Kauza černého alkoholu. Zatočíme s ním, tvrdí politici

Jan Němec (redaktor) Sabina Slonková, Jan Němec (redaktor)
13. 4. 2010 17:40
Deník Aktuálně.cz upozornil, že státu na černém obchodu s alkoholem utíká 10 miliard na daních
Která je pravá?
Která je pravá? | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Politici před volbami objevili problém daňových úniků spojených s výrobou a distribucí alkoholu.
 
Poté, co deník Aktuálně.cz s odkazem na zprávu soukromých detektivů v úterý vyčíslil roční ztráty státu z těchto podvodů na deset miliard a popsal aktuální černý trh, politici napříč stranami začali slibovat, že po volbách s machinacemi zatočí.

Soukromá očka si na zmapování nelegálního trhu s lihem najali někteří renomovaní výrobci, které šedá zóna začala ohrožovat. Detektivové následně dospěli k závěru, že stát se potýká s novodobými lehkými topnými oleji a stejně jako s těmito podvody z devadesátých let si ani s machinacemi s lihem není schopen poradit.

Velcí výrobci i samotní podvodníci, s nimiž Aktuálně.cz pořídilo unikátní rozhovor, se shodují, že černému trhu nejvíce svědčí zvyšování daní na alkoholu. Politici to sice uznávají, snižovat daň však s odkazem na zdraví obyvatel a směrnice Evropské unie nechtějí.

Slibují, že nápravu zajistí přes důkladnější a posílené kontroly finančních úřadů a celníků. Ty současné podle zprávy detektivů jsou prakticky neúčinné.

Daně nechat, zlepšit kontroly

"Chce to prostě přehodnotit priority celní správy. Je třeba, aby se celníci na alkohol výrazněji zaměřili," prohlásil jeden z lídrů TOP 09 Miroslav Kalousek.

Byl to právě Kalousek, kdo v minulosti z pozice ministra financí varoval, že zvyšování spotřební daně k vyššímu výběru za alkohol automaticky nepovede: "Když se u nás v minulosti výrazně zvýšila spotřební daň z lihu nad úroveň ostatních států, vzrostl tlak na pašování a černé palírny. Výsledkem byl nižší výběr daně."

Sociální demokraté přitom vyčítají právě Kalouskovi, že na ministerstvu spustil reorganizace, které rozkolísaly aparát, jenž má na výběr spotřební daně u alkoholu dohlížet.

Fotografie pořízená detektivy. V tomto skladu jsou připraveny láhve pro podloudně vyrobený alkohol.
Fotografie pořízená detektivy. V tomto skladu jsou připraveny láhve pro podloudně vyrobený alkohol. | Foto: Archiv

"Celní správa se zabývala transformací a ne daňovými úniky. To se po volbách musí změnit. Musí se dát těm lidem spravujícím spotřební daň jistota, že je nikdo nevyhodí, pokud budou poctivě pracovat. Problémem je také nedostatek evidence denaturovaného lihu," prohlásil stínový ministr financí ČSSD Bohuslav Sobotka.

ODS: Příjmy rozpočtu to nevytrhne

Občanští demokraté prostřednictvím svého ekonomického experta Martina Kocourka konstatují, že vymýcení daňových úniků spojených s alkoholem příjmy státního rozpočtu "nevytrhne".

"Ale s daňovými úniky je samozřejmě třeba bojovat. Je třeba zvýšit administrativu v oblasti kontrol, měla by to být součást dennodenní agendy," prohlásil.

Celní správa by navýšení počtů svých lidí přivítala, stát však na to dosud neměl peníze a politici je najít nechtěli.
 
Zástupci Věcí veřejných tvrdí, že by je najít uměli. "Je to problém, který stojí za navýšení jejich rozpočtu. Tvrdší kontroly a postihy jsou to jediné, co zafunguje. A sumy, které vyberou celníci a finanční úřady na pokutách, mohou zaplatit náklady spojené s důkladnějšími kontrolami," říká Radek John.

Snížit daň? Ani náhodou

Ten rozdíl je zřetelný: Zatímco půllitrovou láhev čtyřicetiprocentní vodky vyrobí podvodníci načerno za 15 korun, oficiální likérky nejsou schopny dostat se díky spotřební dani a DPH pod 81 korun.

Barely s podvodným alkoholem, jak je zachytili detektivové ve své zprávě
Barely s podvodným alkoholem, jak je zachytili detektivové ve své zprávě | Foto: Archiv

"Jediné, co by mě zastavilo, by bylo snížení spotřební daně. Dnešní zisky jsou obrovské v porovnání s rizikem. Ve chvíli, kdy by spotřební daň dramaticky poklesla, už by mi to riziko za to nestálo," otevřeně popisoval v rozhovoru pro Aktuálně.cz jeden z aktérů podvodů.

Politici ale daně u alkoholu snižovat nehodlají. V tom jsou zajedno. Ochotni jsou diskutovat pouze o tom, jak černý trh zohlednit při příští úpravě spotřební daně.

"Nikdy nenavrhneme snížení, ale navrhneme takový postup, který by při příští úpravě spotřební daně vzal v úvahu i všechny tyto okolnosti," poznamenal komunista Pavel Kováčik.

Ministr financí Eduard Janota uvedl, že jeho resort s úpravou spotřební daně pro příští rok nijak nepočítá. "Nebudu navrhovat žádné změny spotřebních daní v případě roku 2011 a dále. U alkoholu je dnes zdanění takové, že odpovídá minimálním normám EU," prohlásil.

Šéf lidovců Cyril Svoboda je ještě radikálnější. Klidně by daň ještě zvýšil. "Co to je za argument říct 'protože je černý trh, státe prosím tě, změň daň'. Je to chyba státu, ví se to. Řešením je, že stát musí být důsledný v postihování. Celní správa nebo obchodní inspekce má být v terénu a méně v kancelářích."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Vítěz z Alpe d'Huez si dojel pro titul mistra Evropy v cross country

Pro titul mistra Evropy v cross country na horských kolech si v Mnichově suverénně dojel olympijský vítěz Thomas Pidcock z Británie. Nejlepší z kvarteta českých bikerů Ondřej Cink skončil sedmnáctý.

Třiadvacetiletý Pidcock potvrdil dnešním prvenstvím pověst jednoho z nejlepších světových cyklistických univerzálů. Olympijský vítěz na horských kolech z Tokia se letos v lednu stal mistrem světa v cyklokrosu a následné úspěšné působení na silnici korunoval vítězstvím v horské etapě Tour de France s cílem na Alpe d'Huez. Předtím si stihl "odskočit" k bikům a v květnu vyhrál závody Světového poháru v Albstadtu a Novém Městě na Moravě, což byly dosud jeho jediné letošní starty na horských kolech.

Cink se držel v čelní skupině pouze v úvodních fázích závodu a poté už tempu nejlepších nestačil. Postupně klesal až na sedmnácté místo, které obsadil s odstupem 2:13 za Pidcockem. Šestinásobný mistr republiky absolvoval první závod po třech týdnech od Světového poháru v USA, kde jel pouze short track, protože se nakazil koronavirem. Mistrovství Evropy zařadil do svého programu až následně i kvůli blížícímu se mistrovství světa v Les Gets, které se pojede příští týden.

Zbývající tři čeští bikeři dojeli ve čtvrté desítce. Jan Škarnitzl byl 34., Lukáš Kobes 36. a Marek Rauchfuss 40.

V sobotu pojedou v Mnichově cross country ženy včetně čtyř Češek.

před 41 minutami

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm s až 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkách s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Dodávky plynu Nord Streamem 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. V pátek to oznámila ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy