Tajený byt ministra na Floridě obestírá mlha korupce

Jan Němec (redaktor) Sabina Slonková, Jan Němec (redaktor)
5. 12. 2011 9:10
Ministr TOP 09 Besser přesto odmítá odtajnit okolnosti milionové investice za oceánem
Foto: Petr Vyoral

Praha - Ministr kultury Jiří Besser z TOP 09 odmítá vysvětlit původ milionů, za něž byl pořízen byt na Floridě, který jako člen Nečasovy vlády v rozporu se zákony léta tajil.

Besser tvrdí, že miliony patřily jeho příteli, odsouzenému korupčníkovi Pavlu Hráchovi. S ním Besser působí ve společnosti Comoros Group, což ministr tajil stejně jako existenci luxusního floridského bytu.

Hrách prý Besserovi řekl, že původ peněz je v pořádku, a ministr kultury si myslí, že takové ujištění postačí i veřejnosti.

"To se zeptejte jeho. Fakt nevím, kde bere peníze," odbývá otázky na utajovaný majetek ministr vlády, která o sobě tvrdí, že bojuje s korupcí. Přitom riziko, že byt byl pořízen z prostředků získaných korupcí, reálně existuje.

Fakt, že Besser nepřiznal byt a firmu na Floridě, vyšel najevo minulý týden, kdy deník Insider vypátral, že Besser navzdory zákonu o střetu zájmů zatajil svou účast v americké společnosti Comoros Group a v majetkovém přiznání neuvedl ani nemovitost, kterou firma koupila.

Následně navíc vyšlo najevo, že spolu s ministrem ve firmě působí Pavel Hrách, který byl nedávno pravomocně odsouzen za to, že uplácel manažerku státní konsolidační agentury.

Špinavé peníze? Tomu nevěřím

Ministr se svá provinění už několik dní pokouší zlehčovat. Nově nemá ani problém s tím, že zaštítil milionovou investici někoho, kdo byl odsouzen za úplatkářství.

Byt v proslulém golfovém resortu na Floridě byl koupen v roce 2009, Pavel Hrách byl oficiálně obžalován o rok dříve.

Na námitku, že Hrách byl odsouzen za korupci v nejvyšších patrech státního aparátu, kde si pomocí úplatků získával výhody, a při nákupu bytu na Floridě tedy mohlo jít o peníze z trestné činnosti, ministr dodal: "Tomu nevěřím."

Na následné opakované žádosti Aktuálně.cz, aby předložil doklady k transakci, případně k tomu vyzval Hrácha, ministr reagoval obdobně.

"Byl jsem jím ubezpečen, že má tuto věc v pořádku a je schopen ji doložit," sdělil.

Mluvčí: Žádné otázky

Sám ministr ovšem prozatím původ peněz nedoložil nijak. Na SMS dotaz, zda k tomu bude Hrácha tlačit, už neodpověděl.

Na pondělní ráno pak svolal brífink, kde přečetl své stanovisko, v němž zopakoval, že se ničeho nedopustil. Pokud mu podle jeho slov někdo prokáže opak, je připraven odejít z vlády. Detailům investice na Floridě se ale opět vyhnul.

Ministr po přečtení svého stanoviska novinářům nepovolil žádné otázky.

"Možná se domníval, že když nic neplatil a jen garantoval firmu svým jménem, tak se ho to netýká. Možná jen nedomyslel důsledky. Na druhou stranu to svědčí o jeho nízkém právním vědomí," komentuje ministrův postoj bývalá dlouholetá ředitelka české pobočky Transparency International Adriana Krnáčová.

A dodává: "Na veřejné činitele musíme aplikovat přísnější pohled. Jak je možné, že si neuvědomil, že musí zveřejnit všechno? Nota bene když se to týká nákupu nemovitosti v cizině."

Nepolapitelný Hrách

Samotný Pavel Hrách, který má podle ministra investici vysvětlit, zatím k floridskému příběhu neřekl nic, protože ho není možné kontaktovat.

Na oficiálních adresách v Praze na Vinohradech a Václavském náměstí nebyl k zastižení, stejně tak v Berouně. Na zanechané vzkazy dosud nereagoval.

Hrách s Besserem měli sice ve firmě Comoros Group ještě dalšího společníka Pavla Končela, ale ani ten jasno do původu peněz nevnesl.

"Já nevím, co to bylo za peníze. To vám musí říct asi Hrách. Nemám s tou firmou už nic společného," uvedl v rozhovoru pro Aktuálně.cz Končel.

Bessera kvůli utajenému angažmá v americké firmě a nákupu nemovitosti čeká vysvětlování i na politické půdě. Na pohovor si jej pozval premiér Petr Nečas, jeho mateřská strana se případem bude zabývat v pondělí.

 

Právě se děje

Další zprávy