Ministr Besser mlží. Čtěte, jak hledá cestu z průšvihu

Jan Němec (redaktor) Sabina Slonková, Jan Němec (redaktor)
5. 12. 2011 16:45
Lži, polopravdy a mlha Nečasova ministra kultury ve čtyřech bodech

Hitparáda Besserových výroků

  • Snad dostal jen podmínku, ne? Takto ministr ohodnotil pravomocný rozsudek nad svým přítelem Hráchem odsouzeným za korupci
  • Celý příběh mi přijde hodně humorný. Tak ministr vnímá příběh, v němž soud rozhodl o korupci v nejvyšších patrech státního aparátu
  • To se zeptejte jeho (Hrácha, pozn. red.). Fakt nevím, kde bere peníze. Ministr odpovídá na otázku, jaký je původ peněz, z nichž firma, kde má podíl, koupila dům na Floridě
  • To se pobavíte: teďka. Ministr novinářům sdělil, že se právě v těchto dnech, kdy jeho skandál vypukl, chystal z firmy odejít.
  • Neuvedl, protože jsem to nepokládal vůbec za důležité. Když tam nic finančně nedáváte. Takto ministr zdůvodňuje, proč porušil zákon a firmu i byt zatajil v majetkovém přiznání

Praha - Ministr kultury Jiří Besser (TOP 09 a Starostové) hledá cestu, jak se zachránit v aféře se zatajenou firmou a bytem na Floridě, které si pořídil s odsouzeným korupčníkem Pavlem Hráchem.

Opravuje, co řekl původně, některé jeho výroky lze označit za čistou lež, jiné za "pouhé" mlžení či odvádění pozornosti.

Teprve po třech dnech od vypuknutí skandálu, na který upozornil deník Insider, dnes ministr předstoupil před novináře. Nic ovšem nevysvětlil, pouze přečetl své stanovisko a otázky novinářům nepovolil.

Zde je ve čtyřech bodech přehled toho, jak protichůdně se ministr v uplynulých dnech obhajoval.

1. "Nedopustil jsem se ničeho nečestného." 

Tuto větu ministr pronesl na tiskovém brífinku.

Vyplývá z ní, že ministr protikorupční vlády nepovažuje za nečestné, když záměrně zatají v majetkovém přiznání účast v americké společnosti a její zhruba čtyřmilionovou investici do nemovitosti.

Majetkový dotazník přitom slouží jako jeden z důležitých protikorupčních dokumentů ve vrcholové politice.

2. "Jen jsem opomněl..." 

Z původního přiznání, že firmu a byt na Floridě do dotazníku neuvedl záměrně, protože to považoval za nedůležité, se stalo "opomenutí".

V osobním rozhovoru s redaktory Aktuálně.cz, kteří jej s kauzou minulý týden konfrontovali, Jiří Besser doslova řekl: "Neuvedl jsem to, protože jsem to nepokládal vůbec za důležité. Když tam nic finančně nedáváte."

A dnešní ministrova slova? "Opomněl jsem to. Skutečně jsem to opomněl, protože při tom vypisování jiných majetků jsem měl dost plné kolonky."

3. "Dokažte mi, že šlo o mou korupci." 

Ministr po třech dnech od vypuknutí kauzy žádá, aby novináři doložili něco, oč v příběhu vůbec nejde.

"Nedopustil jsem se ničeho, co by se dalo označit nejen jako korupce či napomáhání korupci… Pokud kdokoli může doložit nepravdu v tomto mém prohlášení, jsem připraven na svoji funkci rezignovat…" prohlásil.

Nikdo ovšem netvrdí a netvrdil, že se ministr přímo dopustil korupčního jednání.

Podstata případu spočívá v tom, že ministr svým jménem zaštítil milionovou investici svého přítele Hrácha, který byl pravomocně odsouzen za to, že si pomocí úplatků kupoval výhody v nejvyšších patrech státního aparátu.

To hlavní, původ peněz, z nichž byl byt na Floridě zakoupen, ministr dodnes nevyjasnil, stejně tak nedonutil svého společníka a korupčníka Hrácha, aby předložil doklady k transakci.

4. "Založit firmu bylo nutné." 

Ministr se nás snaží přesvědčit, že k pořízení nemovitosti na Floridě je třeba založit firmu o třech spoluvlastnících.

"Pomáhal jsem kamarádovi s členstvím, protože je lepší, když si pořizuje nějakou nemovitost, když je to na společnost a jsou tam tři lidi než jeden."

"On (Hrách - pozn. red.) chtěl na hypotéku pořídit tento byt, a proto bylo třeba, aby tam byla nějaká legitimní osoba… Pro společnost, která si bere ve Spojených státech hypotéku, je lepší, když tam je více společníků," řekl ministr pro Radiožurnál.

Pravda je však taková, že k zakoupení bytu v USA žádnou firmu nepotřebujete - pokud tedy nechcete, aby všichni na první pohled v internetu zjistili, že nemovitost je vaše.

Důkazem je případ ředitele Thomayerovy nemocnice Karla Filipa, o němž Aktuálně.cz psalo zkraje tohoto roku. Filip si spolu s manželkou pořizovali shodou okolností skoro identický byt v témže golfovém resortu, jaký vlastní firma Bessera a jeho společníků. "Cena bytu byla cca 4,4 mil. Kč, zaplatil jsem hotově cca 1,2 mil., zbytek je hypotéka," potvrdil  Filip letos zjara.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy