Bárta vzdal boj o předsedu VV: Stojím za Johnem

Michal Žák Michal Žák
11. 5. 2011 15:59
Můj čas ještě nenastal, řekl bývalý ministr dopravy a šedá eminence politiky
Foto: Jan Langer

Praha - Faktický šéf Věcí veřejných Vít Bárta oznámil, že nebude kandidovat na post předsedy strany.

VV chtěl šéfovat ještě dříve, než přišel o post ministra dopravy. Od plánu kandidovat neustoupil ani poté, co média zveřejnila jeho plán, jak bude díky angažmá v politice profitovat jeho byznys.

Nyní stanovisko změnil: Strana podle něj jako "jeden muž" podpořit Radka Johna.

Vicepremiér pro boj s korupcí ve středu oznámil rezignaci. Vadilo mu vměšování premiéra Petra Nečase do chodu úřadu, John dále tvrdí, že premiér z ODS nemá chuť skutečně bojovat s korupcí.

Bárta tento krok označil za důkaz, že Johnovi nešlo o koryto. "Z pozice předsedy strany nemohl udělat více," míní někdejší ministr dopravy. "Nyní se strana musí sjednotit za Radkem Johnem. Z VV a Radka Johna si nikdo legraci dělat nebude," prohlásil.

O hlasy véčkařů se tak kromě Johna budou koncem května ucházet i předsedkyně poslaneckého klubu Karolína Peake, poslanec a významný sponzor Michal Babák a místopředsedkyně sněmovního výboru pro vědu Dagmar Navrátilová.

Peake původně kandidovat nechtěla, především kvůli rodině. Svůj názor ale změnila, přičemž za hlavní podnět uvedla nedávnou vnitrostranickou krizi s údajným uplácením poslanců právě Vítem Bártou.

Po ní strana ze svých řad vyloučila Jaroslava Škárku a Kristýnu Kočí. Nejmenší poslanecký klub musel opustit i Stanislav Huml, který ale nebyl členem Věcí veřejných.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Na demonstraci Milion chvilek je dva tisíce lidí. Organizátoři vládě vystavili účet

Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) se dnes odpoledne sešli na Václavském náměstí v Praze. Spolek Milion chvilek hned na počátku demonstrace vystavil kabinetu symbolický účet. Na účtenku v nadživotní velikosti sepsal všechny problémy a kauzy Babišovy politiky. Zahájil také kampaň na podporu demokratických koalic ve volbách. Podle odhadu ČTK a policie se protestu v centru Prahy účastní kolem 2000 lidí.

Na demonstraci převládají vlajky Evropské unie. Lidé si stejně jako na předchozí akce spolku donesli transparenty vyzývající ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO) k rezignaci. Objevují se i hesla proti premiéru Babišovi nebo proti spojenectví prezidenta Miloše Zemana s ruskou hlavou státu Vladimírem Putinem.

"Milion chvilek začíná kampaň za demokracii, která potřebuje každého z vás, " prohlásil v úvodu protestu předseda spolku Benjamin Roll. "Zapojit se musíme všichni," dodal. Jedině tak podle něj lze porazit hnutí ANO. "Příští vláda bude mít jediný úkol: napravit chyby vlády současné," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy