Plán TOP 09: Besser rezignuje. Zřejmě už ve čtvrtek

Domácí Jan Němec Domácí, Jan Němec
6. 12. 2011 14:15
Ministr možná odchod jen oznámí a odejde až po předložení zákona o církevním majetku

Praha - V TOP 09 a Starostech už mají jasno, jak nejlépe vymanévrovat z aféry ministra kultury Jiřího Bessera, který mlží v kauze nepřiznaného bytu a firmy na Floridě.

Ministr podle zákulisních informací musí odstoupit sám, a strana tak nebude nucena přistoupit k nátlaku na svého vlastního zástupce ve vládě.

Potvrzují to i informace z úterního jednání předsednictva TOP 09. "Nikdo se Bessera nezastával, tohle se obhajuje těžko," řekl Aktuálně.cz zdroj z vedení strany. "Sice to není korupční aféra, ale jde o to, s kým se spojil," dodal zdroj.

Kdy ale ministr rezignuje, prý stále není jisté. Jako nejpravděpodobnější varianta se jeví, že se tak stane hned po návratu Bessera ze zahraniční pracovní cesty ve Vatikánu, tedy ve čtvrtek.

Je ale také možné, že ministr svou rezignaci sice oznámí, ale reálně odejde až po předložení zákona o navracení církevního majetku, což je pro něj stěžejní materiál.

Schwarzenberg: Je to ministr Starostů

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg se k případu odmítl vyjádřit, dokud se Besser nevrátí z ciziny. "Nebudu se k tomu vyjadřovat, jak už jsem řekl. Navíc pan ministr není ministrem za TOP 09, ale za Starosty," uvedl.

"Vyřešíme to opravdu velice rychle," řekl Aktuálně.cz Petr Gazdík, předseda hnutí Starostové a nezávislí a šéf poslanců TOP 09.

"Chceme zlepšovat politickou kulturu, proto nebudeme páchat žádné 'sarajevské atentáty', v tomto případě tedy spíš římský atentát," naznačil Gazdík. Ministr kultury je totiž nyní na zahraniční služební cestě a do Česka se vrátí zřejmě ve středu večer.

Fakt, že Besser nepřiznal byt a firmu na Floridě, vyšel najevo minulý týden, kdy deník Insider vypátral, že Besser navzdory zákonu o střetu zájmů zatajil svou účast v americké společnosti Comoros Group a v majetkovém přiznání neuvedl ani nemovitost, kterou firma koupila.

Následně navíc vyšlo najevo, že spolu s ministrem ve firmě působí Pavel Hrách, který byl nedávno pravomocně odsouzen za to, že uplácel manažerku státní konsolidační agentury.

Dokumenty o tajné společnosti a bytu ministra Bessera:

Besser následně řekl, že je připraven z vlády odejít, pokud mu někdo předloží důkazy, že se dopustil korupce. Premiér Petr Nečas poté ministra vyzval, aby doložil, z čeho svůj byt na Floridě financoval.

"Považoval bych za závažný problém, kdyby se potvrdilo, že ministr kultury porušil zákon," dodal premiér.

Kritika na adresu Bessera zazněla i z jeho vlastní strany - uskupení TOP 09 a Starostové.

Poslanec Stanislav Polčák se v pořadu České televize Události, komentáře nechal slyšet, že na Besserově místě by odstoupil. "Pan ministr si to musí důkladně zvážit," řekl Polčák.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů vyhráli v Nižním Novgorodu

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů zvládli zápas o druhé místo v tabulce skupiny C a v Nižním Novgorodu vyhráli 82:73. Středočeský celek zvítězil počtvrté z dosavadních pěti kol, jeho jedinou ztrátou je porážka s úřadujícími vicemistry z Tenerife.

Nymburk i domácí vstoupili do zápasu se shodnou bilancí tři výhry a jedna porážka, kterou oběma dnešním soupeřům připravilo Tenerife. Středočeši s vítězem Ligy mistrů z roku 2017 v minulém kole prohráli 68:78, Nižnij Novgorod španělskému celku podlehl 67:81.

před 50 minutami

Rusko vyplatilo členkám Pussy Riot odškodnění za nezákonné věznění

Rusko vyplatilo třem členkám známé punkové skupiny Pussy Riot částku 37 tisíc eur (950 tisíc korun), o které loni v prosinci rozhodl Evropský soud pro lidská práva (ESLP). Novinářům to v Moskvě oznámil člen skupiny Pjotr Verzilov. Ruské soudy podle ESLP porušily práva odsouzených a evropské úmluvy při verdiktu o skandálním koncertu v moskevském chrámu v roce 2012.

Pět členek Pussy Riot tehdy uspořádalo v moskevském chrámu Krista Spasitele punkovou modlitbu na protest proti podpoře církve Vladimiru Putinovi před prezidentskými volbami v březnu 2012. Tři účastnice moskevský soud poslal na dva roky za mříže. Jekatěrině Samucevičové později trest změnil na podmínku. Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová vyšly na svobodu v březnu 2014 na amnestii v době, kdy jim do odpykání celého trestu zbývalo čtvrt roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy