Praha - Souboj s hospodářskou krizí by mohl v České republice zdražit zboží.
Aby udržel co nejnižší schodek státního rozpočtu, navrhne ministr financí Eduard Janota zvýšit daň z přidané hodnoty.
V televizi dnes řekl, že předloží politikům svůj plán, podle něhož by se zvýšily obě sazby této daně.
To by mohlo zdražit zboží a služby, i když není jisté, zda by obchodníci při slabší poptávce v době krize zvýšili s daní i ceny.
Ministr navrhl zvýšit i spotřební daně u benzínu a nafty. Tady přišel Janota podle serveru ihned.cz s plánem zvednout daň o korunu na litr. Do rozpočtu by to přineslo pět miliard.
Cigarety a alkohol zatím více zdanit nehodlá.
Z devíti na jedenáct
Nižší sazba, která je uvalena například na potraviny, léky a některé služby a která dnes činí 9 procent, by se zvýšila na 11 procent.
Základní devatenáctiprocentní sazba, která je spojená hlavně s nákupem spotřebního zboží, by vzrostla o procento.
Zvýšení daně z DPH by podle Janoty mohlo přinést do státní kasy kolem 20 miliard korun.
Pokud bude zvýšení daní takové, jaké Janota navrhl, nemusí ceny zboží jít adekvátně nahoru - udržela by je konkurence a slabší poptávka v době krize.
Další daně vzhůru
Kromě toho Janota řekl, že navrhuje zvýšení některých spotřebních daní, daní z nemovitostí či z převodu nemovitostí.
"Navrhuji daň z nemovitostí zdvojnásobit," uvedl Janota, který upozornil, že to je cesta, jak pomoci rozpočtům obcí, které tuto daň vybírají.
Daň z převodu nemovitosti by se pak měla podle Janoty vrátit zpět na pět procent, kde byla ve chvíli, než ji reformy Topolánkovy vlády o dvě procenta snížily. Toto zvýšení by podle ministra přineslo státní pokladně částku zhruba čtyř milionů korun.
Daně pro nižší schodek
Pokud by na daňové zvýšení politici přistoupili, mohl by podle Janoty činit schodek státního rozpočtu 160 miliard korun. Pokud ne, bude se pohybovat na 230 miliardách.
"Pokud se nic nestane, jsme příští rok u schodku 230 miliard. Státní rozpočet za platnosti dané legislativy se nedá sestavit lépe než v úrovni někde 230 miliard. A to ještě odmítám akceptovat požadavky svých kolegů v řádu několika desítek miliard," uvedl dnes Janota.
Bývalý ministr financí a člen vládního poradního týmu NERV Jiří Rusnok Janotův návrh dnes v televizi podpořil.
"Já to považuji za adekvátní krátkodobou reakci," řekl Rusnok, který dnes patří mezi členy poradního ekonomického týmu NERV.