Na šéfa VV budou kandidovat John, Bárta i Peake

ČTK ČTK
12. 4. 2011 20:50
Nominace pěti kandidátů na předsedu strany potvrdilo vedení VV
Věci veřejné
Věci veřejné | Foto: Jan Langer

Praha - Širší vedení Věcí veřejných v úterý večer z 13 zájemců potvrdilo nominace pěti kandidátů na předsedu strany.

Jde o současného předsedu a ministra vnitra Radka Johna, ministra dopravy a sponzora strany Víta Bártu, předsedkyni poslaneckého klubu Karolínu Peake, poslance a významného sponzora Michala Babáka a místopředsedkyni sněmovního výboru pro vědu Dagmar Navrátilovou.

Všichni uvedení členové nejmenší parlamentní strany svou kandidaturu přijali, a budou se tedy vážně ucházet o křeslo předsedy.

Nominace na předsedy udělovaly krajské organizace strany a členové jejího grémia.

Nejvíce nominací získal současný předseda John, který obdržel o polovinu více návrhů než jeho hlavní konkurent Bárta. O jeden hlas více než ministr dopravy získala Peake. Olomoucká poslankyně Dagmar Navrátilová získala sedm nominací, Babák čtyři.

John svůj záměr obhajovat předsednické křeslo oznámil jako první ze všech vážných uchazečů.

Bárta minulý týden prohlásil, že se o funkci předsedy VV bude ucházet, neboť chce očistit své jméno v souvislosti s údajným korupčním skandálem uvnitř nejmenší strany vládní koalice. Někdejší poslanci VV Jaroslav Škárka a Kristýna Kočí ho totiž obvinili z toho, že se je pokusil uplácet.

Peake původně kandidovat nechtěla i s ohledem na svoji rodinu. Nakonec svůj úmysl ale změnila. Hlavním impulzem podle ní byla vnitrostranická krize způsobená odchodem Kočí, Škárky a také poslance Stanislava Humla, který ale nebyl členem VV. Peake chce svou kandidaturou vyjádřit podporu Věcem veřejným, uvedla minulý týden.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

USA považují jednání Číny vůči menšině Ujgurů za genocidu. Peking se dopouští zločinů proti lidskosti, řekl Pompeo

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa v posledních 24 hodinách svého mandátu oznámila, že považuje zacházení Číny s menšinou Ujgurů v autonomní oblasti Sin-ťiang na západě země za genocidu. Uvedl to ministr zahraničí Mike Pompeo, podle nějž se Peking vůči menšině dopouští zločinů proti lidskosti. Agentura Reuters oznámení označila za další nepříjemný úder Číně, k němuž dochází necelý den před nástupem demokrata Joea Bidena do prezidentské funkce.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Místopředsedou Nejvyššího soudu nejspíš bude Petr Šuk. Zeman podle předsedy Angyalossyho akceptoval jeho návrh, ale chce se ještě s kandidátem setkat

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Írán zařadil odcházejícího prezidenta USA Trumpa a několik členů jeho administrativy na svůj sankční seznam za "terorismus a spáchání nelidských činů"

Írán zařadil odcházejícího amerického prezidenta Donalda Trumpa a několik členů jeho administrativy na svůj sankční seznam za "terorismus a spáchání nelidských činů". Informovala o tom dnes agentura Reuters s tím, že jde spíše o symbolický krok.

Sankce předpokládají zadržení jakéhokoli majetku dotyčných v Íránu, přičemž není známo, že by některý z vrcholných amerických představitelů v Íránu nějaký majetek měl. Země neudržují diplomatické styky od začátku 80. let a Trumpova administrativa od roku 2018 na Írán uvalovala sankce značně poškozující íránskou ekonomiku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy