Dientsbier chce řídit pražskou ČSSD, šance však klesají

Martina Machová Martina Machová
3. 12. 2010 10:11
Obvodní konference u pražských sociálních demoktratů skončily
Jiří Dientsbier ml. ve volebním štábu ČSSD
Jiří Dientsbier ml. ve volebním štábu ČSSD | Foto: Martina Machová

Praha - I když Jiří Dientsbier dovedl jako lídr v komunálních volbách sociální demokraty v Praze k jednomu z nejlepších výsledků v historii, jeho šance stanout v novém vedení pražské ČSSD se komplikuje.

Politik, jehož nynější vedení ČSSD v Praze ihned po voblách odklidilo jako otevřeného odpůrce velké koalice s ODS, se netají tím, že by se chtěl v lednu stát předsedou ČSSD v hlavním městě. Straníci jej označují za "černého koně" klání, který může významě překvapit. 

Dienstbier však na rozdíl od svého nejvážnějšího konkurenta Petra Hulínského, architekta velké koalice, nezískal dosud žádnou oficiální nominaci z pražských obvodů.

A to ani ze své domovské Prahy 2. Její obvodní konference, kde měl být nominován, se totiž ke konci jednání rozpadla, takže se vůbec nehlasovalo.

Sociální demokraté z Prahy 2 se tak sejdou za dva týdny, aby konferenci dokončili.

Před volbami do zastupitelstva Prahy vypadala místní ČSSD jednotně
Před volbami do zastupitelstva Prahy vypadala místní ČSSD jednotně | Foto: Ludvík Hradilek

Papírově vede Hulínský

I kdyby Dienstbier neměl žádnou nominaci z místních organizací, může na předsedu kandidovat. Navrhnout ho může  kdokoli přímo na krajské konferenci.

Získání oficiální podpory má spíše sílu psychologickou - delegáti budou spíš volit někoho, kdo má deklarovánu důvěru u svých nejbližších kolegů.

Na rozdíl od Dientsbiera má Hulinský nominací hodně. "Má nominace z více jak poloviny pražských obvodů," řekl Aktuálně.cz jeho první místopředseda Karel Březina.

Sám Březina také bodoval, získal nominaci na předsedu z Prahy 14, dalším kandidátem je méně známý předseda z Prahy 4 Jiří Bodenlos.

Do souboje pak byl poslán svou domovskou buňkou i  předseda Prahy 3 Michal Kucián.

Za měsíc se rozhodne

Krajská konference v Praze se bude konat 8. ledna. Měla být původně o 14 dní později, ale současné Hulinského vedení její konání uspíšilo.

"Bylo to proto, že už se konaly všechny oblastní konference a není na co čekat," uvedl Karel Březina a odmítl, že pravým důvodem je to, že dřívější konference zvyšuje šance Petra Hulinského na úspěch.

Kromě organizace v Praze 2 však ještě není dořešena ani schůze sociálních demokratů v pátém pražském obvodu.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Stoper Jugas odchází ze Slavie do Polska

Fotbalový obránce Jakub Jugas odchází do polské ligy. Devětadvacetiletý stoper Slavie, který letos hostoval v Liberci, se po skončení smlouvy s českým mistrem dohodl na tříleté smlouvě s týmem Cracovia Krakov. Uvedla to agentura Chovanec Sport Agency, která hráče zastupuje.

"Zahraničí pro mě byla priorita. Cracovia mi udělala konkrétní nabídku, která mi po všech stránkách vyhovuje," uvedl v tiskové zprávě Jugas. "Navíc pokud vás chce trenér, je to vždycky nejvíc. Přesně z těch důvodu jsem se před lety rozhodl pro Slavii, protože o mě měl zájem trenér Šilhavý a pan Tvrdík. Potom došlo ke změně trenéra, ale to přináší fotbal. Slavii bych chtěl poděkovat za to, jak se celou dobu chovala. A i trenérovi Hoftychovi, jenž mě vedl nyní v Liberci a výborně se mi s ním spolupracovalo," uvedl obránce s reprezentační zkušeností a stříbrný medailista z ME do 19 let.

Rodák z Otrokovic přišel do Slavie v roce 2017 ze Zlína za více jak 20 milionů korun. V pražském týmu pak sice v následující sezoně vyhrál domácí pohár, ale v dalších hostoval postupně v Mladé Boleslavi, Jablonci a naposledy tento rok i v Liberci. Zde v této sezoně odehrál 23 zápasů.

"Měl jsem i nějaké další nabídky. Z Česka se ozvaly tři týmy a ještě další dva z ciziny. Rychlost jednání, kvalita tamní ligy a lokalita ale rozhodly pro Polsko," řekl Jugas.

Zdroj: ČTK
před 60 minutami

Životopis Philipa Rotha vydá stejné nakladatelství, které publikovalo paměti Woodyho Allena

Životopis renomovaného amerického spisovatele Philipa Rotha, který sepsal Blake Bailey, vydá nakladatelství Skyhorse Publishing. Rozhodlo se tak krátce poté, co původní vydavatel W.W. Norton & Company stáhl knihu z prodeje kvůli obviněním Baileyho ze sexuálního obtěžování. Titul na pultech amerických knihkupectví vydržel jen pár týdnů. Skyhorse Publishing jej tam vrátí 15. června, elektronickou verzi a audioknihu zveřejní již tuto středu. Bailey všechna obvinění odmítá.

Jak připomíná agentura AP, kauza tak končí podobně jako ta loňská, kdy pro změnu nakladatelství Hachette Book Group odmítlo zveřejnit autobiografii filmaře Woodyho Allena, v 90. letech minulého století obviněného z obtěžování své adoptivní dcery. Také Allenovy memoáry nakonec vydalo Skyhorse Publishing.

Stejná firma nedávno uzavřela smlouvu na vydání dvou knih Garrisona Keillora, dlouholetého moderátora populárního hudebního pořadu A Prairie Home Companion, podle nějž natočil film Robert Altman. Spolupráci s Keillorem před několika lety rozvázaly rozhlas Minnesota Public Radio i deník Washington Post poté, co byl moderátor obviněn z obtěžování. K němu se vyjádří ve své autobiografii, jedné ze dvou knih, jež vydá Skyhorse.

Zdroj: AP
Další zprávy