Konec prohibice nehrozí, situace je stále vážná

ČTK Tereza Krobová ČTK, Tereza Krobová
18. 9. 2012 12:28
Závažné výsledky kontrol podle ministra Hegera ukázaly, že nebezpečí stále trvá
Ministr zdravotnictví Leoš Heger
Ministr zdravotnictví Leoš Heger | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Krizový štáb, který se znovu sešel kvůli otravám methanolem, považuje situaci stále za velmi vážnou a nebezpečí podle něj stále trvá.

Uvolnění či zmírnění naprostého zákazu alkoholu tak minimálně v několika dalších dnech neplánuje.

Na úterní tiskové konferenci to řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

"Terén stále není bezpečný a stále tak naprosto nepřipadá v úvahu, abychom v dalších dnech pracovali s myšlenkou uvolnění," doplnil ministr.

K rozhodnutí ho vedly především závažné výsledky několika kontrol.

Hasiči podle ministra při jedné z nich objevili celkem 260 litrů alkoholu v třiceti- a padesátilitrových barelech, v němž se koncentrace nebezpečného methanolu pohybovala kolem 20 až 30 procent.

"Toto množství je maximálně toxická dávka. To, že se nalezl ve velkých barelech, už je na úrovni zbraní hromadného ničení," upozornil Heger.

Další vážný případ podle něj objevili celníci. Ti našli celkem 94 000 kolků pro oficiální likérku. U 2 oficiálních producentů byly navíc nelezeny barely s neznámými chemikáliemi.

Vyšetřování se podle prvního náměstka ministerstva vnitra Jaroslava Hrušky stále posouvá od řadového prodejce k vyšším patrům.

Dodal, že policisté zjistili 13 porušení zákazu a provedli 40 domovních prohlídek. Hasiči podle něj objevili dalších 23 pozitivních vzorků, 13 z nich obsahovalo nad 20 procent methanolu.

Zákaz prodeje, podávání a nabízení lihovin s obsahem alkoholu 20 a více procent platí v Česku od pátečního večera. Ministerstvo zdravotnictví ho vyhlásilo kvůli rostoucímu počtu otrávených metylalkoholem a obětí.

Metanol připravil o život už dvě desítky lidí. U dalších se čeká na výsledky pitvy. Zhruba 40 lidí je nyní v nemocnici.

Tím, jak by se mohly začít vracet do prodeje, se krizový štáb zabýval už v pondělí. Heger již tehdy uvedl, že to není právně i technicky úplně jednoduchá záležitost. Řešení proto začala hledat skupina právníků jednotlivých resortů.

Ve vyšetřování případu pokračuje i policie. Zatím obvinila víc než 20 osob v několika regionech. Podle policejního prezidenta Martina Červíčka dosavadní poznatky ukazují, že by tyto jednotlivé případy mohly být propojené.

 

Právě se děje

Další zprávy