Radek John: Můžu mít u VV absolutní moc. Ale nechci

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
28. 3. 2011 22:55
Nynější šéf VV John v rozhovoru připouští, že může být i čestným předsedou s právem veta
Radek John na ministerstvu
Radek John na ministerstvu | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Buď budu předsedou, nebo místopředsedou Věcí veřejných, nebojí se o svou politickou budoucnost současný předseda Radek John.

Proti němu teď hodlá kandidovat i lídr strany Vít Bárta, který se už ostatně v poslední době několikrát postavil po boku premiéra Petra Nečase (ODS) jako hlavní vyjednavač Věcí veřejných.

Zatímco ale Radek John mluví o místopředsednickém postu, Vít Bárta trvá na tom, že John bude čestným předsedou strany s "jasně definovaným" právěm veta. "Zakladateli přináleží místo vyšší, než je místo místopředsedy," prohlásil Vít Bárta v pondělí vpodvečer.

Kandidaturu na předsedy zvažují také Karolína Peake nebo Michal Babák.

Vítám protikandidáty, říká Radek John. A naprosto si nepřipouští, že by výhra někoho jiného ohrozila jeho křeslo ministra vnitra.

Aktuálně.cz: Překvapila vás kandidatura Víta Bárty na předsedu VV?

Vůbec mě nepřekvapila, vím to už delší dobu.

A.cz: A podporujete kandidaturu Víta Bárty, když kandidujete sám?

Já vítám kandidaturu úplně každého z Věcí veřejných. Řekl jsem, že kandidáti by měli mít vizi na dva roky. Takže čím více kandidátů, tím více vizí. A já se těším na vizi Víta Bárty. Kdyby vyhrál a byl předsedou, budu já místopředsedou. A opačně: pokud budu předsedou já, budou místopředsedy Vít Bárta i Karolína Peake, protože my místopředsedy jmenujeme.

A.cz: Na tom jste se s Vítem Bártou dohodli?

To není dohoda, to je jistota. On ještě navrhuje čestného předsedu s právem veta, což je absolutní moc. Ale já o tom s ním budu ještě mluvit, protože chci, abychom byli tým, a ne aby tu byl nějaký vládce.

A.cz: Nebojíte se, že je pak ohrožena vaše pozice ve vládě?

Já se toho opravdu nebojím. VV by odešly z vlády, kdyby měly přijít o křeslo ministra vnitra. A ta práce je spojena s Radkem Johnem, nikdo jiný než Radek John ji nemůže dodělat.

A.cz: Takže předpokládáte, že zůstanete jako ministr vnitra celé volební období, pokud koalice vydrží?

Dokud budou Věci veřejné ve vládě, budou tam v takové sestavě ministrů, v jaké tam jsou teď.


 

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

Při útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

Policisté přijeli na místo činu v centru města s přibližně 13 000 obyvateli kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

Švédský premiér Stefan Löfven odsoudil útok jako "hrůzný čin" a dodal, že na případu pracuje také tajná policie Säpo. "Průběžně vyhodnocují, zda je důvod k posílení bezpečnostních opatření, a jsou připraveni tak v případě potřeby učinit," uvedl v prohlášení citované švédskou tiskovou agenturou TT.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

Izraelci prověřovali několik desítek plavidel, z nichž mohla ropa uniknout. Pátrali po lodi, která 11. února plula ve vzdálenosti asi 50 kilometrů od izraelských břehů ve Středozemním moři.

Ochránci životního prostředí hovoří o ekologické katastrofě, jejíž následky se budou likvidovat několik let. Na čistění pláží se podílí tisíce dobrovolníků, pro veřejnost jsou nyní pláže zavřené. Izraelské úřady také z obezřetnosti zakázaly prodej ryb a mořských plodů z izraelských vod.

Zdroj: ČTK
Další zprávy