Nečasův ministr podniká s odsouzeným korupčníkem

Jan Němec Sabina Slonková, Jan Němec, Tereza Šídlová
2. 12. 2011 11:47
Ministr kultury Besser zatajil byt a firmu v USA
Postoje ministra Bessera: Za korupci? No a co? Byla to jenom podmínka.
Postoje ministra Bessera: Za korupci? No a co? Byla to jenom podmínka. | Foto: Jan Langer

Praha - Ministr kultury Jiří Besser z TOP 09, člen Nečasovy vlády, která se označuje za protikorupční, se přátelí a podniká s mužem odsouzeným za korupci.

Ukázalo se to v případu, na který ve čtvrtek upozornil deník Insider.

Ten zjistil, že Jiří Besser v rozporu se zákonem zatajil své angažmá v americké společnosti Comoros Group, která investovala miliony do luxusního bytu v golfovém resortu na Floridě.

Aktuálně.cz nyní zjistilo, že Besser ve firmě působí spolu s Pavlem Hráchem, podnikatelem, jehož soud před čtyřmi týdny pravomocně odsoudil za to, že uplácel vlivnou manažerku státní konsolidační agentury Radku Kafkovou.

Ministr Besser přitom v osobním rozhovoru reportérům přiznal, že o Hráchově korupčním skandálu věděl. Dal ale najevo, že mu to dosud vůbec nevadilo.

"Snad dostal jen podmínku, ne?" reagoval v rozhovoru ministr Besser.

To, že jde v obou případech o stejného Pavla Hrácha, dokazují dokumenty k bytu na Floridě uložené na amerických úřadech. Na nich je uvedeno, že spolu s Besserem podepisoval hypotéku Pavel Hrách s datem narození 23.08. 1954.

Na dotaz, zda se Pavel Hrách, odsouzený v kauze Kafková, narodil v tento den, mluvčí Městského soudu v Praze Martina Lhotáková uvedla: „Potvrzuji, že máte správné informace."

Pavel Hrách přitom sehrál podle vyšetřovatelů klíčovou roli v případu, který v tuzemských poměrech patří mezi ojedinělé. V jeho kauze se totiž podařilo podle soudu nadevší pochybnost prokázat úplatek v nejvyšších patrech státního aparátu.

Hrách byl odsouzen za to, že podle soudu sehnal na úplatky 3 miliony korun a přes prostředníka nakonec doručil manažerce státní konsolidační agentury Kafkové 400 tisíc korun. A to vše kvůli získání neveřejných informací ohledně pohledávek, s nimiž státní agentura obchodovala.

Hrách nakonec odešel od soudu s podmíněným trestem a pokutou v řádu stovek tisíc korun.

Pěkně dlouhá spolupráce

To vše má za sebou člověk, o kterém ministr Besser říká: chtěl jsem mu pomoci s koupí nemovitosti v USA.

Přesně tímto argumentem se ministr snaží vysvětlit své angažmá v americké firmě Comoros Group po boku Hrácha.

"V době, kdy jsem mu pomáhal, ten jeho příběh takto nestál, nebylo to pravomocné. Věřil jsem mu, že to tak není. Soud má jiné zjištění, já to akceptuji, ale není to tak, že bych s panem Hráchem kvůli tomu nešel na pivo," dodává ministr.

Společná účast Hrácha a ministra ve firmě Comoros Group není přitom jejich prvním podnikatelským setkáním. Oba působili už v polovině devadesátých let ve firmě ALTHAEA, v níž ve stejné době firugurovali coby společníci.

Později spolu působili ještě ve firmě IHS, kde byli od roku 1995 až do roku 2003. Besser v dozorčí radě, Hrách v představenstvu. Firma skončila v konkursu.  

 

Právě se děje

před 2 minutami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 1 hodinou

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy