Drábkovy plány nás pošlou na chvost EU, varují odbory

Domácí ČTK Domácí, ČTK
24. 8. 2010 12:05
Budeme zemí s nejhorším postavením zaměstnanců, bojí se
Odboráři vyrazili do ulic kvůli změnám v zákoníku práce už loni v květnu.
Odboráři vyrazili do ulic kvůli změnám v zákoníku práce už loni v květnu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Plánované změny v zákoníku práce a vládní úspory pošlou Česko na chvost Evropské unie.

Alespoň co se postavení zaměstnanců týče, tvrdí představitelé Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS).

"Podle analýzy Evropské komise se ukazuje, že flexibilita pracovního trhu je u nás z pohledu Evropy nadprůměrná, ale z pohledu jistoty jsme podprůměrní," prohlásil vedoucí právního oddělení odborů Vít Samek.

"Pokud by došlo k chystaným změnám, budeme zemí s nejhorším postavením zaměstnanců."

Odborářům vadí například řetězení smluv na dobu určitou, zavedení pružnějších kont pracovní doby a zdvojnásobení doby, po kterou je možné pracovat na dohodu o provedení práce ze 150 na 300 hodin.

Nikdo se s námi nebaví

Zatímco vláda si od plánů slibuje snížení nezaměstnanosti, podle odborářů naopak povede k osmimiliardovému výpadku v příjmech státního rozpočtu.

Kritizují i fakt, že s nimi vláda, ale ani ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) o návrzích nejedná. Pouze je prý dává na vědomí, a to považuje za projednání.

"Vláda rozpočtové odpovědnosti se nechová odpovědně, jak hlásá," pustil se do týmu premiéra Petra Nečase (ODS) odborářský boss Jaroslav Zavadil.

Předsedovi Odborového svazu Kovo Josefu Středulovi se nezamlouvá to, že nad návrhem zákoníku práce se nesešla tripartita. "Přitom to nejsou návrhy ale nápady, které se převádějí do legislativní podoby. Nápady jsou to proto, že nejsou schopny obstát při právní analýze," míní.

Drábkovy plány naopak vítají zaměstnavatelé. "Budou přínosem zejména pro střední firmy," nechala se již dříve slyšet generální ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) Eva Svobodová.

Vláda bude předlohu projednávat v září, legislativní proces se prý nemusí do konce roku stihnout. O zákoníku bude vláda jednat s odbory v tripartitě i bilaterálně.

 

Právě se děje

Další zprávy