Do vlády místo Bessera míří Hanáková, poslankyně TOP 09

Domácí Jan Němec (redaktor) Domácí, Jan Němec (redaktor)
7. 12. 2011 11:35
Ministr kultury už brzy rezignuje, vaz mu zlomil nepřiznaný byt a podnikání na Floridě
Alena Hanáková.
Alena Hanáková. | Foto: TOP 09

Praha - Novou ministryní kultury se má stát Jiřího Bessera, který ve funkci skončí kvůli kauze nepřiznaného bytu a firmy na Floridě.

Deníku Aktuálně.cz to potvrdily zdroje z vedení strany.

"Alena Hanáková je šaramantní dáma, umí řešit problémy. Myslím, že bude dobrá ministryně kultury," říká jeden z nich.

Oficiálně sice stranické špičky mlčí, jméno Aleny Hanákové jako žhavé kandidátky ale nevyvrátily.

"Nemohu to vyvrátit, ale ani potvrdit. Nezlobte se, ale ministr Besser ještě ani neodstoupil," naznačil Aktuálně.cz šéf poslanců TOP 09 a předseda Starostů Petr Gazdík.

Očekává se, že Besser svou rezignaci oznámí brzy po svém návratu ze služební cesty ve Vatikánu. Tedy buď ve středu večer, nebo během čtvrtka.

Fakt, že Besser nepřiznal byt a firmu na Floridě, vyšel najevo minulý týden, kdy deník Insider vypátral, že Besser navzdory zákonu o střetu zájmů zatajil svou účast v americké společnosti Comoros Group a v majetkovém přiznání neuvedl ani nemovitost, kterou firma koupila.

Kdo je Alena Hanáková

  • Poslankyní za TOP 09 byla zvolena v květnu 2010 ve Zlínském kraji.
  • Po komunálních volbách v roce 2006 se stala starostkou Vizovic.
  • O dva roky později byla zvolena do krajského zastupitelstva.
  • Je členkou Volebního výboru a Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. Zasedá ve volební komisi.
  • Do Poslanecké sněmovny kandidovala jako členka hnutí Starostové a Nezávislí.

Následně navíc vyšlo najevo, že spolu s ministrem ve firmě působí Pavel Hrách, který byl nedávno pravomocně odsouzen za to, že uplácel manažerku státní konsolidační agentury.

Besser poté řekl, že je připraven z vlády odejít, pokud mu někdo předloží důkazy, že se dopustil korupce. Premiér Petr Nečas ale ministra vyzval, aby doložil, z čeho svůj byt na Floridě financoval.

"Považoval bych za závažný problém, kdyby se potvrdilo, že ministr kultury porušil zákon," dodal premiér.

Kritika na adresu Bessera zazněla i z jeho vlastní strany - uskupení TOP 09 a Starostové. Potvrzují to i informace z úterního jednání předsednictva TOP 09. "Nikdo se Bessera nezastával, tohle se obhajuje těžko," řekl Aktuálně.cz zdroj z vedení strany. "Sice to není korupční aféra, ale jde o to, s kým se spojil," řekl Aktuálně.cz zdroj z nitra strany.

Dokumenty o tajné společnosti a bytu ministra Bessera:

 

Právě se děje

před 9 minutami

Seriál běžkyň v Ruce vyhrála Johaugová, Razýmová byla 22.

Třídílné zahájení Světového poháru běžkyň na lyžích v Ruce vyhrála norská favoritka Therese Johaugová. Nejlepší z českých reprezentantek Kateřina Razýmová se v dnešní závěrečné stíhačce na 10 km volně posunula na 22. místo.

Celková vítězka seriálu z minulé sezony Johaugová startovala po sobotním triumfu na klasické desítce jako první a podle očekávání svůj náskok ještě zvýšila. Druhá dojela s odstupem 47 sekund ve skupině pronásledovatelek Ruska Taťjana Sorinová, jež dosáhla na stupně vítězů poprvé v kariéře. Třetí místo obsadila Švédka Ebba Anderssonová.

Razýmová vyjela na trať s číslem 30 a v průběhu závodu se propracovala až na konečnou 22. pozici ve spurtu v chumlu závodnic. Deset kilometrů zvládla ve čtrnáctém nejlepším čase. Další české lyžařky na bodované umístění nedosáhly, Kateřina Janatová skončila v páté a Petra Nováková s Petrou Hynčicovou v šesté desítce.

Muži běží stíhačku na 15 km volně od 12:50.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Výbuch v Afghánistánu zabil nejméně 30 vojáků

Nejméně 30 příslušníků ozbrojených sil přišlo dnes o život a dalších 24 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje. Mohutnou explozi vyvolala bomba nastražená v automobilu před vojenskou základnou.

Agentura AP informuje kromě útoku v Ghazní o dalším sebevražedném atentátu za pomoci bomby umístěné v automobilu na jihu země. Terčem se stal konvoj šéfa tamní provinční rady. AP píše s odkazem na mluvčího provincie o nejméně třech mrtvých a 21 zraněných včetně dětí. K žádnému z útoků se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy