Nečasův ministr podniká s odsouzeným korupčníkem

Jan Němec Sabina Slonková, Jan Němec, Tereza Šídlová
2. 12. 2011 11:47
Ministr kultury Besser zatajil byt a firmu v USA
Postoje ministra Bessera: Za korupci? No a co? Byla to jenom podmínka.
Postoje ministra Bessera: Za korupci? No a co? Byla to jenom podmínka. | Foto: Jan Langer

Praha - Ministr kultury Jiří Besser z TOP 09, člen Nečasovy vlády, která se označuje za protikorupční, se přátelí a podniká s mužem odsouzeným za korupci.

Ukázalo se to v případu, na který ve čtvrtek upozornil deník Insider.

Ten zjistil, že Jiří Besser v rozporu se zákonem zatajil své angažmá v americké společnosti Comoros Group, která investovala miliony do luxusního bytu v golfovém resortu na Floridě.

Aktuálně.cz nyní zjistilo, že Besser ve firmě působí spolu s Pavlem Hráchem, podnikatelem, jehož soud před čtyřmi týdny pravomocně odsoudil za to, že uplácel vlivnou manažerku státní konsolidační agentury Radku Kafkovou.

Ministr Besser přitom v osobním rozhovoru reportérům přiznal, že o Hráchově korupčním skandálu věděl. Dal ale najevo, že mu to dosud vůbec nevadilo.

"Snad dostal jen podmínku, ne?" reagoval v rozhovoru ministr Besser.

To, že jde v obou případech o stejného Pavla Hrácha, dokazují dokumenty k bytu na Floridě uložené na amerických úřadech. Na nich je uvedeno, že spolu s Besserem podepisoval hypotéku Pavel Hrách s datem narození 23.08. 1954.

Na dotaz, zda se Pavel Hrách, odsouzený v kauze Kafková, narodil v tento den, mluvčí Městského soudu v Praze Martina Lhotáková uvedla: „Potvrzuji, že máte správné informace."

Pavel Hrách přitom sehrál podle vyšetřovatelů klíčovou roli v případu, který v tuzemských poměrech patří mezi ojedinělé. V jeho kauze se totiž podařilo podle soudu nadevší pochybnost prokázat úplatek v nejvyšších patrech státního aparátu.

Hrách byl odsouzen za to, že podle soudu sehnal na úplatky 3 miliony korun a přes prostředníka nakonec doručil manažerce státní konsolidační agentury Kafkové 400 tisíc korun. A to vše kvůli získání neveřejných informací ohledně pohledávek, s nimiž státní agentura obchodovala.

Hrách nakonec odešel od soudu s podmíněným trestem a pokutou v řádu stovek tisíc korun.

Pěkně dlouhá spolupráce

To vše má za sebou člověk, o kterém ministr Besser říká: chtěl jsem mu pomoci s koupí nemovitosti v USA.

Přesně tímto argumentem se ministr snaží vysvětlit své angažmá v americké firmě Comoros Group po boku Hrácha.

"V době, kdy jsem mu pomáhal, ten jeho příběh takto nestál, nebylo to pravomocné. Věřil jsem mu, že to tak není. Soud má jiné zjištění, já to akceptuji, ale není to tak, že bych s panem Hráchem kvůli tomu nešel na pivo," dodává ministr.

Společná účast Hrácha a ministra ve firmě Comoros Group není přitom jejich prvním podnikatelským setkáním. Oba působili už v polovině devadesátých let ve firmě ALTHAEA, v níž ve stejné době firugurovali coby společníci.

Později spolu působili ještě ve firmě IHS, kde byli od roku 1995 až do roku 2003. Besser v dozorčí radě, Hrách v představenstvu. Firma skončila v konkursu.  

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 4 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Další zprávy