Analýza - Sociální demokraté už mají hotový volební program, jímž chtějí přesvědčit voliče, aby jim v podzimních předčasných volbách odevzdali svůj hlas.
Redakci Aktuálně.cz se podařilo program získat exkluzivně před jeho zveřejněním.
Po jeho přečtení je zjevné, že volební plán socialistů posiluje stát a dává mu nástroje, aby na občany dopadla co nejméně celosvětová krize. Je zaměřen proti černé práci, paušálům a myslí i na euro.
Proti černé práci...
Základním cílem v daních bude pro ČSSD snaha vybrat co nejvíc peněz při využití současných předpisů.
Pokud sociální demokraté vyhrají volby, zasáhnou proti práci na černo a švarcsystému. Tentokrát se už opravdu omezí daňové výjimky a také daňově uznatelné náklady. Dnes je například od nákladů možné započítat víno na firemní večírky, telefonní linky v bytech manažerů, obroučky k brýlím či zimní pneumatiky služebního vozu.
...a proti výhodám
"Zásadním způsobem" se sníží paušály, které odečítají živnostníci od základu daně. Sněmovna tyto paušály v červnu zvýšila ze 40 na 60 procent.
"Populistické snižování daní vede k rozvratu veřejných systémů," tvrdí autoři programu.
Teoreticky by mohly být nižší, ovšem stát musí hradit škody, které způsobili někteří neodpovědní manažeři. "Ti, kdo v dobách prosperity hromadili zisky, se ve zlých časech solidárně dělí o ztráty s celou společností," vysvětlují sociální demokraté.
Co ještě stojí ve volebním programu? Bojíte se krize? Naše vláda vám pomůže, slíbila ČSSD |
Daně z příjmu nahoru?
Mohou se zvýšit daně z příjmu fyzických osob. "ČSSD zvažuje obnovení daňového systému platného před 1. lednem 2008," slibuje program.
Obnoví se progrese, horní sazbu 38 procent zaplatí lidé za příjmy nad 1,2 milionu ročně. Program nevylučuje, že opět vznikne víc pásem (do roku 2007 se zdaňovalo ve čtyřech pásmech se sazbami 12, 19, 25, 32 procent, dnes je sazba 23 procent s vyššími daňovými slevami).
Euro za pět let
ČSSD připouští, že není možné zvyšovat deficit víc, než o procento. V dobách krize se totiž obtížně hledají věřitelé už na pětiprocentní schodek, který vznikl počátkem krize.
Navíc je nezbytné přijmout co nejdříve euro. V programu jde o jednu ze sedmi priorit, která zajistí, že se společná měna zavede v letech 2014 nebo 2015. O vstup tedy vláda požádá v polovině roku 2012, nejpozději 2013.
Proto se dále omezí provozní výdaje ministerstev, jak s tím začala už vláda Jana Fischera.