Nemám na pokutu, řekl soudu. A koupil s Besserem byt

Jan Němec (redaktor) Sabina Slonková, Jan Němec (redaktor)
7. 12. 2011 11:00
Ministr Besser zaštítil koupi nemovitosti v USA muži, který úřadům tvrdil, že je nemajetný

Praha - Odsouzený korupčník Pavel Hrách, s nímž spojil své jméno ve společné firmě a nemovitosti ministr kultury Jiří Besser z TOP 09, je muž dvojí tváře.

Na Floridě kupuje byt, v Praze tvrdí, že prodává firmu za patnáct milionů, ale před úřady vystupuje jako nemajetný člověk.

Vyšlo to najevo během soudního procesu, v němž Hrách letos v listopadu dostal pravomocný trest za uplácení ve státní konsolidační agentuře. Soud mu kromě podmínky vyměřil ještě peněžitý trest 600 tisíc korun a Hrách protestoval.

Podle zjištění Aktuálně.cz tvrdil, že na zaplacení pokuty nemá.

Jde o další informace, které nabourají ministrovu obhajobu, jíž se Jiří Besser pokouší vysvětlit, proč měl v USA s Hráchem společnou firmu, proč tato firma koupila byt na Floridě a proč to ministr v rozporu se zákonem o střetu zájmů tajil.

Oč jde v kauze Besser

Ministr kultury Besser

  • Ministr kultury tajil své angažmá v americké firmě Comoros Group, která na Floridě koupila dům v golfovém resortu
  • Ministr to neuvedl v majetkovém přiznání, a porušil tak zákon
  • Ve firmě s ministrem působil jeho letitý kamarád Pavel Hrách, který byl pravomocně odsouzen za korupci ve státní konsolidační agentuře
  • Hrách byl odsouzen již v minulosti za další majetkovou trestnou činnost
  • Porušení zákona ministr bagatelizoval slovy, že jeho účast ve firmě byla formální, a tak nepovažoval za důležité ji přiznávat
  • Hráchův trest za korupci pak ohodnotil slovy: "Dostal snad jen podmínku, ne?"

Soud: Neměl prý ani na poplatky

Pavel Hrách jako důkaz své údajné nemajetnosti předložil letos soudu doklad, podle něhož je na tom finančně tak špatně, že mu byly v jiném sporu dokonce prominuty soudní poplatky. Potvrdila to Martina Lhotáková, mluvčí Městského soudu v Praze, který Hrácha v korupční kauze ČKA potrestal.

"Obžalovaný Hrách v rámci námitky proti uložení peněžitého trestu předložil prostřednictvím obhájce doklad o tom, že mu byly v jiném současném řízení (obchodněprávním) prominuty soudní poplatky," uvedla Lhotáková.

Soud však podle ní tuto argumentaci neakceptoval a pokutu Hráchovi naopak zvýšil.

Pro přesnost ještě malé shrnutí:

Hrách soudu tvrdil, že je v tíživé finanční situaci počátkem listopadu 2011. Hypotéku na byt na Floridě za 4,4 milionu korun ale podle svých slov splatil rovněž letos. Tvrdí, že to bylo z peněz, které předtím utržil za prodej své firmy. A v rozhovoru pro Týden.cz řekl, že za ni dostal zhruba patnáct milionů korun.

Komu ministr pomáhal?

Jak tato fakta boří Besserovu argumentaci?

Ministr kultury své tajené angažmá v americké firmě Comoros Group a své podpisy pod smlouvami k jejímu bytu na Floridě vysvětloval tak, že chtěl Hráchovi jako starému příteli pomoci.

Avšak který Hrách to byl - zda ten s miliony na kontě, nebo ten nemajetný - zatím ministr neupřesnil.

S nejnovějšími informacemi jej není možné osobně konfrontovat. Poté, co v pondělí uspořádal krátký tiskový brífink, na němž nepovolil jedinou otázku, odjel do Vatikánu.

Tlak na odchod

Právě kvůli spojenectví s odsouzeným korupčníkem Hráchem ministr Besser už od minulého týdne čelí tlaku na odchod z Nečasova kabinetu.

Ministr totiž podle zjištění deníku Insider nejen působil ve stejné firmě a asistoval mu u koupě floridského bytu, ale zároveň toto angažmá neuvedl v majetkovém přiznání. Porušil tak zákon.

Foto: Petr Vyoral

Deník Aktuálně.cz navíc vypátral, že pravomocný rozsudek nad Hráchem v kauze úplatků v konsolidační agentuře není jeho prvním prohřeškem. Městský soud v Praze potvrdil, že Hrách už byl v minulosti odsouzen za to, že okradl firmu, v níž předtím působil.

Vzhledem k proklamovaným letitým kamarádským vztahům mezi Hráchem a Besserem je skoro vyloučeno, že by o tom ministr nevěděl.

Poslední zprávy z kuloárů naznačují, že ministr by měl kvůli aféře rezignovat poté, co se vrátí ze zahraniční cesty.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Stuttgartu bleskový gól nestačil, s Kolínem jen remizoval

Fotbalisté Stuttgartu přes bleskový gól pouze remizovali v 5. kole bundesligy 1:1 s Kolínem nad Rýnem a promarnili v domácím utkání šanci dotáhnout se před víkendovým programem na vedoucí Lipsko. Na lídra tabulky ztrácí nováček soutěže dva body. Soupeř čeká na vítězství v nejvyšší soutěži už 15 utkání, v novém ročníku získal teprve druhý bod.

Domácí měli skvostný vstup do zápasu a už ve 24. sekundě je umístěnou střelou zpoza šestnáctky poslal do vedení belgický záložník Orel Mangala. V polovině první půle ale z penalty vyrovnal švédský útočník Sebastian Andersson a VfB dál čeká na první domácí výhru v sezoně. Kolínští po úvodních třech porážkách podruhé za sebou remizovali, bundesligové vítězství ale slavili naposledy 6. března.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Stuttgart - Kolín nad Rýnem 1:1 (1. Mangala - 23. Andersson z pen.).

Tabulka:

1. Lipsko 4 3 1 0 10:2 10
2. Bayern Mnichov 4 3 0 1 17:8 9
3. Dortmund 4 3 0 1 8:2 9
4. Stuttgart 5 2 2 1 10:6 8
5. Eintracht Frankfurt 4 2 2 0 7:4 8
6. Augsburg 4 2 1 1 5:3 7
7. Brémy 4 2 1 1 6:6 7
8. Hoffenheim 4 2 0 2 8:6 6
9. Leverkusen 4 1 3 0 3:2 6
10. Union Berlín 4 1 2 1 7:5 5
11. Mönchengladbach 4 1 2 1 5:6 5
12. Freiburg 4 1 2 1 5:8 5
13. Wolfsburg 4 0 4 0 2:2 4
14. Bielefeld 4 1 1 2 3:6 4
15. Hertha Berlín 4 1 0 3 8:10 3
16. Kolín nad Rýnem 5 0 2 3 5:9 2
17. Schalke 4 0 1 3 2:16 1
18. Mohuč 4 0 0 4 2:12 0
Zdroj: ČTK
Další zprávy