Obětí metylalkoholu je již 23, potvrdila policie

Aktuálně.cz ČTK Aktuálně.cz, ČTK
18. 9. 2012 23:18
Úterní dění kolem prohibice a otrav metanolem jsme sledovali v online reportáži
Zajišťování lahví v nelegální stáčírně na Chebsku
Zajišťování lahví v nelegální stáčírně na Chebsku | Foto: Policie ČR

Česká republika - Zatímco si likérky a státní úřady mezi sebou posílají účty, kdo z nich na současné prohibici tratí víc, metylalkohol sbírá další oběti.

V současnosti jich má Česká republika 23. Další obět přibyla po pitvě muže, který zemřel již dříve a lékař špatně odhadl příčinu smrti.

Otrávených, navzdory omezenému prodeji tvrdého alkoholu, navíc přibývá. Na severu Moravy se v pondělí večer otrávili další tři lidé.

Stále více se objevují případy, kdy otravu způsobil alkohol pořízený přes internet.

Policie intenzivně pokračuje ve vyšetřování. V pondělí odpoledně našla na Chebsku nelegální stáčírnu a zatkla v ní tři cizince.

Podle vyjádření ministra zdravotnictví Leoše Hegera je v budoucnosti myslitelné postupné uvolnění prohibice.

"V řadě kontrolovaných barelů bylo celkem identifikováno 260 litrů alkoholu s koncentrací metanolu 20-30 %. To je maximálně toxická látka. To je už na úrovni zbraní hromadného ničení," prohlásil Heger.

Nových zvěstí se zalekli na Slovensku a počínaje úterní 17. hodinou je tam tvrdý alkohol z Česka zakázaný a musí být stažen z obchodů. Jedním z důvodů byl i fakt, že se ve slovenských obchodech chystaly velké slevy českého alkoholu.

Před českými lihovinami varují také německé úřady.

Úterní události jsme sledovali v online reportáži:

23:14 - Po Polsku a Slovensku, které zakázaly dovoz nápojů s obsahem alkoholu vyšším než dvacet procent pocházejících z Česka, varovaly své občany před českými lihovinami také vlády Belgie a Ruska. 

20:43 - Tvrdý alkohol pijí pravidelně nebo aspoň výjimečně dvě třetiny Čechů. Naopak necelé dvě pětiny, přesně 37 procent, ho více či méně odmítají. Vyplývá to z bleskového průzkumu agentury STEM/MARK pro Českou televizi, kterého se zúčastnilo 521 Čechů. Víc než tři čtvrtiny lidí souhlasí s tím, aby se alkohol prodával jen ve specializovaných prodejnách kontrolovaných státem. O této změně zatím předběžně uvažuje i ministerstvo financí, jde ale jen o jednu z možných variant řešení problému,

19:59 - Frýdecko-místecká likérka AB style zastavila výrobu. Jejích 18 zaměstnanců je nyní na 60 procentech platu, pokud ale prohibice potrvá déle, firma je bude muset propustit. Oznámil to jednatel firmy Jan Palla. Lahve nejspíš s padělanými etiketami likérky AB style byly mezi těmi, v nichž se objevil jedovatý alkohol, kvůli němuž už zemřelo přes dvacet lidí.

19:13 - Česko má již 23. oběť jedovatého metylalkoholu. Potvrdila to pitva. Oznámilo to policejní prezidium s tím, že u dalších dvou mrtvých se jako příčina úmrtí metanol neprokázal. Další desítky otrávených lidí leží v nemocnici. Podle prezidia není jasné, odkud poslední oběť je, dostali prý jen výsledky prováděných pitev.

18:15 - Opozice dnes neúspěšně navrhovala ve Sněmovně řešit tažení proti metylalkoholu. ČSSD požadovala od ministrů zdravotnictví a financí informace o otravách alkoholem. KSČM navrhovala vznik dočasné komise pro přípravu změn zákona o značení lihu. VV poukazovaly na to, že je prý zákaz nabízení alkoholu účelově vykládán jako zákaz reklamy na alkohol. Sněmovna jako celek v tiskovém prohlášení ještě před začátkem schůze vyjádřila smutek nad dvěma desítkami úmrtí v souvislosti s požitím metylalkoholu.

17:00 - "Celní správa ČR se důrazně ohrazuje proti vyjádřením, ve kterých je jí či ministerstvu financí přisuzováno způsobení otrav metylalkoholem. Jedná se o kriminální čin, jehož důsledky nejspíše neodhadli ani jeho pachatelé.
 
Údajnou nečinnost celní správy lze jednoznačně vyvrátit čísly. V roce 2011 bylo provedeno více než 10 000 kontrol, při kterých bylo zajištěno přes 1500 hektolitrů etanolu, čímž bylo zabráněno daňovému úniku ve výši přesahující 43 000 000 Kč.

V roce 2012 bylo doposud provedeno více než 8000 kontrol, při kterých bylo zajištěno přes 1300 hektolitrů etanolu a zabráněno tak daňovému úniku ve výši přesahující 38 000 000 Kč. Je třeba zdůraznit, že tyto kontroly nejsou zaměřeny na vyhledávání zdravotně závadných výrobků, zde celní správa kompetence nemá.
 
Za posledních pět let bylo v daňové oblasti zahájeno prověřování podezření ze spáchání trestného činu ve 285 případech. Policii ČR bylo předáno 105 odhalených případů k zahájení trestního stíhání a 93 případů bylo po jejich ukončení předáno přímo státnímu zástupci ve zkráceném řízení. Celkem došlo k odhalení 273 pachatelů," vyčísluje Celní správa ve své tiskové zprávě.

16:40 - Snahou vlády je postupnými kroky v řádu několika dnů začít uvolňovat prodej bezpečného alkoholu, řekl novinářům ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). O věci bude podle něj ve středu jednat vláda. Zákaz prodeje tvrdého alkoholu platí kvůli sérii otrav v Česku od pátečního večera.

"Snahou vlády je co nejrychleji začít uvolňovat bezpečný alkohol. Pokud možno v řádu dnů, nikoliv v řádu týdnů," řekl ministr financí. Konkrétní termín ani konkrétní způsob, jak by měl být od pátku zakázaný prodej lihovin obnoven, ale neuvedl. "Podrobnější informace po zasedání vlády ve středu," poznamenal pouze.

16:15 - Příbramská nemocnice propustila jednoho ze tří pacientů, kteří se otrávili metylalkoholem. Stav dvaašedesátiletého muže se zlepšil natolik, že mohl být svěřen do domácí péče, řekla v úterý mluvčí nemocnice Monika Boušková.

Propuštěný pacient podle ní nebude mít trvalé následky, zhoršen by neměl být ani jeho zrak. "Nejevil žádné známky závažného postižení," uvedla mluvčí.

V zařízení nadále zůstávají dva muži, kteří doplatili na pití nekvalitního alkoholu. Stav jednoho z nich se podle Bouškové zlepšil, a bude dnes proto přeložen na standardní lůžkové oddělení. Jde o sedmatřicetiletého muže, který měl v době přijetí v krvi přes sedm promile metylalkoholu.

16:05 - Čísla, která s prohibicí také souvisí: Náklady zdravotních pojišťoven na péči o alkoholiky a narkomany vzrostly v letech 2007 až 2010 o více než čtvrt miliardy korun. Ukázala to data Českého statistického úřadu (ČSÚ), podle nichž se předloni náklady na péči o tyto pacienty vyšplhaly na více než 1,6 miliardy. Více než dvě třetiny těchto peněz jdou přitom na poruchy související s alkoholem.

15:50 - Odpovědná ministerstva musí začít uvažovat o tom, jakým způsobem v řádu dní obnovit distribuci a prodej prokazatelně nezávadného alkoholu, řekl v úterý novinářům předseda sněmovního zdravotního výboru Boris Šťastný (ODS).

Prohibice podle něj nemůže trvat týdny či měsíce. Poslanec míní, že stát by měl k obnovení prodeje lihovin přistoupit, pokud policie v nejbližších hodinách či dnech nedokáže jasně identifikovat a zveřejnit, který konkrétní alkohol je nezávadný.

"Nesdílím názor, že je možné, aby úplný zákaz prodeje alkoholu trval v řádech týdnů nebo dokonce měsíců," podotkl šéf zdravotního výboru. Výbor se kvůli nynější sérii otrav metylalkoholem, které si vyžádaly už přes dvě desítky obětí, mimořádně sejde ve středu ráno a pozváni jsou na něj zástupci policie i odpovědných ministerstev.

"Musíme si jasně říci, jak budeme dál postupovat z hlediska vyhlášené prohibice," vysvětlil Šťastný důvod jednání.

15:30 - V Jihomoravském kraji pokračují bezplatná testování vzorků lihovin a destilátů pro obyvatele regionu. Do úterní deváté hodiny ranní bylo dosud přijato celkem 350 vzorků, otestováno 79. Dosud provedenými testy nebyla škodlivá množství metanolu zjištěna s výjimkou  podezření na vysoký podíl metanolu u jednoho ze vzorků testovaných VUT.

"Neustále se zvyšuje zájem občanů o bezplatné testování - jsou avizovány testy desítek vzorků zakoupených převážně v kamenných obchodech (jednotlivé lahve), ale také vzorků z větších množství alkoholu pořízených ke zvláštním příležitostem, jako jsou svatby či oslavy," řekl hejtman Michal Hašek.

15:10 - "Dle nových informací přijalo zákaz dovozu a prodeje českého alkoholu i Slovensko a další státy o zákazu uvažují. Vzhledem k tomu, že tato situace vážně ohrožuje export a poškozuje pověst ČR v zahraničí, obrátili jsme se prostřednictvím Evropské konfederace výrobců lihovin CEPS na zástupce Evropské komise s cílem posouzení tohoto kroku a zavedení opatření vedoucích ke zmírnění celoplošného zákazu prodeje lihovin," sdělil Anthony Schofield, generální ředitel společnosti Jan Becher - Karlovarská Becherovka, a.s.

15:00 - "Vedení společnosti Jan Becher - Karlovarská Becherovka, a.s. (JBKB) v souvislosti  s plošným zákazem prodeje lihovin s obsahem alkoholu 20 objemových % a více dnes zaslalo zástupcům Ministerstva zdravotnictví ČR a Ministerstva financí ČR odborný návrh postupu a soubor opatření, která by efektivně dokázala identifikovat zdravotní nezávadnost alkoholových produktů na českém trhu. Tato opatření by měla státním orgánům v ČR umožnit revidovat celoplošný zákaz tak, aby se vztahoval pouze na ty typy či značky produktů, které mohou potenciálně ohrožovat zdraví spotřebitelů," řekl Anthony Schofield, generální ředitel JBKB.

14:55 - Jedním z důvodů, proč se slovenská vláda rozhodla nařídit stažení českého tvrdého alkoholu od úterní 17. hodiny, byl i fakt, že se ve slovenských obchodech chystaly velké slevy českého alkoholu.

14:45 - Policie i krizový štáb se domnívají, že případ otrav metylalkoholem je velmi pravděpodobně trestným činem z nedbalosti. Po tiskové konferenci po zasedání štábu to novinářům řekl náměstek ministra vnitra Jaroslav Hruška.

"Velmi pravděpodobně je to fatální chyba a je to samozřejmě kriminální jednání, ale pravděpodobně ve fázi jakéhosi nedbalostního zavinění. Protože pokud by toto bylo úmyslné jednání, tak je to úmyslný trestný čin, který má podobu násilného trestného činu, takže to si nedokážu představit," uvedl náměstek.

14:30 - "Přijímáme opatření na dočasné pozastavení alkoholu vyrobeného v Česku a dovezeného z území České republiky. Opatření bude trvat do doby, dokud česká strana nepřijme dostatečná opatření," uvedl slovenský ministr zemědělství Ľubomír Jahnátek po zasedání Meziresortní  komise pro přijetí preventivních opatření v souvislosti s možnými otravami občanů SR metylalkoholem.

Více čtěte zde

14:10 - Před českým tvrdým alkoholem oficiálně varovaly i úřady v Německu. Spolkový úřad pro ochranu spotřebitele a bezpečnost potravin (BVL) v Berlíně oznámil, že jeho požití může způsobit i smrt.

Zatím prý „nic nenasvědčuje tomu", že by se pančovaný alkohol z Česka do Německa dostal. Podle mluvčího úřadu je také „vysoce nepravděpodobné", že by do Německa doputoval přes oficiální distribuční kanály. Němci, kteří se zdržují v Česku, by se však každopádně měli mít na pozoru, varuje německý úřad.

13:50 - Slovensko od úterní 17. hodiny zakázalo dovoz a prodej tvrdého alkoholu z České republiky anebo vyrobeného na jejím území. Všechen alkohol z Česka se musí z nabídky slovenských obchodů stáhnout. Informoval o tom server Aktuálne.sk.

13:40 - V nelegální stáčírně na Chebsku nebyl v přítomném alkoholu objeven jedovatý metanol. "Na místě byly odebrány vzorky různých látek k expertíze. Láhve, které byly připravené k expedici, neobsahovaly metylalkohol. Metylalkohol se nepotvrdil ani v plastových barelech," uvedla mluvčí krajské policie Kateřina Böhmová. Jaká látka byla uvnitř barelů policie zatím neví.

13:20 - Norský lékař Knut Erik Hovda rovněž pro norská média popsal, že v České republice byl přijat jako "anděl spásy" a že se jemu a jeho kolegům dostalo obrovského zájmu médií. "Všude mě poznávali, dokonce i na letišti, protože mediální šílenství bylo neskutečné," vylíčil Hovda. Uvedl rovněž, že na jeho rychlou pomoc reagovaly s díky jak oficiální české orgány, tak spousta soukromých osob.

Situace v zemi mu ale dělá nadále starosti, mimo jiné kvůli tomu, že české úřady zavedly částečnou prohibici. "Potíž je, že Česko zastavilo prodej lihovin od 20 procent obsahu alkoholu, ale turistický průmysl je na prodeji alkoholu závislý. V této situaci si lidé opatřují alkohol jinými způsoby a problémy se ještě stupňují," podotkl Hovda, který působí v toxikologickém ústavu při univerzitní nemocnici v norské metropoli Oslu.

13:10 - České úřady nemají metanolovou aféru pod kontrolou a situace v zemi je nepřehledná. Podle deníku Verdens Gang to po návratu do své vlasti prohlásil norský lékař Knut Erik Hovda, který minulý týden přivezl do ČR vysoce účinný lék pro otrávené pacienty.

V Česku podlehly otravě metylalkoholem již více než dvě desítky lidí a několik dalších desítek zůstává hospitalizováno.

"Situace je velmi naléhavá a otravy se rychle šíří. V tuto chvíli nemají české úřady přehled ani kontrolu nad situací," citoval list Verdens Gang předního norského toxikologa Hovdu, který přijel do Česka s lékem fomepizol, jenž při otravě metanolem funguje jako účinný protijed.

"V Norsku jsme dobře vybaveni pro případ otrav metanolem, ale protijed je drahý a Česko na něj nemá prostředky. Aplikuje se proto jen v těch nejzávažnějších případech. Obvykle se jako protijed používá alkohol, ale to je dost časově náročné a také složité, protože pacienti jsou pak opilí," vysvětlil Hovda.

13:00 - Pitva jednasedmdesátileté ženy, která 6. září zemřela doma v Budišově nad Budišovkou na Opavsku, potvrdila úmrtí na otravu metylalkoholem. Celkem má ČR 21 potvrzených obětí metanolové aféry. O úmrtí informoval mluvčí ostravské fakultní nemocnice Tomáš Oborný.

"Pracovníci Ústavu soudního lékařství pouze provedli pitvu. Při ní se potvrdilo, že zemřela v souvislosti s otravou metylalkoholem," řekl.

Praktický lékař, který dva dny po smrti prováděl ohledání těla, se nejprve domníval, že se jedná o přirozené úmrtí. "Měl ale pochybnosti, a proto nás později kontaktoval. Řekli jsme, aby tělo nechali převézt k nám. Během zdravotní pitvy se přítomnost metylalkoholu prokázala," vysvětlil prodlevu mezi úmrtím a zjištěním příčiny šéf ostravského ústavu soudního lékařství Igor Dvořáček.

12:50 - Vysílání reklamy na tvrdý alkohol není po dobu prohibice v souladu se zákonem o regulaci reklamy. Na úterním zasedání o tom rozhodla Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Rada vycházela z nařízení ministerstva zdravotnictví, podle kterého v Česku kvůli otravám metanolem platí od pátku zákaz prodeje, podávání a nabízení lihovin s obsahem alkoholu nad 20 procent.

V rozhodnutí se RRTV odvolává na zákon o regulaci reklamy, který zakazuje propagaci zboží, jehož prodej je v rozporu s právními předpisy.

Za reklamu na lihoviny s obsahem 20 a více procent alkoholu se v Česku loni utratilo asi 442,5 milionu korun. To je zhruba třetina celkových výdajů za reklamu na alkoholové nápoje, které loni dosáhly zhruba 1,3 miliardy korun.

12:05 - Náměstek ministra zdravotnictví Jaroslav Hruška glosoval případ, kdy Slovák z Bratislavy nabízí na internetu Čechům prodej tvrdého alkoholu s 50% přirážkou: "Přijde mi to jako obohacování na neštěstí druhých."

12:00 - Ministr Heger upřesnil čísla v metanolové aféře: Aktuálně máme 35 hospitalizovaných, 19 úmrtí oficiálně potvrzených. Za posledních 24 hodin bylo hospitalizováno 5 pacientů: v Ostravě, Havířově, Vsetíně a dva ve Zlíně." Otrávení podle něj pili různý alkohol: lahev s etiketou Hanácké vodky, alkohol nakoupený v Českém Těšíně, alkohol s etiketou Likérky Drak či dva druhy slivovice z pálenice.

11:45 - Další informace ministra Hegera: "Celní správa nalezla 94 000 kolků vyzvednutých pro oficiální likérku. Ve dvou výrobnách byly nalezeny chemikálie neznámého původu.

11:40 - Ministr zdravotnictví Leoš Heger po zasedání krizového štábu: "V řadě kontrolovaných barelů bylo celkem identifikováno 260 litrů alkoholu s koncentrací metanolu 20-30 %. To je maximálně toxická látka. To je už na úrovni zbraní hromadného ničení."

Zrušení prohibice či alespoň částečné uvolnění mimořádného opatření tudíž podle něj nepřichází zatím v úvahu: "Náš trh není bezpečný," dodal.

Více čtěte zde

Odebírání vzorků alkoholu v nelegální stáčírně
Odebírání vzorků alkoholu v nelegální stáčírně | Foto: Policie ČR

11:00 - Pětačtyřicetiletý muž z Přerovska, který byl obviněn již v pátek, byl v pondělí opět zadržen a bylo mu rozšířeno obvinění o další provozovnu na Přerovsku, do které distribuoval alkohol. Nyní je v policejní cele a opět
bude podán návrh na vzetí do vazby.

Další obviněnou v Olomouckém kraji je žena z Brodku u Přerova, která je stíhaná od pondělka na svobodě.

10:45 - Tři zadržení cizinci z Plesné na Chebsku jsou v současné době v policejní cele a bude se podávat návrh na jejich vzetí do vazby.

10:20 - Poblíž Plesné na Chebsku objevila policie v pondělí odpoledne dobře vybavenou nelegální stáčírnu alkoholu a zatkla v ní tři cizince. V zemědělské usedlosti objevili kriminalisté zařízení ke stáčení alkoholu, různé etikety, uzávěry na láhve, různé velikosti prázdných lahví a přibližně 100 000 kolků, jejichž pravost zjišťují.

V nelegální stáčírně bylo osm různých druhů napodobenin originálních značek alkoholu. Přes 1000 litrů alkoholu zajistili kriminalisté v různých lahvích již zabalené a připravené k distribuci. Také bylo zajištěno několik set litrů lihu neznámého původu v plastových barelech. "Na místě byly odebrány vzorky různých látek k expertize. Akce se zúčastnilo 30 policistů, celníci a hasiči," dodala Böhmová.

Více čtěte zde

Karlovarští kriminalisté včera odhalili poblíž Plesné nelegální stáčírnu alkoholu. Na místě zadrželi tři cizince.
Karlovarští kriminalisté včera odhalili poblíž Plesné nelegální stáčírnu alkoholu. Na místě zadrželi tři cizince. | Foto: Policie ČR

9:50 - "Za uplynulých čtyřiadvacet hodin, tedy od včerejšího rána do dnešního rána, jsme v Kraji Vysočina provedli 381 kontrol. Při kontrolách jsme zkontrolovali celkem 364 objektů.  Některé provozovny byly v průběhu dne i noci kontrolovány opakovaně. V průběhu kontrol nebyly zjištěny poznatky, že by někde docházelo k porušování zákazu prodeje alkoholu.

Od čtvrtečního večera, kdy začali policisté kontrolovat nejdříve stánky a poté se zákaz prodeje rozšířil plošně na úplný zákaz prodeje alkoholu, provedli na území Kraje Vysočina do dnešního rána celkem 2657 kontrol," informuje krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

9:30 - Otrava metylalkoholem byla v pondělí večer zjištěna u dalších tří mužů v Moravskoslezském kraji. Kolem 22:00 záchranáři přivezli do nemocnice čtyřicetiletého muže z Ostravy, o něco později jeho devětačtyřicetiletého známého z Frýdecko-Místecka. Už předtím byla otrava zjištěna u třiasedmdesátiletého muže z Karvinska, podle lékařů je jeho stav velmi vážný.

Čtyřicetiletému muži v krvi naměřili obsah jedné promile metylalkoholu, ale žádný alkohol, řekl v úterý mluvčí ostravské nemocnice Jiří Maléř. Pacient je na jednotce intenzivní péče a byl připojen na umělou ledvinu. Muž záchranářům řekl, že popíjel se svým známým z Frýdecko-Místecka. "Ten zatím neměl pociťovat zdravotní obtíže a do nemocnice se odebral až po apelu policistů k lékařskému vyšetření," uvedla krajská policejní mluvčí Gabriela Holčáková. 

9:00 - Muž z Košic prostřednictvím inzerátu na internetu nabízí zájemcům z České republiky, že jim pomůže obejít částečnou prohibici, kterou v reakci na sérii otrav metanolem zavedla česká vláda. Upozornil na to portál sme.sk.

"Prodám jakýkoliv alkohol do Česka na dobírku, alkohol všeho druhu, cena dohodou," tvrdí nabízející v inzerátu. K alkoholickým nápojům, které se dají koupit v obchodech, si účtuje 50procentní přirážku. Takové podmínky prý nabídl i redaktorovi Sme, který se vydával za zájemce o jeho zboží. Inzerát se na slovenském internetu objevil v sobotu, tedy den poté, co česká vláda zakázala prodej nápojů obsahující více než 20 procent alkoholu.

Více čtěte zde

8:40 - "V Olomouckém kraji zkontrolovalo 121 policistů za uplynulých 24 hodin celkem 459 provozoven. Včerejší pitva muže neprokázala, že příčinou jeho úmrtí byla intoxikace metylalkoholem," informuje krajská policejní mluvčí Marie Štrbáková.

Třiašedesátiletý muž z Kojetína na Přerovsku nezemřel na otravu metylalkoholem. Prokázala to soudní pitva. Znamená to, že potvrzených obětí v České republice je zatím  20. Senior byl nalezen v pátek na přerovském nádraží a převezen do místní nemocnice, měl přitom stejné příznaky jako předchozí oběti otrav. Původně byl proto počítán jako další oběť otrav v České republice. Podle olomoucké policejní mluvčí nestála za úmrtím ani otrava alkoholem.

8:05 - V Kyjově brzy ráno zemřela 21. oběť otravy metylalkoholem. Devětadvacetiletý muž z Veselí nad Moravou ležel v nemocnici více než týden v kritickém stavu, podle ředitele Petra Svobody mu jedovatý alkohol nenávratně poškodil mozek a další orgány.

Na jihu Moravy je to druhý zemřelý, už minulý týden otravu nepřežil dvaačtyřicetiletý muž z Havířovska, kterého přijali ve znojemské nemocnici. Třetí a zatím poslední otrávený člověk v Jihomoravském kraji leží ve vážném stavu v nemocnici v Boskovicích, přijali ho v sobotu. Jeho stav byl podle lékařů v pondělí večer stabilizovaný.

Policii se podařilo zajistit láhev, ze které pil. Chybí na ní etiketa, podle dostupných informací si muž objednal alkohol přes internet.

7:30 - Otrava metylalkoholem byla v pondělí večer zjištěna u dalších tří mužů v Moravskoslezském kraji.

Kolem 22:00 záchranáři přivezli do nemocnice čtyřicetiletého muže z Ostravy, o něco později jeho devětačtyřicetiletého známého z Frýdecko-Místecka. Už předtím byla otrava zjištěna u třiasedmdesátiletého muže z Karvinska, podle lékařů je jeho stav velmi vážný.

Čtyřicetiletému muži v krvi naměřili obsah jedné promile metylalkoholu, ale žádný alkohol, řekl v úterý mluvčí ostravské nemocnice Jiří Maléř. Pacient je na jednotce intenzivní péče a byl připojen na umělou ledvinu. Muž záchranářům řekl, že popíjel se svým známým z Frýdecko-Místecka. "Ten zatím neměl pociťovat zdravotní obtíže a do nemocnice se odebral až po apelu policistů k lékařskému vyšetření," uvedla policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Další otrávený - muž z Karvinska - byl v pondělí převezen do Havířova, nyní je na jednotce intenzivní péče. Podle primáře havířovského ARO Roberta Bocka je stav pacienta velmi vážný.

6:45 - Pokračovat bude policejní vyšetřování aféry. Policie zatím obvinila víc než 20 osob v několika regionech. Podle policejního prezidenta Martina Červíčka dosavadní poznatky ukazují, že by tyto jednotlivé případy mohly být propojené. Policisté vyšetřují skupinu lidí, která by mohla mít návaznost na případné dovozce surovin pro jedovatý alkohol či na organizátory jeho výroby a obchodu.

Čtěte analýzu Sabiny Slonkové: Lihová mafie má náskok, policii nabízí jen chapadla

6:30 - Dnes nás čeká zasedání krizového štábu. Vznikl právě kvůli jedovatému metanolu v alkoholických nápojích. Agendou dne je mimo jiné to, jak by se mohl začít tvrdý alkohol postupně vracet do regálů obchodů a do nabídky restaurací a barů či jak by se dala zmírnit nynější prohibice.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy