment celní správa, protože je potřeba tuto záležitost co nejrychleji uzavřít, vrhla celé své kapacity na etanol.

Ale nemůžeme se věnovat stále jenom etanolu.

A.cz: Mluvím tu o prioritách, přeci jen padělané mikiny a otrávený alkohol mají zcela jiné dopady na obyvatelstvo.

Odpovědnost za své zdraví má především každý sám. A potom je odpovědnost na prodejcích tohoto zboží. Celní správa je především správce daně - nechci, aby to vypadalo cynicky, ale kdybych šel čistě po makroekonomickém problému, tak priorita jsou daňové úniky pohonných hmot.

V tuto chvíli samozřejmě, protože někdo spáchal kriminální čin ohrožující zdraví a životy lidí, tak jsou ty priority téměř stoprocentně zaměřeny na alkohol. Ale daňový správce musí hlídat veškeré zboží.

A.cz: Celníci se mnohdy vymlouvají na to, že nemají dostatek pracovníků ani peněz - došlo třeba za poslední dva roky k nějakému navýšení v těchto oblastech, nebo dojde k tomu alespoň teď?

Nedošlo, je to věcí efektivity výkonu té služby.

A.cz: Uvažujete nyní o zavedení stálého celního dozoru v lihovarech a likérkách?

Tohle je spíše otázka na pana generálního ředitele. Já jsem za tu instituci sice zodpovědný, ale abych teď začal říkat, co by se přesně mělo změnit - to je opravdu otázka na něj.

Moje povinnost je vyvolat politickou diskusi o změně pravidel a to také udělám.

A.cz: Považujete za normální současnou praxi, kdy některé lihovary provozují jak potravinářskou (produkce lihu), tak chemickou výrobu, a schází se tak u nich jak technický, tak potravinářský líh?

Upřímně řečeno, neumím vám odpovědět; není to otázka, kterou by se ministr financí někdy zabýval. Pokud represivní složky předloží návrhy, aby se s tím něco dělalo, budeme se tím zabývat.

A.cz: Ještě ke spotřební dani - vždy jste říkal, že její zvýšení nepovede automaticky ke zvýšení výběru daně z alkoholu. Nebylo by lepší ji snížit?

Ne, v žádném případě. Pokud porovnáte zatížení lihu spotřební daní u nás a jinde, tak spíše naopak chápu ministra zdravotnictví, který apeluje na její zvýšení.

Rád bych mu vyhověl, ale muselo by koordinovaně postupovat více zemí současně, jinak by ten zamýšlený účinek byl zlikvidován přeshraničním obchodem.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy