Církve: KSČM v komisi o vyrovnání? Nemožné

Kateřina Eliášová, Martina Macková
13. 6. 2008 17:25
Tlustý prosadil komisi k církvím a odložil vyrovnání
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Rozhodnutí sněmovny o odložení zákona na vyrovnání státu a církví rozladilo církevní představitele.

Komise, kterou požadoval Vlastimil Tlustý (ODS) nakonec prosadila opozice společně s třemi poslanci ODS. Má prozkoumat již dohodnutý majetek, který se má vracet církevním řádům a také částku, kterou stát bude splácet církvím za majetek, který již vydat nelze.

Čas na to má do konce roku. Zákon, který mohl být schválen během léta se tak odkládá na příští rok.

Stát si neváží vstřícnosti církví

Česká biskupská konference (ČBK) a Ekumenická rada církví (ERC) jako představitelé 17 církví, kterých se vyrovnání týká, vydaly prohlášení, kde upozorňují, že doposud byly při vyjednávání se státem vstřícné.

"Vládní zákon obsahoval maximální vstřícnost, církve byly ochotny ustoupit ze svých zákonných nároků a řešit pouze jejich část. Dlouhá doba splácení byla také výhodnější pro stát, než pro církve a náboženské společnosti. Stát si této vstřícnosti zjevně nevážil a vystavuje se nebezpečí nárokování všeho, co stanovuje zákon z roku 1949. Tyto nároky stát po léta neplní a nepočítá s nimi ani v rozpočtu roku 2009," uvádí se v prohlášení.

Církvím se také nelíbí, že v dnes odsouhlasené komisi mají pracovat i komunisté. Ale už ne církve.V komisi zasednou 4 členové ODS a ČSSD, dva komunisté, po jednom pak poslanci za zelené a lidovce.

" Zástupce klubu komunistů poslanec Pavel Kováčik ujistil kolegy poslance před hlasováním o návrhu na zřízení parlamentní komise při jednání, že: „naše nominace do této komise nebudou nominacemi pouze formálními, ale že - jak jsme zvyklí v podobných případech - tam odvedeme dobrý a poctivý kus práce." Toto vyjádření vzbuzuje na straně církví a náboženských společností pochopitelnou obavu, protože poctivou práci komunistů už dobře znají," uvedli zástupci církví.

"Očekáváme od zákonodárců jasná stanoviska a podle nich se rozhodneme o dalším postupu ve věci naplnění svých legitimních očekávání," dodávají předseda ČBK Jan Graubner a Pavel Černý, předseda ERC.

Čtěte více: Tlustý proti vůli vlády zablokoval církevní restituce

Lidovci proti

Vedení lidovců ale tento krok nevidí jako příliš smysluplný. Poslanci KDU-ČSL pro zřízení komise nehlasovali.

"Je to politika. Opozice a tři poslanci ODS tento bod nechtějí, tak se ho snaží alespoň zbrzdit a oddálit," řekl předseda Jiří Čunek.

"Obávám se, aby zřízení dočasné parlamentní komise ve skutečnosti neznamenalo, že se žádné řešení v této otázce nakonec opět nedohodne," dodal Čunek. Podle něj by se zákon skutečně mohl změnit a je problém, že se tak nebude dít ve sněmovních výborech, které jsou pro tuto práci určeny.

Problémy se schválením zákona o vyrovnání státu s církvemi začaly koncem dubna. Trio rebelujících poslanců jej zpochybnila. Podle poslanců ze zákona jasně nevyplývá, jakým způsobem vláda došla k částce 83 miliard, která se má 17ti církvím vyplatit.

Čtěte více:
Rebelové z ODS: Zákon o církvích vláda nezvládla
Vzpurní poslanci ODS: Nejsme rebelové bez příčiny

 

Právě se děje

Další zprávy