Nečasův ministr Besser zatajil byt a firmu na Floridě

Jan Němec (redaktor) Sabina Slonková, Jan Němec (redaktor)
2. 12. 2011 7:43
Na utajený život ministra kultury v USA upozornil nový deník Insider
No tak mě odstřelte, no, reaguje ministr Besser na odhalení, že tajil své aktivity na Floridě.
No tak mě odstřelte, no, reaguje ministr Besser na odhalení, že tajil své aktivity na Floridě. | Foto: Jan Langer

Praha - Ministr kultury Jiří Besser má vážný problém: zatajil své angažmá ve společnosti Comoros Group, která působí ve Spojených státech a investovala miliony do nemovitosti na Floridě.

Jde o byt ve vilovém domě v proslulém golfovém resortu. Na případ jako první upozornil deník Insider.

Nemovitost na Floridě koupilo podle zjištění deníku v květnu 2009 americké "eseróčko" Comoros Group, které čtvrt roku předtím spoluzakládal právě ministr Besser. Ten je také v zatím poslední výroční zprávě společnosti z letošního března stále vedený jako člen společnosti Comoros Group.

Besser své angažmá v Comoros Group neuvedl v přiznání, které sepisují členové vlády a poslanci, ani v tom, které musel podávat jako starosta Berouna, jímž byl do roku 2010. Nikde se nezmínil ani o bytu na Floridě.

Nejenže tak porušil zákon, ale jak dodává deník Insider, současně se ocitl v podezření, že tajně investoval do nemovitosti ve Spojených státech.

Taková okrajová věc

Ministr při osobním rozhovoru reportérům přiznal, že ve firmě skutečně figuruje. Tvrdí ovšem, že jen formálně.

"Pouze jsem svým členstvím pomáhal kamarádovi, protože je lepší, když si pořizujete nějakou nemovitost, když je to na společnost a jsou tam tři lidi než jeden. To je všechno," obhajoval se Besser.

Verzi o své skryté investici odmítá: "Nemovitost patří společnosti. Mně nepatří... Peníze jsem do toho nedal."

Současně však uznal, že má problém, když své členství i nemovitost na Floridě nikde neuváděl. Tvrdí, že právě nyní začal podnikat kroky, aby firmu opustil.

"Tak mě odstřelte, no. Pokládal jsem to za okrajovou věc," odpověděl na otázku, proč doposud vše tajil.

Jeho stranický nadřízený Petr Gazdík má na věc odlišný názor: "Pro mě je to velmi šokující zjištění."

Na otázku, zda hnutí Starostové a nezávislí stáhnou svého ministra z vlády, odpověděl: "Dokud si osobně nevyslechneme pana ministra, nechci se k jeho dalšímu osudu vyjadřovat."

Co prozradil internet

Působení ministra ve společnosti Comoros Group a investici do bytu v golfovém resortu dokládají dokumenty uložené na úřadech na Floridě, které jsou dostupné i na internetu.

Vyplývá z nich, že společnost Comoros Group vznikla v únoru 2009. Jako jeden ze tří zakládajících členů je uvedený právě Jiří Besser.

Další dokumenty zase odhalují milionovou investici do nemovitosti.

Pouhé tři měsíce po založení firmy notářka Věra Šmídová v Berouně ověřuje totožnost Bessera a jeho dvou kolegů z firmy Comoros Group. Všichni tři následně podepisují smlouvu s americkou Insignia Bank, která společnosti Comoros Group poskytuje hypotéku 230 tisíc dolarů. Podle dobového kursu to odpovídá částce 4,4 milionu korun.

Na hypoteční smlouvě s datem 21. května 2009 za Comoros Group figuruje opět podpis dnešního ministra Bessera.

Peníze od banky firma obratem využila na financování nákupu bytu ve vilovém domě. Hypotéka je ale poměrně záhy splacena: letos v květnu notář Janis W. Cooper ověřuje dokument o umoření hypotéky. Insignia Bank v něm uvádí, že Comoros Group dluh splatila.

Jiří Besser nicméně trvá na tom, že on se na splacení hypotéky nijak nepodílel. "Všechno platí ten kamarád. Nevím, z čeho to platil, to je jeho věc," dodal Besser, který coby vášnivý golfista do vily sám jezdí. 

 

Právě se děje

Další zprávy