ČSSD se cítí silná, chce rychle prosadit své šrotovné

Simona Holecová, Eva Benešová
25. 3. 2009 13:50
Strana žádá o svolání mimořádné schůze, která projedná opatření ČSSD proti krizi i poplatkům
Sociální demokraté tleskají. Jejich návrh na vyslovení nedůvěry vládě podpořilo potřebných 101 poslanců.
Sociální demokraté tleskají. Jejich návrh na vyslovení nedůvěry vládě podpořilo potřebných 101 poslanců. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - ČSSD se rozhodla vytěžit ze své momentální síly, co to dá. Po úterku, kdy za pomoci čtyř vládních poslanců svrhla vládu, chce ve sněmovně v rychlosti prosadit svůj vlastní program.

Konkrétně chtějí socialisté protlačit sněmovnou svůj protikrizový balíček včetně šrotovného. Zastavit či alespoň zásadně omezit výběr zdravotnických poplatků a zastavit privatizaci ČSA a Letiště Praha.

ČSSD už se obrátila na předsedu Poslanecké sněmovny Miloslava Vlčka s žádostí, aby svolal mimořádnou schůzi.

"Tuto schůzi žádáme už na příští týden," uvedl místopředseda strany Bohuslav Sobotka. "Primárně chceme projednat návrhy zákonů, které iniciovali poslanci ČSSD, respektive Moravskoslezský kraj. V první řadě pak návrh ČSSD na opatření směřující k omezení dopadů hospodářské recese."

Jejich krok kritizoval místopředseda vlády Martin Bursík. "To co chtějí projednávat, patří mezi pravomoci vlády. Buď mají tak nízké právní povědomí, nebo dělají z lidí pitomce a pletou to dohromady," řekl Bursík na adresu socialistů.

Doplnil, že u regulačních poplatků případné zrušení zastaví senát. Přehlasování senátního návrhu, ke kterému je nutných 101 poslanců, se nebojí. "Jediná věc, která se změnila je, že přeběhlíci přeběhli viditelně," konstatoval.

Proti krizi

Jde o balík patnácti legislativních změn, které ČSSD sepsala do jednoho zákona.

Jiří Paroubek dosáhl toho, o co dva roky usiloval. Na jeho tváři to ale úsměv nevyvolalo.
Jiří Paroubek dosáhl toho, o co dva roky usiloval. Na jeho tváři to ale úsměv nevyvolalo. | Foto: Ondřej Besperát
Nepřehlédněte:
Kdo řeší krizi lépe? Prošli jsme balíčky vlády a ČSSD

Sociálním demokratům zvlášť záleží na zavedení šrotovného. To funguje tak, že stát dá dotaci na koupi nového auta výměnou za odepsání vozu starého. V Německu tento princip oživil ekonomiku - zvýšil poptávku po automobilech.

Stínový šéf resortu průmyslu Milan Urban uvedl, že šrotovné by mohlo odpovídat úlevám, které mají podnikatelé. "Například u fabie se to DPH - u jednoduššího modelu - pohybuje okolo 40 tisíc korun. Dovedu si představit, že by stejný model mohl fungovat i u šrotovného.

Čerstvě vyrobené Opely u továrny v Antwerpách.
Čerstvě vyrobené Opely u továrny v Antwerpách. | Foto: Reuters
 
Čtěte více:
Slováci si lebedí, díky šrotovnému ušetří i 5000 eur

Návrhy z kraje

Moravskoslezský kraj pak už před časem poslancům zaslal svůj návrh, jak omezit poplatky ve zdravotnictví. Nadto ve sněmovně leží návrh komunistů, kteří platby za péči či lůžko chtějí zrušit úplně.

Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte více:
Palas a KSČM dali poslancům plán, jak zrušit poplatky

Sám Sobotka pak hodlá připravit scénář, který omezí možnosti vlády, jak prodat ČSA a následně Letiště Praha.

Právě toto pondělí vláda otevírala nabídky zájemců o koupi státních aerolinek, oproti očekávání se přihlásila jen čtyři konsorcia. ČSSD to má za důkaz, že prodej je v tuto chvíli pro Česko nevýhodný. "Přihlásil se malý počet zájemců a dá se proto očekávat, že cenové nabídky budou malé," řekl Sobotka.

Foto: ČSA
Čtěte více:
Koupit ČSA chce ruský Aeroflot i Air France-KLM
 

Právě se děje

Další zprávy